W poszukiwaniu idealnego materiału na kuchenne blaty, zwraca się dziś uwagę przede wszystkim kamień. Jego waga, wytrzymałość i niebanalny wygląd, sprawiają, że chcemy mieć w kuchni właśnie taki oryginalnie prezentujący się blat. Co ciekawe, rośnie również popularność materiałów, które są łudząco podobne do kamienia, dostępne w różnych wariacjach kolorystycznych, równie wytrzymałe, ale znacznie lżejsze niż oryginał i prostsze w montażu. Mowa tu o tzw. spiekach kwarcowych.
Czym jest spiek kwarcowy i co go wyróżnia?
Spiek kwarcowy to swojego rodzaju imitacja kamienia naturalnego, która w przeciwieństwie do niego, nie dostarcza praktycznie żadnych problemów montażowych. Tradycyjny kamień, granit czy nawet trawertyn są na tyle ciężkie, że aby je odpowiednio zamontować w kuchniach, należy wykonać do tego specjalistyczną podkonstrukcję. Wymaga to odpowiednich umiejętności, czasu ale i miejsca, które w mniejszych kuchniach nie zawsze jest możliwe do wygospodarowania. Alternatywą się więc spieki kwarcowe – wyjątkowo cienkie, długie płyty, których grubość to max 3-3.5 mm. Do takich wymiarów nie potrzeba wielu zabiegów montażowych, a całość, dzięki swym odcieniom i kamiennej dekoracji prezentuje się naprawdę doskonale.
Spieki kwarcowe powstają w procesie mielenia ze sobą skał granitowych z domieszką topników ze skalenia, barwników i glinek. Uformowane w płytę są bardzo wytrzymałe i odporne na wieloletnie używanie, a od dołu posiadają specjalną siatkę wzmacniającą. Spiek daje też dużą możliwość wyboru jego barw, łącznie z efektem metalizowania powierzchni, który jest dzisiaj bardzo modny.
Tego rodzaju płyta blatowa może przypominać oryginalne granity, marmury, łupki, piaskowce czy mik. Na pierwszy rzut oka różnica jest niemal niedostrzegalna!
Atuty blatów z kwarcowego spieku:
- Niewielka grubość i prostota montażu
- Lekkość (płyta waży do 10 kg, więc to znacznie mniej niż kamień). Tę zaletę docenią przede wszystkim mieszkańcy nieruchomości, które nie powinny być dodatkowo obciążane jeśli chodzi o np. starsze budownictwo i mniej odporne na przeciążenia podłogi.
- Cena niższa niż w przypadku kamienia ( średnio jest to ok 200 zł za metr kwadratowy)
- Przeróżne wariacje kolorystyczne, unikatowość każdej płyty
Warto wiedzieć, że ze względu na zalety spieków kwarcowych, mogą być one wykorzystane nie tylko na kuchennym blacie, ale i jako wykończenie mebli w zabudowie kuchennej. Dodatkowo można nimi obudować kominki, parapety czy ściany. To z kolei pozwala na stworzenie z wykorzystaniem takich płyt fantazyjnych i bardzo praktycznych aranżacji.