Według danych statystycznych, ponad 80% wpływu produktów na środowisko wynika z decyzji podejmowanych przez projektantów. Oddziaływanie produktów na ekosystem, począwszy od fazy produkcji, aż po użytkowanie i utylizację, w znacznym stopniu zależy od starannie przemyślanej fazy projektowej. Jest to kluczowa i niezwykle istotna okazja do znalezienia twórczych rozwiązań, mających na celu wprowadzenie do obiegu trwałych i ekologicznych towarów, które zastąpią te jednorazowe i niskiej jakości, które obecnie zalewają rynek.

W ciągu ostatnich lat ochrona środowiska naturalnego stała się tematem głośno dyskutowanym i powszechnym. Ekolodzy podkreślają, jak duży wpływ na postępujące zmiany klimatyczne ma każda jednostka i jej działania. Dlatego tak ważne jest, aby zaspokajać rosnące potrzeby człowieka w sposób zrównoważony, korzystając z zasobów naturalnych, przy jednoczesnym dbaniu o potrzeby obecnego pokolenia, bez naruszania możliwości przyszłych pokoleń.

Głównym czynnikiem negatywnie wpływającym na środowisko jest postępujący konsumpcjonizm. Produkcja i konsumpcja wzrastają, co nieświadomie przyczynia się do zanieczyszczenia planety. Jak z tym koreluje design?

Wszystkie produkty konsumpcyjne muszą być początkowo zaprojektowane. Zrównoważony produkt to taki, który ma wyższą wartość niż nakłady na jego produkcję i nie jest celowo niszczony ani projektowany tak, by go wyrzucać, gdy przestaje być potrzebny. Projektanci mogą ograniczyć wpływ na środowisko, tworząc produkty nadające się do recyclingu lub ponownego wykorzystania, a także ograniczając emisję dwutlenku węgla poprzez staranne planowanie procesu produkcyjnego.

Czy design może zahamować postępujący kryzys klimatyczny? Jaką odpowiedzialność za stan środowiska ponosi projektant? Czy masowa produkcja w sposób zrównoważony jest możliwa?

Odpowiedzi na te pytania oraz wiele innych aspektów związanych z odpowiedzialnym designem można poznać na bezpłatnym webinarze „OKK! design: Odpowiedzialny design. Jak projektować na lata”, który odbędzie się 10.11.2023 o godzinie 12:00. Wydarzenie jest wspierane przez markę Samsung, która przedstawi rozwiązania i urządzenia mające na celu poprawę stanu środowiska.

Gościem specjalnym tego webinaru będzie architekt Jacek Tryc, który od 1999 roku prowadzi własne biuro projektowe. W 2021 roku został uhonorowany prestiżowym tytułem laureata w konkursie European Property Awards za swoje projekty wnętrz domów, apartamentów, stoisk targowych, sklepów oraz przestrzeni wellness i spa. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat odpowiedzialnego projektowania i jego wpływu na środowisko, serdecznie zapraszamy do udziału w tym spotkaniu!

AGENDA SPOTKANIA:

12.00 – powitanie widzów – Olga Kisiel-Konopka, OKK! PR

12.05 – prezentacja Mecenasa webinaru:Energooszczędności urządzeń Samsung – Magdalena Weber

12.30 – wystąpienie gościa specjalnego: Odpowiedzialny design. Jak projektować na lata – arch. Jacek Tryc

13.10 – pytania na forum od widzów

Link do bezpłatnej rejestracji: https://tiny.pl/c17tt