Wielbiciele ptaków jako zwierząt hodowanych w domu, coraz większą uwagę zwracają dziś nie tylko na bardzo już popularne kanarki czy modne, gadające papugi, ale też na zeberki. Zeberka ptak jako absolutnie wyjątkowy, egzotyczny gatunek od razu przyciąga uwagę swoim nietypowym wyglądem i towarzyskim charakterem. Co warto o niej wiedzieć?

Zeberka ptak – wygląd i ważne informacje

W naturze zeberka pochodzi z Australii i jest ptakiem wprost uwielbiającym życie stadne. Nigdy nie lata sama i nie opuszcza stada składającego się z dziesięciu do nawet stu osobników! To właśnie dlatego w jej domowej hodowli warto wziąć ten fakt pod uwagę, zapewniając jej ptasie towarzystwo, bez którego czułaby się smutna, osowiała i apatyczna. Mało tego, żeberka żyjąca samotnie bardzo szybko zaczyna chorować, a po jej zachowaniu widać, że traci chęć do życia, dlatego jeśli nie zamierzamy mieć dwóch czy czterech ptaszków tego gatunku, to lepiej nie kupować ich wcale.

Wygląd, wiek i umaszczenie

  • Ma około 10 cm długości
  • Na wolności żyje maksymalnie 5-7 lat, ale w domowej niewoli i przy odpowiednich warunkach jest w stanie przeżyć ich nawet kilkanaście! Wystarczy właściwie o nią zadbać, by cieszyła nas swoim radosnym towarzystwem przez długie lata.
  • Samce zeberki są szaro-brązowe i wyróżniają je piękne, rdzawe plamki na policzkach. Samiczki są mniej barwne, ich piórka są szare, za to natura nie poskąpiła im uroczych, pomarańczowych lub bladoczerwonych dzióbków.

W sklepach zoologicznych można kupić różne odmiany zeberki od zwyczajnej, przez cynamonową, białą, srebrną, marmurkową, pingwinowatą aż po zeberkę szeki. Różnią się one wyłącznie ubarwieniem. Każda z odmian jest towarzyska, radosna i wyróżnia się przyjaznym usposobieniem, a do tego nie są to ptaki hałaśliwe.

W klatce ich śpiew bardziej przypomina ciche ćwierkanie niż głośne domaganie się czegokolwiek. W sytuacji zagrożenia – uciekają i nie atakują.

Jak hodować zeberki? Żywienie i idealny dom

Do przysmaków, które ceni ptak zeberka należą: proso (obowiązkowe!), siemię lniane, rzepak i owies. Smakołykami są też owoce takie jak kiwi, arbuzy i jabłka oraz warzywa i inne rośliny np. liście szpinaku, mniszek lekarski, bazylia, ogórki, łąkowa trwa, sałata, starte buraczki. Od czasu do czasu, ale nie za często dobrze jest też podawać zeberkom ziarna słonecznika i mocno rozdrobnione orzeszki ziemne. Jeśli chodzi o pokarm typowo ludzki, to powinien on stanowić rzadki dodatek, bo chociaż czerstwym chlebem zwilżonym w wodzie, gotowanymi ziemniakami i jajkami czy białym serem (twaróg) zeberki będą się zajadać, to nie dajemy im takiej żywności za często. Z posiłków mięsnych można poczęstować zeberki larwami mącznika zarówno żywymi, jak i suszonymi oraz niewielkimi świerszczami.

W okresie składania jaj, dobrze wzbogacić dietę o preparaty wapienne np. rozkruszone skorupki jaj kurzych lub specjalne mieszanki bogate w wapno, które kupimy w sklepie zoologicznym. Przykład: sepia czy szkielet mątwy.

Klatka lub woliera dla zeberek powinna być duża, bo to ptaki, które uwielbiają latać. Najlepiej będzie im parami, gdyż cenią sobie towarzystwo, albo czwórkami (dwie parki), przy czym w tej sytuacji klatka musi być wystarczająco duża, tak by ptaki nie walczyły ze sobą o teren i każdy patyczek, na którym mogą przysiąść. Im więcej miejsca tym lepiej. Dół klatki wypełnia się piaskiem, pamiętając o umieszczeniu przy ściankach małych pojemniczków typu basenik, tak, by miały się gdzie kąpać.

Zeberka ptak – opieka i pielęgnacja

Sama hodowla zeberek jest wyjątkowo prosta, a ptaki te nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Wystarczy zapewnić im podstawowe warunki:

  • Dużo przestrzeni do latania – obszerna klatka z dużą liczbą haczyków i półeczek do siadania. Ptaki te cenią zabawę, dlatego w klatce powinna się też znaleźć huśtawka czy drabinka. Na początku mogą one do takich gadżetów podchodzić z dystansem, ale z czasem na pewno się do nich przekonają i będą za taką atrakcję wdzięczne. Ciekawostka: zeberki lubią intrygujące dźwięki, dlatego może im się wyjątkowo spodobać np. przyczepiony do sznurka metalowy dzwonek, albo słuchanie razem z właścicielem radia.
  • Parę dla towarzystwa – koniecznie zbliżoną wiekiem, wtedy żyją ze sobą w doskonałej komitywie. Te ptaki naprawdę nie znoszą samotności, dlatego od momentu kupna powinny mieć w klatce towarzystwo.
  • Regularnie wymienianą wodę do picia i do kąpieli. Uwaga: ta do picia musi być przegotowana, ale oczywiście do klatki wsadzamy ją dopiero jak całkowicie ostygnie, nie ciepłą i nie letnią! Wodę powinno się wymieniać dwa razy dziennie np. rano i wieczorem.
  • Budkę lęgową o wymiarach 15x15x10 cm umieszczoną wysoko w klatce oraz materiał do zbudowania lęgowiska – może to być sianko, sucha trawa, skrawki materiałów
  • Klatkę z zeberkami można w ciepłe dni, od maja do października, wynosić do ogrodu. Nigdy jednak nie robimy tego zimą, bo jako gatunek egzotyczny, zeberki by tego nie przetrwały.

Warto wiedzieć, że zeberki chętnie i szybko się rozmnażają, ale ze względu na ich zdrowie lepiej nie dopuszczać do tego częściej niż cztery razy w roku. Nadmiar pracy przy lęgowisku, wysiadywaniu jaj i opiece nad małymi jest dla nich wyczerpujący, dlatego uważajmy na to, by nie „przedobrzyły”, bo odbije się to na ich zdrowiu i samopoczuciu.

Z racji na prostotę hodowli zeberek, często mówi się, że są to ptaki idealne dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze zwierzętami i nigdy wcześniej ptaków nie miały. Zeberka przekona je, że to wdzięczne i miłe zajęcie, które nie nastręcza problemów, a daje wiele radości.