Nie masz pomysłu, jak urządzić nowoczesny i funkcjonalny taras z pergolą? Z jakich materiałów zrobić zadaszenie, aby było estetyczne i trwałe? Gdzie kupić elementy pergoli i czy da się je samodzielnie zmontować? W tym artykule znajdziesz sporo praktycznych porad, dotyczących aranżacji pergoli tarasowych. Przeczytaj i dowiedz się, jakie są rodzaje pergoli i o czym pamiętać, urządzając przydomowy taras.

Pergola na taras – nowoczesny design i azyl dla domowników

Masz taras ale niezbyt często z niego korzystasz? Nie lubisz tam siedzieć, bo albo świeci słońce, albo wieje wiatr? W ten sposób marnujesz potencjał tego miejsca. Czas najwyższy to zmienić i zaaranżować taras tak, że wszyscy domownicy będą chcieli spędzać na nim każdą wolną chwilę. Co więcej, elegancki i nowoczesny taras będzie ozdobą domu i chlubą właścicieli. Jak się za to zabrać? Doskonałym pomysłem są pergole tarasowe. W aktualnych trendach wnętrzarskich i ogrodowych pergola to konstrukcja słupów i belek ze stali, aluminium lub betonu. Ruchome zadaszenie i boki wykonuje się w postaci ekranów lub zwijanych rolet z tekstyliów albo zsuwanych szklanych paneli. Taka konstrukcja zadaszenia i boków znakomicie chroni przed palącym słońcem, ale też bocznymi wiatrami. Zapewnia prywatność i chroni przed spojrzeniami ciekawskich sąsiadów czy przechodniów. Jeśli dopasujesz rodzaj i kolor pergoli do bryły budynku oraz stylu ogrodu, to świetnie uzupełni całość i sprawi, że podwórko i dom będą wyglądały, niczym z magazynu wnętrzarskiego.

Poznaj rodzaje pergoli na taras i do ogrodu

Ze względu na rodzaj zastosowanych materiałów i mechanizmu, wyróżnia się następujące rodzaje pergoli:

  • typu screen, w których zadaszenie i boki mają postać rolowanych ekranów,
  • rolowane markizy, zwijane do kasety i rozsuwane w prowadnicach,
  • rzymskie, w formie zsuwanych rolet rzymskich,
  • segmentowe, w których zadaszenie i boki to modułowe segmenty, mocowane w kratownicy lub belkach, ten rodzaj stosuje przy projekcie z dużymi wymiarami tarasu,
  • szklane, gdzie zadaszenie, a często też boki, wykonuje się z paneli szklanych, przyciemnianych przez ruchome ekrany z tekstyliów.

W zależności od modelu, ekrany bądź rolety są ruchome, sterowane elektrycznie przy pomocy pilota lub kontaktu. Boki ze szklanych paneli przesuwają się po prowadnicach, a szklany dach pozostaje nieruchomy. Warto też zamówić mechanizm ręcznego przesuwania na wypadek awarii sterowania lub prądu. Najdroższe, ale też najbardziej trwałe pergole wykonuje się ze szkła i segmentowych modułów. Najbardziej ekonomiczne, ale zarazem narażone na działanie niszczących wiatrów, są pergole rolowane i rzymskie.

Jak urządzić taras pod pergolą?

Aby taras wyglądał ładnie i komponował się z otoczeniem, warto zamówić pergolę z materiałów nawiązujących do projektu domu. Podobnie jest z kolorystyką ekranów i rolet. Nowoczesne pergole tarasowe najpiękniej wyglądają wkomponowane w nowoczesne bryły budynków i z zejściem do schludnych, ładnie utrzymanych ogrodów. Jak urządzić taras? Podstawą są wygodne meble tarasowe. Wiele osób ustawia również leżaki i zawiesza huśtawki. Warto też ustawić donice z ulubionymi roślinami. Mogą to być kompozycje z iglaków albo z jednorocznych kwiatów. Klimatu dodaje też oświetlenie. Dobrze wyglądają tarasowe lampiony czy kinkiety, nawiązujące wyglądem do lamp w ogrodzie. Na stoliczku możesz ustawić świece zapachowe albo wazony ze świeżymi kwiatami.

Zamów pergolę, która będzie piękna przez wiele lat

Jeśli zainwestujesz w solidną i estetyczną pergolę, to będzie cieszyła oczy domowników przez wiele lat. Dlatego lepiej zrezygnuj z tanich, marketowych kratownic i zamów porządną konstrukcję. Wybierz rodzaj, model i kolorystykę, a wykonanie zleć firmie, która ma w tym zakresie duże doświadczenie. Jesteś na etapie projektowania lub budowy swojego domu? Już teraz zaplanuj budowę tarasu i zleć wykonanie konstrukcji pod pergolę.