Sposób wykończenia ścian ma niewątpliwie bardzo duże znaczenie w kontekście aranżacji całego pomieszczenia. Kolorystyka i wygląd ścian jest niezwykle istotną częścią wystroju pokoju, sypialni czy salonu. Osoby, które postanowiły zbudować dom lub kupić mieszkanie, prędzej czy później będą musiały zadać sobie pytanie, czy ściany pokryć nowoczesnymi tapetami, czy może pomalować je farbą? Które rozwiązanie sprawdzi się najlepiej? Podpowiadamy!

Kiedy zdecydować się na zastosowanie farby na ścianie?

Po nałożeniu tynku i wyrównaniu powierzchni wiele osób decyduje się na pomalowanie ściany farbą. Malowanie ścian to obecnie jeden z najpopularniejszych sposobów na ich wykończenie

Chociaż wydaje się, że pomalowanie powierzchni ścian jest prostą i szybką czynnością, nie zawsze tak musi być. Użyta farba powinna charakteryzować się dobrą jakością. Należy też wiedzieć, jak poprawnie nanosić ją na ściany. Niemałe znaczenie ma również stan ścian. Niestety, produkt ten nie zakryje niedoskonałości, a niektóre kolory mogą je nawet uwydatnić. Dlatego ściany przed malowaniem muszą być w dobrym stanie.

Najlepsze efekty malowania farbami osiągniemy więc na idealnie gładkich i równych powierzchniach, takich jak płyty g-k czy gładź gipsowa. Chociaż większość farb jest produktami schnącymi szybko i niewydzielającymi nieprzyjemnych zapachów, ich użycie wiąże się z pewnymi ograniczeniami.

Spośród dostępnych na rynku farb możemy wyróżnić:

  • farby akrylowe,
  • farby lateksowe,
  • farby ceramiczne,
  • farby winylowe,
  • farby specjalne,
  • farby antyalergiczne.

Czym są tapety? Zalety tapetowania pomieszczeń

Tapeta ścienna to materiał okładzinowy, który stosuje się w celu oklejania ścian. Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Tapety to produkty dekoracyjne, w wielu wzorach, fakturach i kolorach. Dzięki nim można uzyskać świetne efekty wizualne. Co więcej, niektóre rodzaje tapet idealnie radzą sobie z maskowaniem niedoskonałości oraz nierówności ścian. Za ich pomocą ukryjemy niewielkie ubytki czy pęknięcia.

Na cenę tapet duży wpływ ma materiał, z jakiego zostały wykonane. Ze względu na materiał wykonania wyróżnić możemy tapety:

  • papierowe,
  • winylowe,
  • na flizelinie,
  • typu raufaza,
  • z włókna szklanego.

Wybór tapet do wnętrz – co warto wiedzieć?

Jak już wiemy, tapeta gwarantuje nam niemal nieograniczone możliwości wyboru kolorów, wzorów czy materiałów. Ogromna liczba wzorów i faktur z pewnością zaspokoi najbardziej wysublimowane poczucie estetyki. Takie produkty świetnie sprawdzają się w prawie każdych wnętrzach, nawet w kuchniach czy w łazienkach. Są uniwersalne, z łatwością dopasujemy je do każdej aranżacji – od wnętrz urządzonych w stylu tradycyjnym, przez wnętrza glamour, aż po wnętrza urządzone w stylu nowoczesnym. Niektóre tapety, szczególnie te z motywami z bajek, są też świetnym wyborem do pokojów dziecięcych!

Jeżeli zależy ci na trwałości położonych tapet, postaw na firmę Profesjonalne Tapetowanie. To firma z wieloletnim doświadczeniem, która ma pozytywne opinie wśród klientów. Tapeta położona przez specjalistę to gwarancja trwałości i dokładności. Profesjonaliści używają najwyższej jakości narzędzi oraz najlepszych klejów do tapet.

Kto najczęściej decyduje się na zastosowanie tapet?

Na tapetowanie mieszkania lub domu najczęściej stawiają osoby kreatywne, które poszukują niebanalnych rozwiązań i chcą tworzyć niepowtarzalne wnętrza. Obok nowoczesnych tapet winylowych, bardzo popularne są również fototapety strukturalne. Wielkość i wzór tapety można dopasować do wnętrza. Dzięki temu mamy dużą swobodę w kształtowaniu przestrzeni i tworzeniu oryginalnych aranżacji. Fototapety strukturalne są okleinami imitującymi różne faktury. Dzięki zastosowaniu takich produktów możemy doznać ciekawych wrażeń estetycznych oraz dotykowych. Ponadto tapety o wypukłej fakturze pozwalają uzyskać niezwykłe efekty optyczne!

Tapety wybierają też osoby, którym zależy na czasie. Ich położenie nie zajmuje dużo czasu, a dodatkowo nie wymaga wyłączania całych pomieszczeń z normalnego użytku.

Ponadto wybierając tapetę mamy możliwość zatuszowania niedoskonałości na ścianach. Będą więc one świetnym wyborem dla osób, którym zależy na zamaskowaniu ubytków i nierówności, bez wykonywania kosztownych remontów.

tapetowanie ścian

Tapetowanie wnętrz – trwałość tapety

Jeżeli ciągle zastanawiasz się, czy lepiej zdecydować się na użycie farby, czy może wybrać fototapetę lub tapetę, pod uwagę weź trwałość obu tych produktów. Dobrze dobrana tapeta potrafi przetrwać wiele lat.

Niestety nadal możemy spotkać się z opinią, że tapety mają niską trwałość, szybko się odklejają i blakną. Tanie tapety papierowe stosowane są już jednak coraz rzadziej. Obecnie zastąpiły je m.in. tapety na fizelinie oraz produkty winylowe.

Dzisiejsze tapety nie mają więc nic wspólnego z produktami, które znamy z dzieciństwa. Wytrzymałe i mocne tapety na flizelinie czy tapety winylowe obecnie można położyć wszędzie, nawet we wnętrzach narażonych na wilgoć. Nowoczesne tapety chronią ścianę przed zabrudzeniami, a niektóre z nich są odporne na kontakt z wodą i zmywanie. Ponadto warstwa flizeliny sprawia, że takie produkty nie marszczą się i nie deformują podczas układania. Natomiast tapety z laminowanego winylu często stosuje się jako alternatywę dla płytek ceramicznych.

Koszt tapetowania a koszt malowania ścian

Malowanie ścian nie zawsze okazuje się tańsze od tapetowania, niemniej porównując wysokiej jakości tapety do malowania najtańszymi na rynku farbami akrylowymi, to drugie rozwiązanie okaże się znacznie korzystniejsze. Jednak jeżeli postawimy na wysokiej jakości farby i doliczymy do tego koszt szpachlowania, koszt gładzenia i gruntowania, to malowanie ścian może okazać się cenowo zbliżone do tapetowania, a nawet nieco droższe.

Tapety z kolei nie wymagają równych ścian i mają dużą tolerancję na drobne przebarwienia i pęknięcia (szczególnie grube tapety na flizelinie). Ponadto tapetowanie nie wymaga wyłączenia pomieszczenia z użytku. Nie trzeba się obawiać mokrych zabrudzeń, nie ma problemu z kurzem czy z oczekiwaniem na wyschniecie powłoki. To szczególnie ważne m.in. w przypadku lokali biznesowych, biurowych i usługowych.

Orientacyjny cennik tapetowania znajdziemy na stronach firm, które świadczą tego typu usługi. Warto wiedzieć, że tapetowanie zajmuje specjalistom znacznie mniej czasu niż malowanie, co czasami również wpływa na koszt usługi.

Nakładanie i usuwanie tapet

Przyklejanie tapet jest prostsze i szybsze od malowania, zwłaszcza biorąc pod uwagę czas przygotowania oraz prace prorządkowe. Co więcej, nowoczesne tapety flizelinowe są znacznie łatwiejsze do usunięcia. Przygotowanie powierzchni pod nową okładzinę jest bardzo proste, a stare tapety flizelinowe odchodzą bez rozrywania i nieestetycznych pozostałości na ścianach.

Z największą trudnością spotkamy się natomiast podczas demontażu produktów z włókna szklanego. To niezwykle odporne tapety jednak ich demontaż często wiąże się z zerwaniem tynku.

Tapeta czy malowanie ściany – co najlepiej wybrać?

Wybór ostatecznego wykończenia ścian jest sprawą bardzo istotną, ale i indywidualną. Znamy już zalety obu rozwiązań. Zastanówmy się więc, jaki efekt chcemy osiągnąć w mieszkaniu.

Farby nie zawsze dają nam możliwość stwarzania kreatywnych wizji, a do tego wymagają niemałych umiejętności malarskich. Czasami ściany maluje się na jeden wybrany kolor, który jest głównym motywem w danym pomieszczeniu, a nawet w całym mieszkaniu. Dla wielu osób bywa to jednak nudne i monotonne rozwiązanie.

Zamiast malowania ściany można wybrać dobrej jakości tapetę. Przyklejenie tapet to jedno z lepszych rozwiązań, chociażby ze względu na ogromny wybór rodzajów i wzorów, a także odporność na wodę, zabrudzenia i zmywanie. Niektóre tapety świetnie sprawdzą się nawet w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, takich jak łazienka czy kuchnia. W przypadku tapet grubych i odpornych, powierzchnie nie muszą być idealnie równe, a drobne pęknięcia czy ubytki w ścianie nie mają większego znaczenia. Malowanie natomiast wymaga równego podłoża.

Tapetowanie jest rozwiązaniem na długie lata i pozwala szybko odmienić wygląd wnętrza. W przeciwieństwie do farb nie trzeba też czekać na wyschnięcie powłoki!