Sansewieria, inaczej zwana wężownicą, to roślina doniczkowa, której zaletą są dekoracyjne liście oraz łatwość uprawy. Warto mieć ją w domu, ponieważ oczyszcza powietrze z toksyn i zanieczyszczeń. Poznaj najpopularniejsze gatunki sansewerii i sprawdź warunki jej uprawy oraz pielęgnacji.

Sansewieria — roślina dla każdego

Rośliny spełniają wiele ważnych funkcji w naszym otoczeniu, oczyszczają m.in. powietrze z toksyn oraz zanieczyszczeń. Z tego powodu warto mieć je nie tylko w ogrodzie, ale także w domu oraz w pracy. Jeśli martwisz się, że nie poradzisz sobie z ich uprawa, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Istnieją gatunki, które mają naprawdę niewielkie potrzeby i prawie nie wymagają uwagi. Należy do nich m.in. sansewieria, która z powodu swoich niewielkich wymagań uprawowych nazywana jest „żelazną rośliną”. Zniesie wiele, i wiele wybaczy, dlatego jest idealna dla początkujących, zapracowanych lub zapominalskich.

Sansewieria — gatunki do domowej uprawy

Sansewieria kwiat liczy ponad 70 gatunków, ale w uprawie domowej spotykanych jest zaledwie kilka. Najpopularniejsza jest sansewieria gwinejska (łac. Sansevieria trifasciata), która osiąga 1-1,5 m wysokości i tworzy wąskie, płaskie, mięsiste, sztywne, gładkie liście o mieczowatym kształcie i ciemnozielonej blaszce, ozdobionej jasnymi, poprzecznymi prążkami. W dobrych warunkach sansewieria gwinejska czasem zakwita, ale ponieważ żółtozielonkawe kwiaty nie są zbyt dekoracyjne, to właśnie liście pozostają największą ozdobą rośliny.

Atrakcyjne i kolorowe liście posiadają również następujące odmiany sansewierii:

  • Sansewieria Futura Superba – liście dość szerokie, zielone, z żółtokremowym obrzeżem, o wysokości 30-50 cm,
  • Sansewieria Silver Flame – liście szerokie, na brzegach ozdobione jaśniejszym wzorem, o wysokości 1-1,2 m.
  • Sansewieria Gold Flame – liście szerokie, wzniesione, zielone, z żółtymi, podłużnymi pasami i smugami.
  • Sansewieria Black Gold – liście ciemnozielone z żółtym, szerokim obrzeżem, o wysokości ok. 1 m.
  • Sansewieria Moonshine – liście szerokie, niemal srebrzyste, o wysokości ok. 1 m.
  • Sansewieria Hahnii – odmiana karłowa, liście szerokie, tworzące rozetę, zielone, o wysokości 30-40 cm.
  • Sansewieria Golden Hahnii – odmiana karłowa, liście szerokie, zielone, z żółtym, bardzo szerokim obrzeżem, o wysokości ok. 40 cm.
  • Sansewieria Laurentii – liście zielone, z żółtym obrzeżem, szerokie, wzniesione, o wysokości ok. 1,2 m.

Sansewieria — uprawa

Sansewieria najlepiej rośnie w przepuszczalnej, umiarkowanie wilgotnej, dość żyznej glebie o obojętnym lub zasadowym odczynie pH, ale zniesie też słabsze podłoże i przesuszenie. Bez wody może przetrwać nawet 3-4 tygodnie i chociaż wtedy jej liście stają się matowe i blade, to po podlaniu szybko odzyskują ładny i zdrowy wygląd. Sansewieria preferuje widne i jasne stanowiska z rozproszonym światłem, ale poradzi sobie także w półcieniu. Jedynie odmiany o kolorowych liściach potrzebują więcej światła, aby móc ładnie się wybarwić. Wybierając dla sansewierii miejsce uprawy, trzeba jednak pamiętać, że w pełnym słońcu jej liście mogą zostać poparzone, dlatego lepiej nie ustawiać jej bezpośrednio za szybą południowego okna.

Sansevieria - odmiany, uprawa, pielęgnacja, podlewanie
Sansewieria

Sansewieria nie potrzebuje systematycznego zasilania, dobrze znosi suche, zanieczyszczone powietrze i nie wymaga częstego przesadzania (będzie rosła nawet w zbyt ciasnej doniczce), ale z pewnością zaszkodzi jej nadmiar wody i zimno.

Ponieważ roślina należy do sukulentów, magazynuje wodę w mięsistych, skórzastych liściach i dużo lepiej znosi suszę niż zalanie. Jej płytki oraz delikatny system korzeniowy nie radzi sobie z nadmiarem wody i łatwo gnije, co dla rośliny często kończy się śmiercią.

Sansewieria nie przetrwa również w zimnych pomieszczeniach (temperatura nie może spadać poniżej 10 st. C), gdyż roślina lubi temperaturę pokojową (20-24 st. C), która tylko zimą może być nieznacznie niższa (17-20 st. C). Lepiej też nie wystawiać jej latem do ogrodu, gdyż zmienne warunki atmosferyczne nie wpływają dobrze na rozwój rośliny.

Sansewieria — rozmnażanie

Sansewieria to roślina ładnie prezentująca się wytrzymała i mało wymagająca, a przy tym łatwo ją rozmnożyć. Młode rośliny można uzyskać przez podział dorosłych egzemplarzy (ładnie się rozrastają i tworzą wiele odrostów korzeniowych) oraz z sadzonek liściowych, uzyskanych z pociętych na odcinki i ukorzenionych w wilgotnym piasku liści. W odpowiednich warunkach sadzonki ukorzeniają się szybko, a uzyskane z nich rośliny zachowują cechy odmianowe egzemplarzy matecznych.

Jeśli zdecydujesz się na uprawę sansewierii, możesz wykorzystać ją na kilka sposobów. Roślina doskonale wygląda jako soliter w ozdobnych, niezbyt głębokich, ale dość szerokich doniczkach lub misach, dobrze prezentują się również w wielogatunkowych kompozycjach (trzeba tylko pilnować, aby nadmiernie się nie rozrosły i nie zdominowały pozostałych roślin). Sansewieria wygląda również atrakcyjnie w rynienkach lub długich donicach, dzielących pomieszczenie na strefy.