Ogrzewanie podłogowe to sprawdzona alternatywa dla klasycznych grzejników, oferująca energooszczędność przy niskich kosztach eksploatacji. Czym jeszcze charakteryzuje się ogrzewanie podłogowe? Co warto o nim wiedzieć? Na te oraz inne pytania odpowiemy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Czym jest ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe to system rur (oporników elektrycznych lub instalacji wodnej z obiegiem zamkniętym) zamontowanych pod podłogą i połączonych z panelami izolacyjnymi. System ten ma za zadanie emitować ciepło od dołu do góry w całkowicie równomierny  sposób. Nowoczesne instalacje ogrzewania podłogowego są w stanie miarowo rozprowadzać ciepło do wszystkich pomieszczeń w domu – od ziemi aż po sufit. 

Najważniejsze zalety ogrzewania podłogowego 

Wśród głównych zalet ogrzewania podłogowego należy przede wszystkim wskazać ogromne korzyści ekonomiczne. Jest to energooszczędny system, który zużywa mniej energii i tym samym obniża rachunki za prąd. 

Kolejną zaletą jest bardziej równomierne rozproszenie ciepła w pomieszczeniach mieszkalnych, w przeciwieństwie do tradycyjnych systemów grzewczych. Grzejniki nagrzewają jedynie obszar wokół nich, pozostawiając w pomieszczeniu zimne miejsca. Ogrzewanie podłogowe zapewnia ciepło na całej powierzchni podłogi. 

Nowoczesne systemy ogrzewania podłogowego oferują możliwość wykorzystania odnawialnych źródeł energii – m.in. energii słonecznej. 

Bardzo ważną zaletą jest również ograniczenie obecności kurzu, roztoczy i pleśni. Tradycyjne grzejniki wytwarzają szkodliwy pył, który nieuchronnie wdychamy do płuc. W przypadku ogrzewania podłogowego problem ten nie występuje, ponieważ powietrze nie jest podgrzewane, co pozwala na zachowanie naturalnego poziomu wilgotności, który jest kluczowy do wytrącania szkodliwych cząsteczek z powietrza. 

Jaki materiał izolacyjny pod ogrzewanie podłogowe?


Odpowiednio zamontowana izolacja pod ogrzewanie podłogowe pozwoli uniknąć strat ciepła. Takim materiałem są m.in. płyty styropianowe od firmy Hirsch-Porozell, które zapewniają ulepszoną izolację termiczną, a także akustyczną. Co więcej, dzięki swojej lekkości, są łatwe do zainstalowania.