Kolor turkusowy zwykle kojarzy się nam z niebem oraz morzem. Jest to bardzo chłodna i rześka barwa. Sprawdza się w związku z tym możliwie najlepiej w mniejszych pomieszczeniach. Zapewni nam efekt pewnego rodzaju głębi. Upewnijmy się z czym powinniśmy łączyć kolor turkusowy?

Jakim kolorem jest kolor turkusowy?

Nazwa tego koloru pochodzi od szlachetnego kamienia, a więc od turkusu. Jak można się domyślać, podobieństwo dotyczy nie tylko samej terminologii, ale także koloru. W przybliżeniu możemy powiedzieć, że kolor turkusowy jest błękitem z domieszką zieleni szmaragdowej. Turkus często jest mylony z cyjanem, który jest znacznie jaśniejszy oraz bledszy.

Turkus na ścianach

Kolor turkusowy na ścianach jest jak serdeczne pozdrowienia z wakacji. Ten jakże modny kolor wnętrz wygląda dobrze we wnętrzach słonecznych. W położonych od północy dawać może wrażenie pewnego chłodu. Gdy się decydujemy na ściany turkusowe, warto także zwrócić uwagę na oświetlenie odpowiednie. Jest to bardzo sztuczne. Bowiem powinno mieć barwę ciepłą, która jest zbliżona do barwy naturalnej.

Turkus nam daje wrażenie pewnej świeżości. Sprawdza się ona doskonale we wnętrzach raczej niewielkich. Z jakimi kolorami powinniśmy łączyć turkus? Na pewno numerem jeden jest kolor turkusowy w połączeniu z bielą. Jest to zawsze udane zestawienie. Turkus komponuje się wspaniale z bielą śnieżną, a taki właśnie duet przywodzi na myśl jakże urokliwe domy znajdujące się nad Morzem Śródziemnym. Jeśli nasze wnętrze chcemy urządzić w marynistycznym stylu, to turkusowy będzie jednym z licznych odcieni niebieskiej barwy. Wystrój będzie znacznie ciekawszy oraz także żywszy.

Turkus także świetnie współgra z limonką oraz jasną zielenią. Te wszystkie kolory są bardzo przyjemne dla oka. Warto je zestawiać ze sobą. Najlepiej w formie dwubarwnych pasów czy też pasów trójbarwnych, na przykład na tapicerce mebli, tapecie na ścianie czy też na zasłonach.

Co ciekawe turkus świetnie wygląda z koralową czerwienią. Takie połączenie jest niezwykle prostym sposobem na akcenty barwne we wnętrzu. Wyczuwalna jest tutaj nutka egzotyki.

Wiele osób także decyduje się na kolor turkusowy w połączeniu z naturalnymi odcieniami drewna czy też z beżem. Jeśli lubimy aranżacje klasyczne, to wybierzmy kolor turkusowy z beżem piaskowym, ciemnym naturalnym drewnem czy też jasnym naturalnym drewnem, lakierowanym na bardzo wysoki połysk.

Jak widzimy na powyższym możliwości mamy naprawdę sporo. Pokuśmy się o swoje autorskie połączenia i bawmy się aranżacją wnętrz.