Łódź Design Festival 2023 już wkrótce rozpocznie swoje zmagania z wyjątkowym plebiscytem Must Have, prezentującym najlepsze osiągnięcia w polskim designie. Festiwal, trwający od 18 do 28 maja, to również unikalna wystawa współczesnej polskiej sztuki projektowej.

Plebiscyt Must Have, organizowany przez Łódź Design Festival, to coroczne wydarzenie, które nie tylko docenia, ale także wyróżnia najważniejsze osiągnięcia w dziedzinie polskiego designu. W bieżącej edycji zgłoszono imponującą liczbę 400 produktów, z których 80 otrzymało prestiżowe wyróżnienie. Wśród laureatów znaleźli się tacy uznani projektanci jak Maja Ganszyniec, Tomasz Rygalik, Grynasz Studio, KABO & PYDO oraz cenieni producenci, m.in. nobonobo, Noti czy Paged Meble.

Jury, złożone z ekspertów, projektantów, architektów i przedstawicieli mediów, oceniało zgłoszone prace pod kątem funkcjonalności, ergonomii, estetyki, precyzji wykonania oraz społecznej i klimatycznej odpowiedzialności. Wyróżnione projekty to nie tylko wyjątkowe dzieła sztuki, ale także praktyczne rozwiązania, zaspokajające współczesne potrzeby.

Ceremonia wręczenia statuetek Must Have, odbywająca się 27 maja o godzinie 17:00 w Fabryce Sztuki w Łodzi, stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń branży kreatywnej. To doskonała okazja nie tylko do uczczenia zwycięzców, ale także do zobaczenia wspaniałych produktów na towarzyszącej plebiscytowi wystawie finałowej.

W ramach Łódź Design Festival 2023, inny element niezwykle interesujący to Archiblok – panel poświęcony zagadnieniom architektury i urbanistyki. Tegoroczne dyskusje będą miały wymiar przyszłościowy, zgodnie z motywem przewodnim festiwalu, zatytułowanym „Future Perfect”. Wybitny reportażysta, felietonista i fotograf Filip Springer poprowadzi debatę z udziałem gości takich jak pisarka Olga Drenda, historyczka architektury Aleksandra Kędziorek, architekt Adrian Krężlik, krytyk architektury Grzegorz Piątek i architektka Agata Twardoch.

Warto również zauważyć, że Łódź Design Festival to nie tylko Must Have i Archiblok, ale także szereg innych atrakcji. Ekspozycja prac finalistów make me! 2023, międzynarodowego konkursu dla debiutujących projektantów, jest jedną z nich. Ponadto, festiwal obejmuje wystawy takie jak „Futuropolis”, skupiająca się na przyszłości miast, oraz „More Less”, refleksja nad współczesną architekturą. W ramach bloku Miejskie Innowacje, 28 maja, odbędzie się dyskusja na temat dostępności do toalet publicznych w polskich przestrzeniach miejskich, zorganizowana przez firmę Geberit.

Motyw przewodni tegorocznej edycji – „Future Perfect” – podkreśla istotę przyszłości w obliczu nowych wyzwań i kryzysów. Festiwal to nie tylko okazja do oglądania najnowszych trendów w designie, ale także do refleksji nad tym, jak wspólnie kształtować przyszłość.

Wszystkie główne wystawy i wydarzenia Łódź Design Festival 2023 odbywają się w Fabryce Sztuki przy ul. Tymienieckiego 3 w Łodzi. Wstęp na wszystkie wydarzenia w Centrum Festiwalowym jest bezpłatny, a na wybrane warsztaty obowiązują zapisy, które można znaleźć w programie festiwalu.