Wysokie ceny nieruchomości i materiałów budowlanych skłaniają wiele osób marzących o własnym gniazdku do poszukiwania alternatywnych rozwiązań. Jednym z nich jest budownictwo kontenerowe. Kontenery mieszkalne całoroczne wzbudzają jednak nadal sporo wątpliwości. Czy warto zainwestować w takie rozwiązanie? Poznaj najważniejsze fakty i mity o kontenerach mieszkalnych!

Kontenery mieszkalne a polski klimat

Jednym z tematów, który wzbudza największe wątpliwości, jeśli chodzi o kontenery mieszkalne, jest ich przystosowanie do polskiego klimatu. Wbrew pozorom pogoda nie stanowi jednak problemu dla mieszkańców domów z kontenerów. Są one znakomicie zaizolowane, dzięki czemu zimą jest w nich ciepło, a latem nie nagrzewają się nadmiernie. Ponadto kontenery mieszkalne całoroczne są wyposażone w ogrzewanie, wentylację, a często również klimatyzację – pozwala to zapewnić mieszkańcom komfortowe warunki przez cały rok.

Kontenery mieszkalne – tylko dla minimalistów?

Wielu osobom kontenery kojarzą się z pomieszczeniami o niewielkiej powierzchni – maksymalnie kilkunastu metrów kwadratowych. W istocie wymiary standardowego kontenera to ok. 2,5 m szerokości i 6 m długości. Nie oznacza to jednak, że cały dom z kontenerów musi powstać na tak ograniczonej powierzchni! Kontenery mają budowę modułową, co daje możliwość ich dowolnego łączenia. Dzięki temu można bez problemu tworzyć komfortowe mieszkania i domy, także piętrowe! Najczęściej domy powstają z kilku kontenerów mieszkalnych całorocznych – dzięki temu zapewniają domownikom niezbędną przestrzeń do życia. Dużym atutem technologii jest elastyczność – można stworzyć dom dostosowany do własnych potrzeb pod względem powierzchni czy układu pomieszczeń. Ponadto technologia kontenerowa zapewnia łatwość rozbudowy.

Kontenery mieszkalne – budowa bez pozwolenia?

Sporo wątpliwości wzbudza też kwestia pozwolenia na budowę obiektu z kontenerów. Przepisy są nieco zawiłe, ale jasne. Jeśli kontener nie jest trwale związany z gruntem i stoi w tym samym miejscu krócej niż przez 6 miesięcy, nie jest potrzebne pozwolenie na budowę. Ten przepis zwykle nie dotyczy jednak domów, które pozostają na tym samym miejscu przez wiele lat. Oznacza to, że przypadku chęci budowy domu z kontenerów należy uzyskać pozwolenie na budowę. Obowiązuje tu jednak jeszcze jeden ważny wyjątek – obecnie bez pozwolenia na budowę można stawiać domy o powierzchni do 70 m2. W związku z tym dodatkowa procedura urzędowa będzie wymagana tylko wtedy, jeśli Twój dom z kontenerów będzie większy.

Ceny domów z kontenerów

Wiele osób obawia się również, że dom z kontenerów wcale nie będzie tańszy od domu tradycyjnego. Fakty są jednak inne. Co prawda kontenery mieszkalne całoroczne są dostępne w różnych cenach uzależnionych m.in. od wielkości, zastosowanych rozwiązań technologicznych czy udogodnień, ale ich zakup oraz posadowienie na działce praktycznie zawsze są tańsze niż budowa w technologii tradycyjnej. W związku z tym dom z kontenerów może być świetnym wyborem dla osób z ograniczonym budżetem.

Kontenery mieszkalne – błyskawiczna budowa

Słyszałeś o domach kontenerowych powstających w jeden dzień? To nie mit. W zależności od stopnia skomplikowania projektu ustawienie konstrukcji może zająć od jednego do kilku dni. Czas oczekiwania na moduły z kontenerów również nie jest długi – zwykle od momentu dokonania zamówienia do ich otrzymania mija nie więcej niż kilka tygodni. To ogromna różnica w porównaniu z tradycyjną technologią budowy domów – w tym przypadku budowa ciągnie się bowiem często nawet latami. Dom z kontenerów może powstać błyskawicznie, a ponadto pogoda zwykle nie ma wpływu na postęp prac!

Kontenery mieszkalne całoroczne – czy warto?

Czy warto zainwestować w dom z kontenerów? Każdy musi sam odpowiedzieć sobie na to pytanie. Nie da się jednak zaprzeczyć, że jest to bardzo ciekawa technologia pozwalająca m.in. oszczędzać czas i pieniądze. Jednocześnie mieszkanie w domu kontenerowym wcale nie odbiega pod względem komfortu od mieszkania w tradycyjnym budynku. Dlatego może to być rozwiązanie godne rozważenia.