Wiele osób pragnie zmniejszyć opłaty za prąd. Kryzys energetyczny i wyższe ceny wywołują wyłącznie niepokój. Jednak jest rozwiązanie, aby nie tylko uniezależnić się od lokalnego dostawy energii, ile jeszcze zaoszczędzić. Jak? Wystarczy postawić na panele fotowoltaiczne. Dzięki nim odetchniesz z ulgą, widząc niejeden rachunek.

Jak działa fotowoltaika?

Fotowoltaika jest jednym z najprostszych – i zarazem wyjątkowo ekologicznych – sposobów na pozyskiwanie energii elektrycznej. Bazuje na panelach słonecznych, montowanych na dachu budynku. W ten sposób tworzy prąd stały – wyjątkowo niebezpieczny i nie do użytku w naszych urządzeniach. Jednak w tej sytuacji z pomocą przychodzi inwerter – nazywany także falownikiem – zmieniającym go na prąd zmienny. Fotowoltaika dla domu jest w stanie wygenerować niezbędne zapotrzebowanie na energię. Ponadto ta stworzona w nadmiarze może być magazynowana lub odsprzedawana – wszystko zależy od umowy, jaką podpiszemy z elektrownią.

Czy pompa ciepła i fotowoltaika to dobre połączenie?

Nie bez powodu pompa ciepła z fotowoltaiką to opcja wyjątkowo polecana przez firmy je montujące. Wzajemnie uzupełniają się w funkcjonowaniu, sprawiając, że z pomocą tych dwóch urządzeń możemy cieszyć się zarówno darmowym prądem, jak i ogrzewaniem budynku. Jak to możliwe? Pompa ciepła generuje swoją moc za pomocą wody, powietrza lub z gruntu (w zależności od wybranego modelu). Choć jest bezemisyjna, tak wciąż potrzebuje dostępu do prądu. Z kolei fotowoltaika generuje go za pomocą dostępu do promieni słonecznych.

Taka kombinacja sprawia, że w prosty sposób możesz jednocześnie obniżyć rachunki za prąd – w pierwszej kolejności urządzenia w Twoim domu będą pobierały go z fotowoltaiki – jak i nie martwić się ogrzewaniem domu.

Jakie jeszcze korzyści daje fotowoltaika?

Choć fotowoltaika i pompa ciepła to doskonałe połączenie, które zrealizować możesz przez stronę https://instalacjefotowoltaiczne.com/pompa-ciepla-z-fotowoltaika/. Jednak możliwość zmniejszenia wydatków to nie jedyne korzyści jakie zyskasz, decydując się na panele słoneczne.

Są nimi także:

  • Trwałość inwestycji; posłuży w nienagannej formie co najmniej ćwierć wieku. Po tym czasie zalecana jest wymiana paneli na nowe.
  • Bezpieczeństwo i wysoki komfort użytkowania; nie musisz w jakikolwiek sposób martwić się, że zapomnisz włączyć lub wyłączyć paneli. Prąd całkowicie sam będzie się generował bez Twojej jakiejkolwiek ingerencji.
  • Tworzenie energii przyjaznej środowisku – fotowoltaika nie potrzebuje niczego innego, prócz promieniowania słonecznego, aby funkcjonować. Jest całkowicie bezpieczna dla roślin, ludzi i zwierząt. Ponadto nie generuje żadnego hałasu.
  • Możliwość uzyskania znaczących zniżek i dotacji z programów wspierających tworzenie czystej energii.

Gdy zdecydujesz się na montaż paneli fotowoltaicznych to pamiętaj, aby zdać się na fachowców. Dzięki wizji lokalnej pomogą wybrać najkorzystniejsze miejsce na montaż, biorąc pod uwagę wysokość i wielkość dachu, kąt nachylenia i nasłonecznienie okolicy.