Jakie są rodzaje i zastosowanie pilarek? Sprawdź!

Pilarki to szereg różnego typu urządzeń wykorzystujących piły, jako element roboczy. Sprzęty te służą do cięcia drewna, kamienia, metalu czy też innych ciał stałych. Korzystają z nich zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy. Jakie rodzaje pilarek wyróżniamy? Jakie mają zastosowanie? Odpowiadamy w poniższym artykule!

Rodzaje pilarek według sposobu zasilania i ich zastosowanie

Te narzędzia znajdują szerokie zastosowanie m.in. w stolarstwie, ogrodnictwie czy w pracach wykończeniowych. Co ważne, można je dostosować do indywidualnych potrzeb użytkownika. Pierwszym kryterium podziału jest sposób zasilania tych sprzętów. Dużą popularnością cieszą się zwłaszcza pilarki elektryczne, jak https://centrum-centrum.pl/4019-pilarki-elektryczne-stihl. Narzędzia te sprawdzą się w pracach domowych oraz profesjonalnych. Można je dodatkowo podzielić na te z kablem i akumulatorem. Modele podłączone do źródła zasilania wyróżniają się stałą mocą. To dobry wybór zwłaszcza do prac, wymagających dłuższego czasu.

Produkty akumulatorowe to wygodne narzędzia przenośne. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie nie mamy dostępu do prądu. Z kolei pilarki na baterię mogą ulec szybkiego rozładowaniu, a więc warto zakupić do nich dodatkowe akumulatory. Inną propozycją są pilarki spalinowe. To urządzenia charakteryzujące się wysoką mocą, które  sobie z pracą w trudnym terenie. Polecane do prac rolniczych czy leśnych. Można nimi skutecznie i wydajnie ciąć drewno, również na większą skalę.

Pilarki – podział ze względu na użyty napęd

Pilarki, z uwagi na wykorzystany w nich napęd, dzielą się na ręczne oraz mechaniczne. Jeśli chodzi o pierwsze narzędzia, to zalicza się do nich np. otwornice, płatnice, krawędziówki, ramówki oraz czopnice. Sprzęty okazują się przydatne w warunkach warsztatowych, a niekiedy wspierają też wykonywanie różnych czynności w przemyśle. Warto jednak pamiętać, że takie produkty mają niską wydajność. Wysokiej jakości pilarki mechaniczne znajdziemy na https://centrum-centrum.pl/

Jakie sprzęty warto wyróżnić?

Pilarki to jedne z najważniejszych narzędzi używanych w branży budowniczej, ogrodniczej, remontowej, jak i wielu innych. Ich wybór musi być pokierowany rodzajem wykonywanych prac, typem obrabianego materiału, jak i indywidualnymi potrzebami i preferencjami użytkownika. Inna pilarka będzie dobrą opcją do przycinania gałęzi drzew w sadzie, a inna do cięcia metalowych elementów na placu budowy. Jakie urządzenia możemy wyróżnić?

  • Pilarki tarczowe – to chętnie wybierane modele o uniwersalnym zastosowaniu. Element tnący stanowi u nich zębata tarcza. Piły tarczowe montuje się zazwyczaj na specjalnych stołach, które pozwalają na skuteczne i bezpieczne cięcie nawet dużych elementów. Pilarki tarczowe doskonale poradzą sobie m.in. z cięciem drewna, płyt wiórowych oraz pilśniowych, tworzyw sztucznych czy aluminium. Pilarki tarczowe mogą mieć pewne odrębne typy, jak piły wahadłowe, ukośnice, panelowe, czy ramieniowe.
  • Pilarki taśmowe – wykorzystywane do cięcia podłużnego, poprzecznego, jak i cięcia profilowego oraz po łuku. Sprzęty te okazują się podstawowym elementem wyposażenia każdego zakładu produkcyjnego. Przydają się również w domowych warsztatach. Można z ich pomocą dokonać obróbki elementów drewnianych oraz drewnopochodnych. Sprzęty te dają spore możliwości docinania. Ich zaletą jest też bezpieczeństwo pracy i łatwość obsługi.
  • Pilarki łańcuchowe – dedykowane do prac w domu, jak i w ogrodzie. Elementem roboczym jest w nich ruchomy łańcuch wyposażony w ostrza. Modele łańcuchowe gwarantują wysoką moc i sprawdzają się do prac w trudnych warunkach. Są też łatwe w obsłudze. Modele elektryczne pozwolą na wygodne przycięcie gałęzi krzewów i drzew oraz cięcie drewna opałowego. Produkty spalinowe poradzą sobie natomiast w pracach leśnych.

To oczywiście nie wszystkie dostępne na rynku pilarki mechaniczne. Spotkać się można także z takimi urządzeniami jak: piły ramkowe, kątowe, wyrzynarki, piły formatowe, piły ścienne, czy wielopiły. Jak można więc stwierdzić, wybór urządzeń o konkretnym zastosowaniu jest spory, dzięki czemu można wybrać produkt w pełni dostosowany do własnych potrzeb