Przestrzeń, w której żyjemy, powinna sprzyjać wypoczynkowi oraz budowaniu pozytywnych relacji zarówno z otoczeniem, jak i samym sobą. Architekt Agnieszka Musiał-Chmielnik doskonale zdaje sobie z tego sprawę. W trakcie projektowania 70-metrowego mieszkania dla pary postawiła na ponadczasowe drewno, ciepłe materiały i kolory, a także dodatki w stylu modern glam, które nadają przestrzeni przytulności, elegancji i jednocześnie ponadczasowy charakter.

Fornir, jako motyw przewodni aranżacji, odegrał kluczową rolę w podkreśleniu głównych założeń projektu. Architektka umiejętnie połączyła elegancki, ponadczasowy charakter forniru z nowoczesnymi elementami, tworząc harmonijną przestrzeń. W ciemnym, klasycznym wybarwieniu drewno stało się elementem spajającym urok dawnych wnętrz z nowoczesnością, doskonale wpisując się w styl kamieniczy oraz infrastrukturę nowoczesnej inwestycji mieszkaniowej w Warszawie.

Fornir jest materiałem uniwersalnym i ponadczasowym. Za jego pomocą można w sposób śmiały, a zarazem harmonijny łączyć zupełnie różne stylistyki. Tak było w tym przypadku. Ciemne wybarwienie drewna pozwoliło dodać aranżacji klasycznych tonów, a jego nowoczesne zastosowanie, w postaci dużych fornirowanych powierzchni, eksponując niepowtarzalny rysunek drewna, wniosło nutę współczesności. Dodatkowo drewno ma moc ocieplającą, co pozwoliło dodać wytwornemu wnętrzu odrobinę przytulności – opowiada arch. Agnieszka Musiał-Chmielnik.

Fornir w roli głównej

W salonie połączonym z aneksem kuchennym dominuje minimalistyczna przestrzeń, gdzie centralną rolę aranżacyjną odgrywa zabudowa fornirowana w strefie telewizyjnej. Harmonizując z wyłożoną tym samym materiałem ścianą w strefie wejścia, tworzy jednolitą płaszczyznę, pełniąc funkcję minimalistycznej dekoracji. Z jednej strony zachowuje się dyskretnie, z drugiej strony staje się najbardziej charakterystycznym elementem wystroju. Jego monochromatyczny charakter zostaje przełamany przez szklaną witrynę, będącą nie tylko znaczącym elementem dekoracyjnym nawiązującym do klasycznych wnętrz, lecz także dostarczającą dodatkowe miejsce do przechowywania.

Wyjątkowo elegancko prezentuje się również wygodny narożnik z funkcją spania, który organizuje strefę wypoczynku. Utrzymany w jasnej tonacji kolorystycznej, wraz z okrągłym, eleganckim stołem o jaśniejszym odcieniu drewna, łamie charakter aranżacji poprzez kontrast. Podobną rolę pełni zabudowa kuchenna, utrzymana w dwóch kolorach, zdecydowane detale zaś wprowadzają wyrazisty akcent.

Charakterystyczne zestawienia kolorystyczne odnajdujemy również w sypialni, gdzie jasne łóżko tapicerowane w beżowej, przytulnej tkaninie stanowi centralny punkt aranżacji. Jego nowoczesna forma efektownie odbija się w lustrzanych frontach szafy garderobianej, osadzonych w fornirowanych ramach. Ten sam materiał pojawia się także w strefie przeznaczonej do pracy, zamkniętej w funkcjonalnej zabudowie.

Ukryte funkcje

Na szczególną uwagę zasługuje wyjątkowa łazienka, w której elementy kamienicznej estetyki przykuwają wzrok. Mozaika na podłodze, zainspirowana klasycznymi warszawskimi gorsecikami, utrzymana w tonach bieli i czerni, nawiązuje do tradycji. Złota armatura nadaje elegancji, doskonale wpisując się w klimat.

Beżowe dekory w strefie prysznica uzupełniają kompozycję, wyróżniając się na tle białych ścian. Ta strefa odważnie nawiązuje do charakterystycznego wystroju pozostałych pomieszczeń, eksponując urok fornirowanych powierzchni.

Zabudowa stolarska to połączenie tonu kaszmirowego z fornirem. Zastosowany stelaż Geberit Duofix jest przykryty płytą fornirowaną, a dekoracyjny czarny przycisk spłukujący Geberit dobrze komponuje się z innymi ciemnymi elementami. Miska WC Geberit Smyle z Rimfree, która została wykorzystana w projekcie, jest krótsza od standardowych, dzięki czemu zaoszczędziliśmy kilka cm przestrzeni przed sprzętem i uniknęliśmy kolizji z otwieranymi frontami zabudowy stolarskiej. W strefie prysznica wykorzystano odpływ liniowy z firmy Geberit w kolorze szampańskim, który doskonale komponuje się ze złotymi dodatkami i armaturą. – wyjaśnia arch. Agnieszka Musiał-Chmielnik z Musiał Studio.

Ukryte funkcje, takie jak oszczędność przestrzeni i eleganckie detale, sprawiają, że łazienka staje się nie tylko miejscem funkcjonalnym, ale również estetycznym arcydziełem.

Projekt: arch. Agnieszka Musiał-Chmielnik, założycielka Musiał Studio, Ambasadorka marki Geberit