Planujesz remont? Chcesz wykończyć wnętrza nowoczesnymi płytkami? Ich estetyczne ułożenie to prawdziwa sztuka. Wymagają precyzji działania, cierpliwości i fachowego oka. Jednak nawet profesjonalista nie będzie w stanie prawidłowo zrealizować montażu, jeżeli nie będzie mieć odpowiednich narzędzi. Sprawdź, jakie akcesoria są niezbędne do układania płytek, a unikniesz błędów i niedociągnięć!

Jakie działania usprawnią dobrze dobrane akcesoria do płytek?

Układanie płytek wymaga odpowiedniego przygotowania i planu, ponieważ jest to proces wieloetapowy. Należy wyposażyć się w różne przedmioty i artykuły, które umożliwią właściwe:

  • przygotowanie podłoża, np. jego gruntowanie i hydroizolację;
  • przygotowanie płytek, np. ich odpowiednie docięcie;
  • klejenie płytek, czyli układanie i montaż na wybranej powierzchni;

Odpowiednie zaplanowanie działań pozwoli na szybszą, dokładniejszą i estetycznie wykonaną pracę o zadowalającym efekcie. Warto jednak zastanowić się, jakie akcesoria do płytek są podstawą działań każdego fachowca.

Klej do płytek gipsowych i klej w wiaderkach, czyli trwały i solidny montaż

Wielu fachowców minimalizuje ilość używanych akcesoriów do płytek, jednak ciężko wyobrazić sobie układanie kafelek bez odpowiednio dobranego kleju.

Szczególnie godne uwagi są gotowe preparaty w wiaderkach, ponieważ znacznie skracają czas montażu płytek. Są to wysokoelastyczne dyspersyjne kleje, gotowe do użycia bez konieczności dodawania wody. Sprawdzą się idealnie do płytek gipsowych. Po montażu wystarczy wiaderko szczelnie zamknąć, aby produkt nie stracił swoich właściwości.

Drugim produktem jest klej do płytek w postaci zaprawy, które przed użyciem należy wymieszać z wodą. Wyróżniają się korzystną ceną, a także podobnie jak gotowe kleje w wiaderkach, ich zaletą jest przyczepność i elastyczność. Szybko się wiążą, mają neutralny kolor, są wydajne, odporne na działanie ognia i wilgoci, a także wytrzymałe.

Wybierając akcesoria do płytek, należy zwracać uwagę na jakość produktu, ponieważ nieodpowiednio dobrany klej sprawi, że kafelki po czasie przestaną trzymać się powierzchni.

Impregnat do płytek gipsowych, czyli odpowiednie zabezpieczenie

Kolejnym niezbędnym akcesorium jest impregnat, ponieważ sprawia on, że płytki gipsowe prezentują się efektownie i zachowują swoje właściwości przez długi czas. Sam materiał zyskuje odporność na działanie wilgoci oraz łatwiej utrzymać go w czystości. Szczególnie godne uwagi są preparaty silikonowe.

Warto pamiętać, że impregnat nakłada się dopiero po minimum 7 dniach, ponieważ klej musi się związać, a woda odparować. Zaletą wysokiej klasy tego typu produktów jest prosty sposób nakładania, wydajność i skuteczność.

Dlaczego warto zainwestować w odpowiednie akcesoria do płytek?

Aby płytki wyglądały estetycznie, były trwałe i sprawdzały się nawet po latach ich użytkowania, niezależnie od pomieszczenia, w którym mają się znajdować, należy zadbać o prawidłowe ułożenie i przymocowanie do ściany lub podłogi. Użycie odpowiednich narzędzi, preparatów i akcesoriów do płytek to gwarancja efektywnego wykończenia, ale również wysokiej trwałości. Dzięki sprawdzonym rozwiązaniom można uniknąć pęknięć, odprysków, a także minimalizuje się ryzyko odspajania kafelek pod wpływem warunków w danym pomieszczeniu i pracy podłoża.

Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://www.ekostone.pl/kategoria-produktu/akcesoria/