Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu (CBRTP), niezależne komercyjne centrum R&D, we współpracy z Gala Group Poland, opracowało oraz opatentowało innowacyjną świecę jodową. To nowatorskie rozwiązanie łączy walory estetyczne i zapachowe ze zdrowotnymi właściwościami jodu, wspomagającymi prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Firma po dokładnej analizie potencjału rynkowego produktu w Polsce i Niemczech, rozpoczęła opracowywanie strategii sprzedażowej dla nowej marki. Planuje się wprowadzenie produktu na rynek na przełomie lat 2023 i 2024, a produkcja będzie realizowana na istniejących liniach produkcyjnych Gala Group Poland.
Naukowcy i eksperci z CBRTP i Gala Group Poland opracowali zaawansowaną technologię produkcji świec zapachowych, bazującą na autorskiej mieszance jodu, parafiny i olejów naturalnych. To innowacyjne rozwiązanie zostało opatentowane, a CBRTP jest gotowe do wprowadzenia go na rynek w Polsce. Na bazie tej unikatowej mieszanki zostanie stworzona seria świec o różnych rozmiarach i zapachach.
Branża produkcji świec dynamicznie się rozwija, a my chcemy wykorzystać tę niszę na rynku poprzez stworzenie świecy jodowej we współpracy z Gala Group Poland. Dotychczas na rynku nie istniał taki produkt, co sprawia, że jesteśmy pionierami w tej dziedzinie. Nasza świeca łączy aromaterapię z korzystnym wpływem jodu na zdrowie użytkowników oraz na otoczenie, w którym jest używana – wyjaśnia Grzegorz Putynkowski, prezes Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu. – Mamy ambitne plany co do rozwoju tej nowej marki, a naszą pierwszą lokalizacją sprzedaży będą Polska i Niemcy – dodaje Putynkowski.
Prace nad stworzeniem odpowiedniego składu świecy były wyjątkowo wymagające. Naukowcy z powodzeniem stworzyli stabilne połączenie jodu z olejami naturalnymi, które ogranicza reaktywność tego pierwiastka.
Jod jest pierwiastkiem niezwykle pożytecznym, ale jednocześnie trudnym do wykorzystania ze względu na jego wysoką reaktywność. Wspólnym wysiłkiem udało się nam stworzyć mieszankę parafinowo-olejową zawierającą jod, która utrzymuje jego właściwości, a jednocześnie ogranicza reaktywność. W trakcie spalania, jod uwalnia się stopniowo, co pozwala gościom wdychać go w powietrzu. Jednocześnie pierwiastek osiada na powierzchniach, pomagając w eliminacji bakterii, wirusów i grzybów – podkreśla Grzegorz Putynkowski.
Pierwiastek jodu jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a jego niedobór dotyczy nawet 2 mld ludzi na świecie. Wpływa na produkcję hormonów tarczycy T3 i T4, a także ma korzystny wpływ na pracę mózgu, koncentrację i pamięć.
Produkt będzie wprowadzony do sprzedaży na początku w wybranych punktach. Firma planuje także poszerzyć ofertę, nie tylko w segmencie premium.
Według danych The Observatory of Economic Complexity (OEC), Polska jest największym eksporterem świec na świecie. Przychody na rynku świec w 2023 roku szacuje się na 70,35 mln USD, według analiz Statista.
O spółce:
Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu to hub R&D dla przemysłu. To niezależne, komercyjne centrum R&D działające od 2013 r. Spółka zarządza również funduszem VC Link, który inwestuje w obszarach inżynierii materiałowej, energetyki, automatyzacji i robotyzacji przemysłu. Prowadzi także działalność projektowania, budowy oraz eksploatacji przemysłowych farm fotowoltaicznych. Zatrudnia ponad 80 wysokiej klasy specjalistów, a łączna wartość jej portfolio projektów przekracza 248 mln zł.