Dobrze zaprojektowana łazienka powinna być estetyczna, a także zapewniać higienę i bezpieczeństwo użytkowania. Ważna jest także jej funkcjonalność – praktyczne wykorzystanie przestrzeni, w tym możliwość wygodnego przechowywania niezbędnych akcesoriów. Jak najlepiej przechowywać przedmioty codziennego użytku w małej i dużej łazience?

Kuferki i koszyczki – gdzie przechowywać drobiazgi?

Duża łazienka zapewnia przestrzeń pozwalającą na wydzielenie odrębnych stref, a także umieszczenie dodatkowych mebli. Jednak pomimo większego metrażu projekt łazienki zawsze musi być dobrze przemyślany. Każda rzecz powinna mieć swoje miejsce, aby nie przytłoczyć wizualnie pomieszczenia i zachować jego estetykę. Wyposażenie łazienki powinno spełniać określone warunki, między innymi być odporne na wilgoć, wodę i zmiany temperatur. Warto przejrzeć asortyment dostępny na: https://www.mediaexpert.pl/dom/lazienka

Stawiając i wieszając szafki, należy pomyśleć o bezpieczeństwie własnym i pozostałych domowników, uwzględniając ich możliwości i ograniczenia. Najlepiej przechowywać w zamkniętych szafkach tyle rzeczy, ile to możliwe. Często w szafce nad umywalką trzymane są akcesoria do higieny zębów, kremy, waciki, maszynki do golenia itp. Przedmioty, które chcesz mieć pod ręką, mogą zająć część blatu, jednak i w tym wypadku warto przechowywać je w odpowiednich pojemnikach. 

Małe kosmetyki lub biżuteria, z których korzysta się na co dzień, mogą być umieszczone w stylowym kuferku lub bambusowym koszyczku. Dobrze jest dopasować je do stylu wnętrza, koloru ścian czy armatury. W mniejszych łazienkach sprawdzi się dodatkowa półeczka na lżejsze rzeczy, na przykład wyposażona w przyssawki, dzięki którym można ją „zamontować” w dowolnym miejscu.

Niezbędne, ale kłopotliwe – gdzie trzymać ręczniki kąpielowe?

Ręcznik kąpielowy to absolutny łazienkowy niezbędnik, którego przechowywanie bywa niestety problematyczne. W dużych łazienkach można go wysuszyć po użyciu, na specjalnym grzejniku lub suszarce, a potem złożyć i schować… tylko gdzie? Najlepiej nadaje się do tego głęboka szafka. Ręczniki nie powinny być przechowywane razem z detergentami i zdecydowanie powinny mieć własną przestrzeń.

Wszelkie płyny do prania i czyszczenia najlepiej przechowywać w dolnych zamykanych szafkach – pamiętając, aby było to miejsce trudno dostępne dla dzieci i zwierząt. Chętnie wykorzystywanym pomysłem – nie tylko w przypadku ręczników – jest łazienkowa witrynka: oszklona, drewniana lub ażurowa, zależnie od charakteru pomieszczenia. Jeśli w łazience nie ma miejsca na dodatkową szafkę czy witrynę, ręczniki spokojnie można przechowywać w pokoju, pozostawiając w łazience tylko ręczniki do rąk. Można je zawiesić przy umywalce lub zwinąć w estetyczne, modne rulony i ułożyć na blacie. Trzeba jednak pamiętać, aby zwijany ręcznik był suchy. Ciekawym i nowoczesnym pomysłem jest też umieszczanie kolorowych ręczniczków w szklanym lub ceramicznym wazonie.

Płyny, szampony, żele – na zewnątrz czy w szafce?

Kosmetyki do kąpieli przeważnie stoją na wierzchu, zajmując wnękę między wanną a ścianą lub prysznicową półeczkę. Niewątpliwie są to przedmioty codziennego użytku, które trzeba mieć pod ręką. Warto jednak zadbać o estetykę i dopilnować, aby całkowicie nie zdominowały tego miejsca. 

Takie kosmetyki mogą wprowadzić spory chaos, zwłaszcza jeśli każdy z domowników używa innego produktu. Ważne, aby pozostawić na wierzchu tylko te naprawdę niezbędne, a inne, stosowane okazjonalnie, schować do szafek. Dobrze jest zadbać o to, by były czyste, suche i dokładnie zamknięte po użyciu.

W podobny sposób należy też zadbać o kąpielowe zabawki dziecka, w których często zbiera się woda. Doskonałym rozwiązaniem jest plastikowy pojemnik na przyssawkach, który można umieścić na wannie lub na kafelkach nad nią. Taki pojemnik, często w kształcie zabawki, jest wyposażony w duże otwory umożliwiające odpływ wody. Jest też praktyczny i łatwy w utrzymaniu czystości. W dużej i małej łazience dobrze jest optymalnie wykorzystać przestrzeń, na przykład za pomocą różnej wielkości półek, pamiętając, aby przechowywać na nich akcesoria dopasowane ciężarem.