Styl Japandi, łączący japońską estetykę z elementami skandynawskiego wzornictwa, od kilku sezonów cieszy się ogromną popularnością w świecie designu wnętrz. Jego prostota form, stonowana kolorystyka i inspiracje naturą pozwalają architektom tworzyć przytulne wnętrza sprzyjające odpoczynkowi i relaksowi. Tak też było w przypadku apartamentu znajdującego się we wrocławskiej inwestycji Atmo, gdzie projekt i wykończenie powierzono specjalistom z pracowni Decoroom.
Wrocław, zwany często „Wenecją Północy” ze względu na swoje liczne mosty i kładki, od lat utrzymuje się na szczycie list najlepszych miast do życia na świecie. Na tle lokalnych inwestycji wyróżnia się osiedle Atmo, należące do dewelopera Eiffage Immobilier Polska, położone w sercu Kępy Mieszczańskiej – wyspy połączonej z miastem malowniczymi mostami. To tutaj pracownia Decoroom otrzymała zadanie stworzenia mieszkania w stylu nowoczesnego Japandi. Architektka Joanna Węgłowska na 68 metrach kwadratowych zaprojektowała funkcjonalne wnętrza pełne harmonii.
Prace nad wnętrzem rozpoczęły się od wyburzenia jednej ze ścian deweloperskich i przeniesienia instalacji, co pozwoliło stworzyć układ funkcjonalny dopasowany do realnych potrzeb inwestorów. Inspiracje stylem japandi łatwo dostrzec w zastosowanych materiałach, neutralnej kolorystyce i minimalistycznym podejściu do wyposażenia czy dekoracji – podkreśla architektka Joanna Węgłowska.
Koncepcją projektową było stworzenie jasnej, pełnej naturalnego światła przestrzeni o minimalistycznym, lecz przytulnym charakterze, w których przyszli mieszkańcy mogliby poczuć energię natury i odpocząć od nadmiaru bodźców. Jednocześnie priorytetem było zapewnienie funkcjonalności.
Strefa dzienna i kuchnia w duchu zen
Koncepcja tego wnętrza opierała się na harmonijnym połączeniu funkcjonalnego minimalizmu, estetyki wabi-sabi oraz elementów skandynawskich w nowoczesnym, a zarazem eleganckim wydaniu. Architektka postawiła tutaj na jasną kolorystykę, unikając kontrastów, oraz interesujący miks faktur i struktur zainspirowanych światem natury, takich jak bawełna, drewno, rattan czy ceramika. Podstawą aranżacji stała się drewniana podłoga firmy Barlinek, a dodatkowy przytulny klimat wprowadzono za pomocą wygodnej sofy o miękkiej tapicerce, ozdobnych poduszek oraz miękkiego w dotyku dywanu marki Rugvista. Okna ozdobiono eleganckimi zasłonami od Chumico, idealnie wpasowującymi się w stylistykę pomieszczenia. Jedyne mocniejsze akcenty kolorystyczne stanowią zielone rośliny, które spajają całą koncepcję, zakorzenioną głęboko w naturze. Co więcej, dzięki kilku istotnym zmianom w układzie funkcjonalnym, udało się osiągnąć wrażenie przestrzenności, kluczowe dla stylu Japandi. Skrócenie ścianki przy wejściu i dodanie bocznej ścianki dla szafy pozwoliło na wyraźne odcięcie strefy wejściowej, co z kolei rozszerzyło salon połączony z kuchnią o dodatkową przestrzeń na stół.
Przeniesienie instalacji telewizyjnej na przeciwległą ścianę umożliwiło również powiększenie zabudowy kuchennej na wymiar, wykonanej przez autorską stolarnię Decoroom, co przełożyło się na wyższy komfort użytkowania. Kuchnia została wyposażona w wysokiej jakości sprzęt AGD, przede wszystkim wybrane z asortymentu renomowanej marki Samsung. Subtelna kolorystyka i prosta forma laminowanych frontów zabudowy kuchennej, utrzymanych w odcieniu dębu, idealnie wpisują się w nurt Japandi, zachowując jednocześnie wiele nowoczesnych rozwiązań i praktycznych systemów.
Łazienka z wanną
Łazienka doskonale współgra z pozostałymi pomieszczeniami, łącząc funkcjonalność z minimalistycznym, ponadczasowym designem. Beżowy gres Opoczno wraz z białymi płytkami o symetrycznych żłobieniach tej samej marki stanowią solidną bazę dla prostych, eleganckich form ceramiki Roca oraz armatury Omnires w matowej czerni, wprowadzając interesujący kontrast. Styl Japandi kładzie nacisk na trwałe i wytrzymałe wykończenie. Zręcznie zaprojektowana zabudowa stolarska Decoroom to hołd dla estetyki modern Japandi, gdzie piękno idzie w parze z funkcjonalnością. Dzięki optymalizacji przestrzeni do przechowywania, ilość dodatków i akcesoriów wpływających na harmonię jest ograniczona. Centralnym punktem tej łazienki i spełnieniem marzeń inwestorów jest duża, zabudowana wanna, zapewniająca prawdziwy relaks po dniu pełnym wrażeń.
Oaza wyciszenia
W sypialni, podobnie jak w pozostałych strefach, dominują neutralne barwy i miękkie tekstylia, dodając przytulności. Stworzono tu przestrzeń sprzyjającą relaksowi, która za sprawą otulających beży i przemyślanych dodatków pozwala pełni cieszyć się spokojnym snem. Dzięki zabudowie meblowej na wymiar, zaprojektowanej na jednej ze ścian, udało się stworzyć kilka pojemnych szaf i szafek, pełniących funkcję praktycznej garderoby i schowków, co sprzyja utrzymaniu porządku, i co ważne jest w filozofii japońskiej. Ponadto, powtórzono tu fronty wykończone laminatem imitującym drewno dębowe, które dodają wnętrzu naturalnego charakteru i spokoju. Zabudowa meblowa otaczająca łóżko pozwoliła zaoszczędzić dodatkową przestrzeń, doskonale oddając założenia estetyczne stylu Japandi bliskie sercom inwestorów – minimalizm i funkcjonalność.
Projekt: Joanna Węgłowska, architekt wnętrz Decoroom
Zdjęcia: Marek Koptyński
Stylizacja: Decoroom