Małe owady domowe mogą pojawić się zarówno w mieszkaniu, domu wolnostojącym, jak i obiektach użyteczności publicznej. Często ich wystąpienie jest dość nagłe. Nierzadko jednak dopiero po pewnym czasie dostrzegamy owady, które bytowały w naszych pomieszczeniach, lecz ich największa aktywność przypadała na przykład na porę nocną. Niezależnie od tego, jak długo zmagamy się z niechcianymi lokatorami, istnieją pewne sposoby, dzięki którym można się ich pozbyć. Jakie są skuteczne techniki dezynsekcji? Podpowiadamy.

Jakie małe owady najczęściej pojawiają się w domach?

Technika dezynsekcji powinna być dostosowana do rodzaju występujących w naszym domu owadów. Nie musimy dokładnie określać ich gatunku, lecz warto chociaż wstępnie przyjąć, z jakim typem niechcianego lokatora mamy do czynienia. Wśród najczęściej pojawiających się w gospodarstwach domowych owadów można wymienić: pluskwy, rybiki, karaluchy, prusaki, mrówki faraona, mole ubraniowe i spożywcze, żywiaki chlebowce i wiele innych. W naszych domach znajdują się też roztocza. Mogą pojawić się pchły, wszy, a nawet kleszcze. 

Chemiczne metody dezynsekcji

Pierwszą grupą metod, które wykorzystuje się do usuwania małych owadów, domowych są techniki chemiczne. Zalicza się do nich m.in. stosowanie tzw. chemii kontaktowej, czyli oprysku szczegółowego. W takim przypadku należy specjalnym środkiem chemicznym trafiać bezpośrednio w miejsce, w którym znajdują się insekty. Jest to jednak trudna technika, która wymaga dużego doświadczenia i wiedzy dotyczącej tego, gdzie mogą znajdować się siedliska owadów. 

Kolejna technika chemiczna obejmuje opylanie chemią w proszku. W jej przypadku w odróżnieniu od poprzedniej nie trzeba opuszczać lokalu, jednak jej skuteczność również jest niższa. Znaną chemiczną metodą dezynsekcji jest też oddymianie świecami dymnymi z insektycydem. Obecnie na rynku funkcjonują firmy, które zajmują się dezynsekcją. Dlatego jeżeli stosowane metody nie przyniosą oczekiwanych rezultatów lub nie wiemy, w jaki sposób powinniśmy przeprowadzić konkretne działania, najlepiej poradzić się specjalistów.

Fizyczne metody dezynsekcji

Do metod fizycznych dezynsekcji zalicza się cztery podstawowe techniki. Wśród nich można wyróżnić ogrzewanie całych pomieszczeń do temperatury ponad 60 stopni, a następnie utrzymywanie jej przez czas, który pozwoli na usunięcie owadów. W tym przypadku jednak należy wziąć pod uwagę parametry techniczne budynku, w którym chcemy przeprowadzić takie działanie, ponieważ nie wszystkie konstrukcje są dostosowane do tak wysokich temperatur. 

Kolejną fizyczną metodą dezynsekcji jest miejscowe ogrzewanie parą wodną z wykorzystaniem streamów parowych miejsca, w którym przebywają insekty, a także wymrażanie suchym lodem. Obie te techniki wykorzystują działanie ciepła lub zimna na środowisko, w którym bytują insekty. Ostatnią fizyczną metodą dezynsekcji jest wytrzepywanie, potrząsanie, odkurzanie czy fizyczne usuwanie pojedynczych owadów. Ta technika jednak w przypadku licznych kolonii insektów w domu jest nieskuteczna.