Budowa domu to jedno z największych przedsięwzięć, które podejmują młode osoby. Jest nie tylko kosztowna, ale także czasochłonna i bardzo stresująca. W końcu od tego, jak zostanie stworzony budynek, zależy bezpieczeństwo mieszkańców! Dlatego przed zdecydowaniem się na tego typu inwestycję upewnij się, czy na pewno wiesz wszystko o budowie domu. Sprawdź najważniejsze informacje.

Etapy budowy domu — jakie są najważniejsze?

Budowa domu rozpoczyna się na długo przed wbiciem pierwszej łopaty w ziemię. Ta inwestycja wymaga wielu przygotowań, nie tylko pod względem finansowym. Trzeba również załatwić dużo formalności i zadbać o prawidłowe wykonanie budynku. Dlatego poznaj najważniejsze etapy i dowiedz się, od czego zacząć budowę domu.

I etap — znalezienie wymarzonej działki i projektu nieruchomości

Nie zaczniesz inwestycji, jeśli nie będziesz mieć działki i projektu nieruchomości. Bez tego nie można ubiegać się o pozwolenie na budowę, ani o przyłączenie mediów. Trudno znaleźć także ekipę budowlaną, która zgodzi się na przeprowadzenie całego projektu bez znajomości szczegółów. Dlatego zanim zaczniesz jej szukać, znajdź działkę i wybierz projekt domu.

II etap — załatwianie formalności w urzędach

Aby można było wbić pierwszą łopatę w ziemię, zatrudnij zaufanego kierownika budowy. Ekspert pomoże Ci uzyskać stosowne pozwolenia oraz zgody urzędów na przeprowadzenie prac. Podpowie także, jak wybudować dom na tym rodzaju gruncie. Wskaże również, co należy poprawić w projekcie, aby prace zostały wykonane zgodnie z prawem budowlanym.

Kierownik wydaje także dziennik budowy. To jeden z najważniejszych dokumentów podczas całej inwestycji!

III etap — przygotowanie działki i wyznaczenie powierzchni, na której ma stanąć dom

Działka podczas budowy domu powinna być ogrodzona. Dlatego roboty budowlane zacznij od stworzenia płotu. Następnie postaraj się wyrównać teren tam, gdzie ma stanąć nieruchomość. Pamiętaj, że to nie jest czas na przygotowywanie całego podwórka. Po ziemi będą jeździć ciężkie maszyny budowlane, które zniszczą efekty Twojej pracy.

IV etap — budowa domu do stanu surowego otwartego

Budowa domu do stanu surowego otwartego przebiega dość szybko. Jest to także bardzo satysfakcjonujący czas, ponieważ efekty prac są widoczne w krótkim czasie. Jednocześnie jest to dość stresujący etap, ponieważ od wykonania murów zależy bezpieczeństwo przyszłych mieszkańców.

V etap — wykonanie instalacji i zamknięcie nieruchomości

Kiedy mury stoją, czas na montaż okien, wykonanie niezbędnych przyłączy i instalacji, a także pokrycie ścian tynkiem. Część osób decyduje się także na wykonanie ocieplenia stropu czy ścian zewnętrznych.

VI etap — wykończenie nieruchomości

Kiedy wszystkie „ciężkie” prace zostaną wykonane, czas na przygotowywanie domu do urządzania go. W tym celu trzeba wykonać wylewkę, pokryć ściany gładzią (jeśli tynk jest nierówny), osadzić parapety, zamontować urządzenia grzewcze i sanitarne, a także pomalować powierzchnie, ułożyć podłogę i zainstalować osprzęt elektryczny. Na tym etapie można już zacząć czuć się prawie jak w domu.

Dom tradycyjny czy pasywny — co wybrać?

Przeraża Cię myśl o rachunkach, które znacznie wzrosną po wprowadzeniu się do domu? Warto zadbać o to, żeby były jak najniższe już na etapie budowy! Dobrym pomysłem jest zdecydowanie się na dom pasywny. Tego typu konstrukcje mają wiele zalet.

  • Budynki stworzone z wykorzystaniem tej nowoczesnej technologii są bardziej ekologiczne i energooszczędne niż klasyczne nieruchomości!
  • Do ogrzewania domów pasywnych nie potrzeba dużo prądu. Ich mury są otoczone warstwą izolującą, która dobrze chroni przed utratą ciepła. W rezultacie zużywasz mniej mediów i płacisz niższe rachunki w porównaniu do tych czekających mieszkańców domów tradycyjnych.
  • Domy pasywne wyróżniają się tym, że wewnątrz jest bardzo dużo naturalnego światła i nie ma przeciągów. To pozytywnie wpływa na samopoczucie mieszkańców.

Warto jednak pamiętać, że budowa domu pasywnego to znacznie większy wydatek niż tradycyjna inwestycja. Dlatego dobrze się zastanów, czy stać Cię na zapłacenie tak dużej ilości pieniędzy.

Budowa domu a ubezpieczenie — czy można wykupić ochronę na nieruchomość?

Budowa domu trwa długo. Podczas tego procesu może dojść do wielu różnych nieszczęść, np. zalania, pożaru czy kradzieży, co może skutkować wieloma finansowymi problemami. Przez to trzeba będzie wstrzymać realizację inwestycji. Aby tego uniknąć, warto wcześniej pomyśleć o ubezpieczeniu nieruchomości na czas budowy. Można je kupić za pośrednictwem Internetu, np. na stronie rankomat.pl.

Aby poznać oferty polis, wystarczy uzupełnić formularz, który znajduje się na wspomnianej stronie. Należy w nim zawrzeć informacje o:

  • technicznych aspektach budowanej nieruchomości, np. o konstrukcji ścian czy o rodzaju pokryciu dachu;
  • zakresie ochrony, czyli o tym, jakie zdarzenia ma obejmować umowa,
  • dotychczasowej historii ubezpieczenia, a więc np. o tym, czy w ostatnich latach były wypłacane jakiekolwiek odszkodowania.

Na podstawie tych informacji system przygotuje dla Ciebie listę ofert polis wraz z ich cenami. Tobie pozostanie wybrać najlepszą i zawrzeć umowę. Możesz to zrobić online lub podczas rozmowy z ekspertem ubezpieczeniowym.

Budowa domu to stresujący czas. Dlatego zadbaj o dodatkową ochronę.