W budowie różnorodnych konstrukcji stalowych wykorzystuje się wiele typów kształtowników wykonanych ze stali surowej i ocynkowanej. Jednym z najpopularniejszych rodzajów tego typu elementów są ceowniki ocynkowane, czyli kształtowniki wykonane z blachy stalowej, wygięte w charakterystyczny kształt litery C, które poddano cynkowaniu, najczęściej metodą ogniową, poprzez zanurzenie w roztopionym cynku.
Zalety cynkowania elementów stalowych
Stal konstrukcyjna jest materiałem wytrzymałym, odpornym na odkształcenia i uszkodzenia mechaniczne, ale niezwykle podatnym na korozję. Dlatego wszelkiego typu kształtowniki wykonane z konstrukcyjnej stali surowej, dla zachowania wyjściowej wytrzymałości, wymagają zabezpieczenia antykorozyjnego. Jedną z najtańszych i najskuteczniejszych metod ochrony przed korozją jest cynkowanie. Ceownik ocynkowany metodą ogniową nie rdzewieje, a zabezpieczająca jego powierzchnię powłoka jest niepodatna na uszkodzenia, dużo trwalsza niż powłoka ochronna wykonana z antykorozyjnej farby. Dzięki temu ceowniki ocynkowane mogą być używane nie tylko do budowy konstrukcji zadaszonych, ale także wykorzystywane do budowy elementów infrastruktury wystawionych na bezpośrednie działanie czynników środowiskowych, w tym deszczu i obecnej w powietrzu wilgoci.
Ocynk czy powłoka malarska?
Tańszą alternatywą dla ceowników ocynkowanych są kształtowniki wykonane z surowej stali konstrukcyjnej, które wymagają malowania. Jeśli ich powierzchnia nie zostanie zabezpieczona warstwą ochronnej farby, szybko zacznie korodować i stalowy ceownik straci nie tylko na wyglądzie, ale także na wyjściowej wytrzymałości. Ceowniki ocynkowane nie wymagają malowania i można bez obaw je docinać oraz nawiercać. W przypadku elementów zabezpieczonych farbą niemal każda ingerencja w strukturę stali wiąże się z koniecznością punktowego odnowienia powłoki malarskiej. W innym przypadku na powierzchni elementu pojawi się rdza. To uciążliwe i nieekonomiczne. Dlatego w większości konstrukcji, od których nie oczekuje się szczególnych walorów estetycznych, powszechnie stosuje się kształtowniki pokryte warstwą cynku. Takie elementy są trwalsze i nie wymagają ciągłego odnawiania ochronnej powłoki antykorozyjnej.
Stosowanie ceowników ocynkowanych zamiast ich wersji wykonanych ze stali surowej, wymagających malowania, jest nie tylko wygodniejsze, ale i w pełni zasadne ekonomicznie. Takie elementy są niepodatne na rdzewienie i wygodne w utrzymaniu. Nie trzeba martwić się o odtwarzanie uszkodzonej farby, a koszt ich zakupu jest tylko nieznacznie wyższy niż koszt zakupu elementów bez ocynku.