W niewielkiej miejscowości Grzepnica pod Szczecinem, położonej w otoczeniu łąk i lasów, wzniesiono wyjątkowy dom, który został zaprojektowany przez renomowane biuro architektoniczne maxberg. Prosta, ciemna i asymetryczna bryła budynku to rezultat zastosowania nowoczesnej technologii, która wpłynęła pozytywnie zarówno na właściwości obiektu, jak i jego estetykę.

Inwestorzy zlecający realizację swojego wymarzonego domu powierzyli projekt architektowi Karolowi Nieradzie, właścicielowi biura maxberg, który w swoim dorobku posiada wiele udanych projektów budynków wykonanych z prefabrykatów. Prace te są doskonałym przykładem na to, że nieuzasadniona jest dzisiejsza zła opinia na temat tego sposobu budowy. Współcześnie prefabrykaty betonowe, które zyskują na jakości i spełniają coraz bardziej rygorystyczne normy, pozwalają na tworzenie trwałych i estetycznych budowli.

Dom w Grzepnicy to jednopiętrowy budynek, który składa się z trzech segmentów połączonych ze sobą, a każdy z nich nawiązuje do wiejskiej stodoły. Proste bryły posiadają dwuspadowe, asymetryczne dachy, a w pobliżu znajduje się garaż o podobnej formie. Charakterystycznym elementem są grafitowe elewacje budynku i dachy, które podkreślają minimalistyczną formę. Delikatne miodowożółte ramy okien i drzwi wejściowych stanowią jedyny akcent kolorystyczny. Natomiast subtelne linie pionowe i poziome w miejscach łączenia prefabrykowanych płyt betonowych tworzą delikatną dekorację.

Duże przeszklenia bez podziałów wpuszczają dużo naturalnego światła do wnętrza, a ukrycie rynien i rur spustowych pomaga zachować klarowność formy. Na dziedzińcu między budynkami ułożono ciemne płyty chodnikowe.

Dzięki swojej prostocie i kolorystyce, dom doskonale współgra z otoczeniem i harmonijnie wtapia się w krajobraz. Projekt maxberg zdobył pierwszą nagrodę w konkursie „Polski Cement w Architekturze,” zorganizowanym przez Stowarzyszenie Architektów Polskich i Stowarzyszenie Producentów Cementu. Sąd konkursowy docenił konsekwentne zastosowanie prefabrykatów zarówno w aspekcie konstrukcyjnym, jak i jako elementów nadających wyraz architektoniczny. Wykorzystanie prefabrykatów w budownictwie jednorodzinnym pozwala na efektywne wykorzystanie materiałów wykończeniowych oraz przyczynia się do zmniejszenia uciążliwości budowy dla otoczenia. Jednocześnie gwarantuje to projektantowi kontrolę nad finalnym wyglądem budynku, który doskonale wkomponowuje się w lokalny kontekst.