Wiosna to dobry czas, aby kompleksowo urządzić własny ogród. Jest to nie tylko przyjemność, ale również spore wyzwanie. Musimy zadbać nie tylko o jego piękny wygląd, ale również o strefę wypoczynkową. O czym więc należy pamiętać? Podpowiadamy.

Jak zadbać o trawnik i ścieżki?

Trawnik to niezwykle ważny element każdego ogrodu. Wczesną wiosną należy przygotować kosiarkę, a następnie go skosić. Jeśli zaobserwujemy pogorszenie jego stanu po zimie, to warto także pomyśleć o odpowiednim nawożeniu. Szczególnie wiosną trawa potrzebuje wielu składników odżywczych, aby móc intensywnie rosnąć. Kolejną kwestią jest także podlewanie. Nawet jeśli temperatury są umiarkowane, zaraz po zimie, trawnik potrzebuje duże ilości wody.

Istotne znaczenie mają także ścieżki i alejki, które ułatwiają poruszanie się pomiędzy poszczególnymi obszarami w ogrodzie. Część z nich może wymagać kompleksowego czyszczenia lub napraw. Jeśli natomiast planujemy stworzyć nowe alejki, to należy na początek zastanowić się nad materiałami, które będą najbardziej pasować pod konkretny styl ogrodu. W sklepach do wyboru mamy płyty betonowe, kamienie naturalne, kostkę brukową lub klasyczne drewno w różnych formach.

Aranżacja strefy wypoczynkowej

Ogród to nie tylko piękne miejsce, ale także przestrzeń do odpoczynku z całą rodziną. Dlatego warto wyznaczyć określony obszar, który będzie służył za strefę wypoczynkową. Powinny znaleźć się tam wygodne meble ogrodowe, stoliki i pergole. Jeśli mamy wystarczającą ilość miejsca, warto także postawić niewielką altanę, która zapewni cień, a więc ochronę od słońca i nieco chłodu w trakcie wyjątkowo upalnych dni.

Ciekawym pomysłem mogą być także popularne wanny jacuzzi, które można umieścić bezpośrednio w przestrzeni ogrodowej. Dostępne są ich różne rozmiary, od kompaktowych dwuosobowych, aż przez te większe, przeznaczone nawet dla pięciu osób. Należy jednak pamiętać, że takie jacuzzi ogrodowe wymaga przygotowania odpowiednio płaskiego terenu, niezbędny jest także dostęp do źródła wody i energii elektrycznej.

Aby móc w pełni korzystać z możliwości strefy wypoczynkowej, należy także zadbać o odpowiednie dodatki. Mowa tutaj nie tylko o elementach dekoracyjnych w postaci różnorodnych roślin, ale również o oświetleniu. Dzięki temu korzystanie z tej strefy będzie możliwe również po zmroku, a poruszanie się po ogrodzie będzie dużo przyjemniejsze. Lampy i elementy dekoracyjne warto rozmieścić w niewielkiej odległości od ścieżek i alejek oraz z ich pomocą wytyczyć granice obszarów strefy wypoczynkowej.