Baldachim nad łóżkiem to jeden z tych dekoracyjnych dodatków sypialnianych, o których marzymy najczęściej w okresie dzieciństwa, ale nie tylko! Nowoczesne baldachimy stanowią dziś i ozdobę do łóżka dziecięcego, pozwalając maluchowi rozwinąć kreatywność w wymyślaniu ciekawych zabaw i osłonę przed „światem zewnętrznym” i swojego rodzaju romantyczne tło do sypialni osób dorosłych.

Jak wybrać baldachim nad łóżkiem?

W sklepach z różnego rodzaju akcesoriami do wnętrz znajdziemy dziś cały szereg baldachimów, na które warto zwrócić uwagę. Jednocześnie, zanim zachwycimy się konkretną propozycją, zadajmy sobie kilka prostych pytań, które ułatwią nam ostateczną decyzję.

Czy baldachim ma być jedynie ozdobą, czy też zależy nam na innych jego zaletach?

Jaki kolor spodoba się obu dorosłym, jeśli wybieramy go do wspólnej sypialni?

Czy intensywność barwy baldachimu poszukiwanego do pokoju dziecka, nie będzie naszej pociechy przerażać?

Jaka jest możliwość szybkiego demontażu tego dodatku? Czy da się go zdjąć od razu, czy będzie to wymagało kilku godzin kombinacji?

Czy zależy nam na optycznym powiększeniu, czy pomniejszeniu sypialni?

I najważniejsze: czy na pewno chcemy takiego dodatku, czy może jest to decyzja podyktowana tym, że spodobał nam się u znajomych i niesie nas ku temu zakupowi jedynie przelotny zachwyt?

5 pomysłów na oryginalny baldachim nad łóżkiem

Jeśli na powyższe pytania odpowiedzieliśmy sobie tak, że mamy już pewność chęci posiadania baldachimu i tego, do czego ma on służyć, przyjrzyjmy się najciekawszym możliwościom. Nie kupujmy pochopnie – w sklepach jest wiele możliwości i zdecydowanie warto przejrzeć ich przynajmniej kilkadziesiąt, tak by być pewnym idealnego doboru.

Baldachim do pokoju dziecka – całościowy, rozciągający się nad powierzchnią łóżka i zasłaniający je od jednego końca ramy, aż do drugiego, albo częściowy – okrywający jedynie miejsce nad głową dziecka. Tu warto dodać, że baldachimy częściowe w ciekawy sposób wyciszają przestrzeń, w której maluch zasypia, co daje mu większe poczucie bezpieczeństwa i ułatwiające sen wrażenie otulenia. Co do samych wzorów: są przeróżne. Różowe i kwieciste – ukierunkowane zwykle na sypialnię dziewczynki, błękitne, zielone i z motywami samochodów – najczęściej z myślą o chłopcach.

Zasłona łącząca w sobie baldachim i moskitierę – bardzo ciekawe połączenie, które idealnie sprawdzi się do sypialni, w której zawsze śpi się przy otwartym oknie. Tego typu baldachim jest specjalnie, drobno szyty, tak, by nie przepuszczać do środka komarów, owadów, czy biedronek (ostatniej inwazji w naszym kraju), pozwalając tym samym na spokojny sen bez „bzyczenia” nad uchem i obawy o to, że rano obudzimy się pokąsani.

Królewski design rodem z pałacowego dworu – te baldachimy bezbłędnie kojarzą się z luksusem i takie też są. Najczęściej tworzone na bazie krótkiego, falbankowego szczytu, od którego rozciągają się złociste, szkarłatne lub niewinnie białe zasłony. Projektowane z myślą o przestronny sypialniach, dużych łóżkach i osobach, które lubią otaczać się ekskluzywnymi wykończeniami wnętrz – od A do Z.

Romantycznie, ale nie tandetnie – Baldachimy łączące w sobie róż i biel, gdzie bieli jest więcej, a róż stanowi jedynie przełamanie kolorystyczne. Piękna całość, która zmieni zwykłą sypialnię w miejsce o wyjątkowej aurze i romantycznym nastroju. To jeden z typów najchętniej wybieranych przez kobiety, które chcą do swojej sypialni wprowadzić nutkę klimatycznej odmiany, ale bez kierowania się w stronę „cukierkowatości”.

Prostokąt vs stożek – dwa podtypy baldachimów, z których pierwszy zajmuje całe łóżko, a drugi najczęściej jego połowę, chociaż oczywiście również może być całością. Prostokąt – ma szczyt geometryczny, stożek – zaokrąglony, delikatny, kulisty, ale rozpinany wokół łóżka tak, by nie sprawiał silnego wrażenia geometrii. W tej opcji warto wiedzieć, że baldachimy prostokątne optycznie pomniejszają wnętrze, a stożkowe je powiększają. Jeśli wprowadzamy baldachim do sypialni mniejszej, lepiej będzie postawić właśnie na tę drugą opcję. To dzięki niej przestrzeń wyda się o wiele większa i unikniemy wrażenia „zapchania” sypialni.

Ile kosztują baldachimy?

W zależności od wybranego rodzaju oraz materiału, z jakiego wykonano baldachim nad łóżkiem, mówimy tu o cenach od kilkudziesięciu złotych (najprostsze i najuboższe wersje oraz zwykłe moskitiery), przez kilkaset złotych (dopracowane i stylowe baldachimy do pokoju dziecka), aż po ponad 900 zł (ultra eleganckie, pałacowe wariacje, które przywodzą na myśl kostiumowe filmy i królewskie sypialnie dosłownie zapierające dech w piersiach).