Kamelia japońska jest rośliną, której korzeni możemy szukać w górskich rejonach Chin, Japonii oraz Korei. Jest członkiem rodziny herbatowatej. Poznajmy ją nieco bliżej oraz dowiedzmy się jak ją uprawiać.

Opis rośliny

Kamelia japońska ma pokrój bardzo krzaczasty. Maksymalnie osiągnie wysokość dwóch metrów. Pędy są bardzo gęste, a liście są cały czas zielone. Kamelia japońska kwitnie już w marcu. Okres kwitnienia kończy się w maju. Jednak jeśli zdecydowaliśmy się na jej uprawę w donicy, to możemy liczyć na kwitnienie nawet zimą. Kwiaty są raczej średniej wielkości. W zależności od konkretnej odmiany mogą być czerwone, różowe czy też białe. Nie pachną. Po prostu nie wydzielają żadnego zapachy.

Jak uprawiać oraz pielęgnować?

Kamelia japońska jest rośliną raczej wymagającą. Musimy zagwarantować jej miejsca słoneczne oraz jasne. Nie możemy jej narażać na przeciągi. Słońce bezpośrednie powodować może poparzenie liści. Samo podłoże do uprawy powinno być przewiewne, żyzne oraz także lekko kwaśne. Ziemię ogrodniczą powinniśmy wymieszać z torfem. Roślina także nie jest odporna na mróz.

Gdy podlewamy tę roślinę, to nie powinniśmy jej zalewać. Korzenie przez to może gnić. Na zimę musimy doniczkę z rośliną przenieść, aby ją zabezpieczyć przez panującym mrozem. Co więcej po zimie – na wiosnę roślinę wzmacniamy nawozem wieloskładnikowym mineralnym.

Kamelia źle znosi przestawianie. Zatem wyznaczmy dla niej jedno stałe miejsce. Nie może także stać w miejscu, w którym jest suche powietrze. W związku z tym miejsce przy kaloryferze nie jest dobrym pomysłem. Kamelię po przekwitnięciu przesadza się. Korzenie w za małej doniczce mogą gnić. Powinniśmy ją rozmnażać poprzez wysiew oraz także sadzonkowanie i szczepienie. Musimy jednocześnie zaznaczyć, że jej rozmnażanie w warunkach domowych do łatwych nie należy.

W Polsce kamelia japońska jest najczęściej uprawiana w doniczce. Może być w naszym domu czy też mieszkaniu imponującą ozdobą wnętrza. Świetnie sprawdzi się także na balkonie czy też na tarasie. Nadaje się także do formowania jako bonsai. Pomimo tego, że sama uprawa do najłatwiejszych nie należy, to roślina nam wynagradza trud swoimi jakże pięknymi liśćmi oraz także kwiatami. W zielarstwie nasiona oraz liście kamelii bardzo często są wykorzystywane do gojenia się ran. Jak widzimy na załączonym obrazku warto troszkę „pomęczyć się” z tą rośliną, aby później cieszyć się jej pięknem. Co jak co, ale nic nie ma za darmo. Troszeczkę poświęcić się musimy. Nie mamy co do tego żadnych wątpliwości.