Rośliny w szkle to ciekawa alternatywa dla tradycyjnej hodowli roślin w donicach. Ten niebanalny sposób na zieleń w mieszkaniu jest łatwy w wykonaniu, dlatego, jeśli szukasz kreatywnego zajęcia dla siebie, lub dzieci, idealnym pomysłem będzie stworzenie własnego miniaturowego ogrodu w szklanym pojemniku.

Rośliny w szkle — potrzebne elementy

Na początek przygotuj potrzebne elementy:

  • szklane naczynie, w którym umieścisz wybrane rośliny,
  • opcjonalnie 2 patyczki, które przydadzą się w przypadku naczynia z wąską szyjką,
  • sadzonki,
  • piasek lub żwirek np. akwarystyczny, kamyki do drenażu,
  • ziemia kwiatowa,
  • aktywny węgiel drzewny (kupisz go w aptece lub sklepach akwarystycznych),
  • kawałki kory, małe gałązki,
  • opcjonalnie mech (dostępny w kwiaciarni lub na giełdzie kwiatowej).

Rośliny w szkle — zakładanie krok po kroku

Krok 1: Wybór odpowiedniej rośliny

Do uprawy w szklanych naczyniach najlepiej nadają się rośliny miniaturowe, proste w uprawie, niewymagające obfitego podlewania. Są to m.in. kaktusy, kalanchoe i draceny, przy czym należy pamiętać, aby nie łączyć roślin o różnych wymaganiach. Najlepsze są gatunki wolno rosnące, np. sukulenty, a także trzykrotka, skrzydłokwiat, skalnica rozłogowa, peperomia, bluszcz oraz miniaturowe odmiany storczyków. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie dekoracyjnego mchu, niewielkich paproci np. orliczki kreteńskiej lub niekropienia, a także roślin owadożernych, jak rosiczka czy muchołówka. Doskonale sprawdzą się również popularne rośliny jak fitonia, gastenia, haworcja, episcja czy haworcja.

Krok 2: Wybór odpowiedniego naczynia

Wybór odpowiedniego naczynia zależy od gatunku rośliny, którą planujemy zasadzić, a także od pożądanego efektu dekoracyjnego. W internecie można znaleźć wiele ciekawych inspiracji z rozmaitymi szklanymi naczyniami w roli głównej, gdzie zobaczyć można naczynia o różnych kształtach, wazony, słoiki, a nawet większe butelki.

Mikroogrody - twoje prywatne i zupełnie niepowtarzalne ogrody w słoiku!
Rośliny w szkle

Następnie należy podjąć decyzję o uprawie naszych roślin. Istnieją 2 możliwości:

  1. szczelne zamknięcie szklanego naczynia i stworzenie niemal bezobsługowej hodowli,
  2. uprawa w otwartym naczyniu, które pełni tylko rolę dekoracyjnej doniczki, a trzymane w niej rośliny należy traktować jak kwiaty doniczkowe — musimy pamiętać więc o regularnym podlewaniu posadzonych roślin.

Krok 3: Wykonanie

Przystępujemy do układania warstw w szklanym naczyniu:

  1. Drenaż — to ważny krok, ponieważ w naczyniu bez odpływu, woda będzie zbierała się na dnie. Do wykonania warstwy drenażowej najlepiej wykorzystać niewielkie kamyki, dzięki którym nadmiar wody nie będzie podtapiał korzeni posadzonych roślin. Wysokość drenażu zależy od wysokości wybranego naczynia — zwykle wystarczy ok. 2-5 cm.
  2. Węgiel aktywowany — warto go dodać do naszego naczynia, aby pomóc roślinie w walce z bakteriami i grzybami.
  3. Ziemia — powinna być przepuszczalna oraz odpowiednio dobrana do gatunków roślin posadzonych w naczyniu. Wysypujemy tyle warstwy ziemi, aby móc bez ponownego dosypywania umieścić w niej rośliny. Efektowny wygląd uzyskamy, nie przez wysypanie ziemi równo, tylko tworząc niewielkie wzniesienia.
  4. Sadzenie oślin w naczyniu — korzenie wyciąganych ze sklepowych doniczek roślin należy otrzepać dokładnie z ziemi i poradzić je delikatnie, możliwie jak najdalej od ścian naczynia. Jeśli oślina posiada bardzo rozbudowany system korzeniowy, należy skrócić nieco korzenie do długości pozwalającej na ich przykrycie wysypaną już ziemią.
  5. Dekoracja — miniogród w szkle można udekorować kamyczkami do drenażu, kolorowym żwirkiem, ciekawymi kamieniami, muszelkami, kawałkami wapiennych skał, gałązkami, kawałkami kory lub innymi dodatkami według własnych upodobań.
  6. Podlewanie i pielęgnacja — rośliny należy podlewać w zależności od ich wymagań, przy czym należy lać wodę po ściankach naczynia lub bezpośrednio do korzeni np. po patyczku. W zamkniętym, szklanym naczyniu panują warunki podobne jak w szklarni, dlatego konieczne jest dokładne kontrolowanie stanu roślin pod kątem chorób grzybowych. Nie ma konieczności ich nawożenia, gdyż w takich warunkach wzrost roślin będzie i tak intensywny. Mini ogród należy postawić w odpowiednio dobranym miejscu, przy czym nie powinno ono stać w pełnym słońcu (ściany szklanego naczynia bardzo szybko się nagrzeją), lepiej wybierać stanowiska lekko zacienione. Jeśli w zamkniętym szklanym pojemniku pojawią się kropelki wody, powinniśmy go otworzyć i przewietrzyć.