Znasz narzędzie, które dosłownie „rośnie” wraz z Twoimi potrzebami? Taka właśnie jest drabina aluminiowa teleskopowa – innowacja w dziedzinie budownictwa i prac na wysokości. Niezależnie od tego, czy jesteś majsterkowiczem lub specjalistą od remontów, stanie się Twoim dobrym sprzymierzeńcem. Jej funkcjonalność i wszechstronność sprawiają, że zarówno domowe naprawy, jak i zadania zawodowe okazują się prostsze. Sprawdź, na co warto uważać, wybierając drabinę i poznaj najlepsze modele zaufanego producenta.

Co to jest drabina teleskopowa?

Drabina to jeden z tych sprzętów, który znajdziesz właściwie w każdym polskim domu. Ilość rodzajów, wielkości oraz zastosowań sprawia, że czasem trudno dobrać model dostosowany do indywidualnych potrzeb. Jeśli szukasz czegoś wielofunkcyjnego, zastanów się nad drabiną teleskopową przegubowa. Wariant ten składa się z ruchomych segmentów, które można wysuwać i wsuwać. Dzięki temu da się łatwo regulować długość, która umożliwia pracę na różnych wysokościach. Po złożeniu nie zajmuje wiele miejsca, więc można ją swobodnie przechowywać w domu albo transportować.

Drabiny składane teleskopowe są zrobione zwykle z lekkich i solidnych materiałów, takich jak aluminium, co zapewnia im stabilność oraz wytrzymałość. Niewielka waga sprawia, że można z nich korzystać nawet w domu. Dzięki swojej wszechstronności i praktyczności przydają się jednak w wielu branżach. Wybierają je nie tylko specjaliści, ale również majsterkowicze, którzy zwracają uwagę na jakość oraz użyteczność sprzętu. To jednocześnie innowacyjne, ale i bezpieczne rozwiązanie nawet dla amatorów.

Do czego służy drabina teleskopowa przegubowa?

Drabina aluminiowa teleskopowa potrafi zastąpić wariant przystawny, dwustronny wolnostojący, a nawet taki z funkcjonalnym podestem roboczym – między innymi takie modele znajdziesz w ofercie firmy KRAUSE. Ze sprzętu można korzystać w domu np. w tracie mycia okien, prac ogródkowych czy malowania ścian. Ze względu na jej wielofunkcyjność ma również szerokie zastosowanie w branżach specjalistycznych.

Kto najczęściej korzysta z drabiny teleskopowej:

 • Pracownicy budowlani i konserwatorzy – pomaga dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, takich jak podwieszane sufity, wysoko umieszczone okna czy rynny na dachu. Dzięki swojej regulowanej długości praca na wysokości jest bezpieczna.
 • Strażacy i ratownicy – pozwala szybko udzielić pomocy w przypadku pożaru, awarii elektrycznej czy zalania.
 • Pracownicy energetyczni – umożliwia wykonanie niezbędnych prac konserwacyjnych i naprawczych w bezpieczny oraz skuteczny sposób.

Drabiny teleskopowe przegubowe przydają się również w wielu innych sytuacjach, takich jak organizacja imprez plenerowych, montaż i demontaż sceny czy instalowanie oświetlenia. W przypadku prac budowlanych, takich jak naprawy doraźne lub malowanie elewacji są niezastąpione.

Drabina składana teleskopowa – na co zwracać uwagę?

Praca na wysokości wiążę się z pewnym niebezpieczeństwem. W trosce o swoje zdrowie i życie warto wybierać drabiny teleskopowe od zaufanych producentów. Jeśli chcesz kupić dobry sprzęt, sprawdź te elementy specyfikacji:

 1. Tworzywo – ważne, aby drabina była wykonana z trwałego i lekkiego materiału, takiego jak aluminium. Dzięki temu będzie wytrzymała i łatwa do przenoszenia.
 2. Maksymalna wysokość – powinna sięgać jak najwyżej bez użycia innych sprzętów.
 3. Nośność – upewnij się, że wybrany model jest wystarczająco wytrzymały. W przypadku drabin aluminiowych teleskopowych KRAUSE maksymalne obciążenie wynosi 150 kg.
 4. Sposób rozkładania – wybierz wariant z wygodnym mechanizmem, który pozwoli ci szybko i bezpiecznie operować drabiną.
 5. Stabilność – sprawdź, czy dany wariant ma szerokie stopnie. Antypoślizgowe stopki dodatkowo zapobiegną przesuwaniu się drabiny.
 6. Waga i poręczność – zwróć uwagę na ciężar i sposób składania się. Wybierz drabinę teleskopową przegubową, która łatwo zmieści się w bagażniku samochodu.
 7. Certyfikaty i atesty – zweryfikuj, czy sprzęt działa zgodnie z europejską normą PN-EN 131.

Pamiętaj, że najważniejsze jest bezpieczeństwo. Wybieraj drabiny znanych marek, które są polecane przez specjalistów.

Drabina aluminiowa teleskopowa – jaką wybrać?

Zanim odwiedzisz sklep budowlany i zaczniesz szukać drabiny teleskopowej, odpowiedz sobie na 3 pytania:

 1. Do czego jest mi potrzebna drabina?
 2. Gdzie będę korzystać z nowego sprzętu?
 3. Ile mam miejsca na przechowywanie?

Przede wszystkim cel i zastosowanie powinny być dla Ciebie wskazówką. Drabina składana teleskopowa zajmuje niewiele miejsca, więc na pewno znajdziesz dla niej wolną przestrzeń w domu lub garażu.

Dobrym modele firmy KRAUSE zarówno do wykorzystania w domu, jak i pracy jest drabina przegubowa teleskopowa TeleMatic z linii MONTO. Regulacja wysokości jest bardzo prosta dzięki unikalnemu systemowi ClickMatic. Może więc pełnić funkcję modelu dwustronnego wolnostojącego, przystawnego albo pomostu roboczego razem z platformą TeleBoard. Da się ją także ustawić na schodach, a stabilizator COMBI zapewnia bezpieczeństwo. Antypoślizgowe stopki SafetyCap zapobiegają przesuwaniu się drabiny. Ten model dostaniesz w 2 wersjach: 4×4 lub 4×5 szczebli.

Inny popularnym rozwiązaniem jest również drabina teleskopowa TeleVario marki KRAUSE. Zastosowanie oraz technologie są bardzo podobne do tych w poprzednim modelu. Wyróżnia go jednak opcja regulacji 4 nóg osobno – wszystko dzięki zintegrowanemu TeleSystemowi. Oznacza to, że  drabinę można stawiać np. na schodkach o różnej wysokości. Mimo dużego zasięgu (5 lub 6,05 m) składa się do małych rozmiarów i nie sprawia trudności w trakcie transportu. Dlatego to świetny model zarówno do przechowywania w domu, jak i profesjonalistów, którzy są często w trasie. Wybierz swoją drabinę aluminiową teleskopową KRAUSE i korzystaj z jej wielofunkcyjności, kiedy tylko potrzebujesz.