Będąc w Szczecinie, koniecznie trzeba wybrać się do filharmonii. Melomani oczywiście na koncert, fani ciekawej architektury, aby zobaczyć gmach budynku. Filharmonia Szczecin w 2015 roku otrzymała prestiżową Nagrodę Unii Europejskiej im. Miesa van der Rohe dla współczesnej architektury. Jeszcze żaden wybudowany w Polsce obiekt nie zdobył tak ważnego wyróżnienia.
Szczecin – Filharmonia szczecińska najpiękniejszym budynkiem w Europie
W konkursie im. Miesa van der Rohe dla współczesnej architektury startowało 421 obiektów z 31 krajów. Ostatecznie wybrano 40 budynków z 17 krajów, w tym 3 z Polski: Szczecin — Filharmonia, Katowice — Nowe Muzeum Śląskie oraz Warszawa — Muzeum Historii Żydów Polskich. W finale, obok Filharmonii Szczecińskiej, znalazły się Muzeum Sztuki w Ravensburgu projektu Lederer Ragnarsdóttir Oei, Muzeum Morskie w Danii, Winnica Antinori pod Florencją oraz Centrum Studentów Saw Swee LSE w Londynie.
Mies van der Rohe był niemieckim architektem modernistycznym, który żył i tworzył na przełomie XIX i XX w. Nagroda jego imienia „European Union Prize for Contemporary Architecture” została ustanowiona w 1987 roku i do dziś jest jednym z najbardziej prestiżowych wyróżnień architektonicznych w Europie. Przyznawana jest co 2 lata za projekty zrealizowane w ciągu ostatnich dwóch lat.
Zarówno laureaci konkursu, jak i wyróżnieni otrzymują rzeźbę, która przedstawia budynek Pawilonu Niemieckiego z Wystawy Światowej w 1929 r. w Barcelonie, zaprojektowany oczywiście przez Miesa van der Rohe. Oprócz tego, za pierwsze miejsce otrzymuje się 60 tys. euro, a za wyróżnienie – 20 tys. euro.
Filharmonia – Szczecin
Szczecińska filharmonia została zaprojektowana przez architektów z hiszpańskiej pracowni Estudio Barozzi Veiga — Fabrizio Barozzi i Alberto Veiga, we współpracy ze studio A4. Budowa zakończyła się w 2014 r. Architekci podają, że wpływ na ich pracę miały pobliskie budynki i otoczenie, w którym miała powstać filharmonia, a także widok na żurawie portowe.
Filharmonia w Szczecinie znajduje się przy ul. Małopolskiej w centrum miasta, w miejscu zajmowanym przed wojną przez neorenesansowy gmach Konzert und Vereinshaus. Budynek przyciąga uwagę zygzakowatą linią dachu i mlecznobiałymi, szklanymi elewacjami, na które nałożono gęsto rozmieszczone pionowe profile aluminiowe. Filharmonia nawiązuje formą do krajobrazu Szczecina i bezpośredniego otoczenia działki, gdzie budynki posiadają wielospadkowe dachy i wszędzie widać wieże kościołów i gmachów publicznych.
Projekt młodej hiszpańskiej pracowni wyłoniono w konkursie już w 2007 roku, ale jury nie było wtedy jednomyślne. Część sędziów zarzucała koncepcji, że zbyt dosłownie nawiązuje do sylwety gotyckich pierzei i podziału na poszczególne kamienice, jednak ostatecznie przeważył pogląd, iż obiekt ma największe szanse, by stać się nowym symbolem Szczecina. Tuż obok, przy placu sąsiadującym z filharmonią, znajduje się oddział Muzeum Narodowego, którego kubatura w większości znajduje się pod ziemią.
Budynek filharmonii stanowi przestrzeń publiczną przez cały dzień otwartą i dostępną dla odwiedzających. Poziom parteru, na którym znajdują się hall wejściowy, kasy, stoisko z płytami i wydawnictwami muzycznymi, a także kawiarnia, zachęcają do odwiedzenia i dłuższego pozostania w gmachu. Na trzecim piętrze umieszczono przestrzeń wystawienniczą, gdzie organizowane są różnorakie wystawy i imprezy w ramach galerii „Harmonia Sztuki”. Wystawom fotografii, malarstwa, grafiki, rzeźby, starych instrumentów towarzyszą działania łączące muzykę, sztuki piękne, literaturę i sztukę słowa mówionego.