Konglomerat to materiał wykończeniowy, na który chętnie decydujemy się projektując swoje wnętrza – idealnie nadaje się na blaty stołów i szafek kuchennych, a także do produkcji ceramiki sanitarnej. Z konglomeratu produkowane są również parapety, które cieszą się wysoką trwałością. Jak dbać o parapet z konglomeratu, aby służył nam jak najdłużej?

Jednym z walorów, jakie cechuje parapet z konglomeratu, jest jego odporność na przebarwienia – a miejsce to jest szczególnie narażone na wilgoć, opadające liście roślin czy fragmenty ziemi z doniczek. Dlatego pielęgnacja takich parapetów jest niezwykle łatwa – nie wymaga zbyt wiele czasu i wystarczy użyć odpowiednich detergentów.

Środki czyszczące do parapetu z konglomeratu

Podstawową zasadą czyszczenia parapetu z konglomeratu jest delikatność – nie potrzebujemy do tego żadnych szorstkich gąbek czy szczotek. Wystarczy miękka bawełniana ściereczka, dzięki której unikniemy zarysowań powierzchni parapetu.

Podobnie jest, jeśli chodzi o detergenty: należy unikać silnych środków czyszczących, które mogą mieć charakter żrący i spowodować np. zmatowienie powierzchni parapetu z konglomeratu, przez co nie będzie on wyglądał już tak atrakcyjnie. Do mycia parapetu można użyć płynu o neutralnym PH lub płynu do mycia naczyń. Poza tym warto powierzchnię przecierać regularnie z kurzu wilgotną ściereczką, aby brud nie powodował degradacji konglomeratu, na końcu wycierając parapet do sucha.

Zabezpieczenie parapetu z konglomeratu

O wiele łatwiej pielęgnuje się te parapety z konglomeratu, które zostały wcześniej zaimpregnowane – przedłuża to ich żywotność i sprawia, że wilgoć i brud nie wnikają w głębsze warstwy surowca. Dzięki impregnacji odpowiednim do tego środkiem (można go kupić w sklepach budowlanych), parapet z konglomeratu dłużej zachowa gładką powierzchnię, będzie bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne, a jego codzienna pielęgnacja będzie o wiele łatwiejsza.

Parapet z konglomeratu: jak usunąć zaschnięty brud?

Choć wyróżniamy powierzchnie łatwe i trudne w czyszczeniu (konglomerat należy do tych łatwiejszych), zarówno z jednych, jak i z drugich trudno się usuwa zaschnięty brud. Na parapecie z konglomeratu mogą zdarzyć się przyschnięte liście, odbite wilgotne i brudne ślady od dna doniczek, które zdążyły już przeschnąć.

Sposób na delikatne usunięcie takich zabrudzeń z parapetu z konglomeratu jest bardzo prosty: trzeba je odmoczyć. Wystarczy na dłuższą chwilę nałożyć wilgotną szmatkę na zabrudzone miejsca, aby po kilkunastu minutach móc bezpiecznie je usunąć, bez uszkodzenia parapetu.