Bez wątpienia każdy z nas otrzymał czy też na pewno podarował bliskiej osobie ten jakże wyjątkowy oraz piękny kwiat. Jednak okazuje się, że jego utrzymanie w relatywnie dobrej kondycji oraz możliwie najdłużej kwitnącego wymaga dosyć wprawnej ręki. Storczyki są kwiatami, które dla miłośników początkujących mogą okazać się dosyć kłopotliwymi oraz niestety czasochłonnymi roślinami.

Storczyki w szkle i odpowiednie warunki

Wiadomo, że aby storczyki w szkle pięknie rosły musimy im zapewnić godziwe warunku wodne. Okazuje się, że bardzo ważne jest także odpowiednie nasłonecznienie. Pamiętajmy, że przezroczysta doniczka czy też wazon ułatwi nam doświetlenie odpowiednie korzeni. Co więcej dzięki niemu będziemy mogli łatwiej obserwować stan zdrowia naszej wyjątkowej rośliny.

Przesadzanie storczyków również jest związane z różnego rodzaju niedogodnościami. Mogą one źle wpłynąć na rozwój kwiatu naszego. Jednak sam sposób w jaki się prezentują storczyki kwitnące w wazonie szklanym zrekompensuje nam czas poświęcony oraz także ciężką pracę.

Przesadzanie storczyków?

Na pewno jesteśmy ciekawi czego dokładnie będziemy potrzebować do przesadzania storczyków. Oczywiście poza kwiatem będziemy potrzebować szklany wazon. Wybierzmy taki, który jest wykonany z czystego oraz przezroczystego szkła. Przydadzą się także kamyczki otoczaki czy też keramzyt. Jedno i drugie kupimy w dowolnym sklepie zoologicznym. Pamiętajmy o tym, że są one dostępne w przeróżnych kolorach. Konieczny będzie również nawóz do storczyków oraz podłoże.

Spód wazonu wypełnia się zawsze warstwą kamyczków. Wyjmując storczyk ze starej doniczki należy poszukać martwych korzeni czy też oznak gnicia rośliny. Jeśli storczyk jest zdrowy, to uzupełniamy przestrzenie w sposób delikatny pomiędzy korzeniami podłożem specjalnym do storczyków. Kwiat, który wkładamy do wazony należy uzupełnić dodatkową ilością podłoża. Jeśli jesteśmy w posiadaniu świeżego mchu, to wykorzystać go można do przystrojenia wierzchu naszej rośliny.

Od razu zaznaczamy, że należy pamiętać o oczyszczeniu dokładnym mchy przed jego włożeniem do rośliny. Po tej jakże trudnej operacji podlewa się kwiat wodą z ilością odpowiednią nawozu do storczyków. Wodę uzupełniamy poniżej linii nasze warstwy otoczaków. Nie bójmy się zatem przepięknych storczyków.

Najważniejsze jest to, aby pamiętać, aby nie przesadzać storczyków podczas ich kwitnienia. Wtedy cała energia, która jest potrzebna danej roślinie na adaptację jest przeznaczona na podtrzymanie kwitnienia. Jest to najważniejsza uwaga.