Farba ekologiczna to produkt, który można bezpiecznie stosować niemal w każdych warunkach. Wyrób jest pozbawiony wielu szkodliwych substancji, dzięki czemu nie wywołuje na przykład alergii u użytkowników. Sprawdź, czym charakteryzuje się farba ekologiczna do drewna.

Jakie cechy ma farba ekologiczna do drewna?

Wybierając emalię, dzięki której zabezpieczysz drewno na wiele lat, na przykład przed szkodnikami, zwróć uwagę na to, czy jest ona wyrobem ekologicznym – przykładem może być tutaj wodorozcieńczalna emalia akrylowa do stolarki budowlanej marki Polifarb Łódź. Farby ekologiczne do wnętrz czy na zewnątrz wyróżniają się tym, że nie mają w składzie toksycznych substancji chemicznych albo ich zawartość jest ograniczona, co dotyczy lotnych związków organicznych (LZO), ksylenu, amoniaku czy formaldehydu. Dzięki temu takie emalie:

  • nie są szkodliwe dla środowiska naturalnego;
  • nie wywołują groźnych chorób u ludzi, na przykład nowotworów, jak białaczka albo chłoniak;
  • są pozbawione dokuczliwego zapachu i nie wymagają stosowania maski filtrującej w trakcie aplikacji.

Dodatkowym atutem, jaki ma farba ekologiczna do drewna, jest to, że rozcieńcza się ją za pomocą wody, a nie środka chemicznego. Jest to korzystne zarówno pod względem zdrowotnym (w trakcie mieszania farby nie wydziela się przykry zapach), jak i finansowym (brak konieczności zakupu rozpuszczalnika).

Najlepiej stosować ekologiczne emalie renomowanego producenta. W ich składzie do minimum ograniczono szkodliwe substancje, co sprawia, że można je bezpiecznie użytkować w różnych warunkach.

Farba ekologiczna do drewna zawiera minimalne ilości szkodliwych związków, jak LZO. Poza tym nie trzeba dodawać do niej rozcieńczalnika oraz nie wydziela w trakcie aplikacji nieprzyjemnego zapachu. W związku z tym może być bezpiecznie stosowana w różnych warunkach.

Farba ekologiczna do drewna – jak ją rozpoznać?

Ekologiczna farba do drewna na zewnątrz czy do pomieszczeń na opakowaniu ma oznaczenie wskazujące na to, że otrzymała Atest Higieniczny PZH. Jest on wydawany przez Narodowy Instytutu Zdrowia Publicznego i potwierdza, że wyrób ma skład chemiczny niewpływający negatywnie na ludzkie zdrowie, w związku z czym odpowiada wymaganiom higienicznym występującym w lokalach mieszkalnych, placówkach służby zdrowia czy budynkach przemysłowych, w których produkuje się żywność.

Inne symbole to:

  • ECO LABEL, w formie margaretki, który potwierdza, że farba ekologiczna do drewna nie zawiera metali ciężkich i plastyfikatorów, w związku z czym jest bezpieczna dla zdrowia człowieka, a także może być zutylizowana po zużyciu;
  • Blue Angel, czyli Niebieski Anioł, świadczący o ograniczeniu emisji LZO przez emalię.

Warto również zwrócić uwagę na znak E.L.F. Wskazuje on na minimalne wykorzystanie lotnych związków organicznych w produkcie.

Jakie zalety ma farba ekologiczna do drewna?

Farba do drewna ekologiczna może być stosowana w każdym pomieszczeniu, a także jest przydatna do malowania elementów i konstrukcji znajdujących się na zewnątrz. Ze względu na ograniczenie szkodliwych związków w składzie oraz brak toksycznych oparów, możesz ją bezpiecznie wykorzystać bez względu na to, czy:

  • w wyremontowanym pokoju będą przebywać dzieci albo alergicy,
  • użytkownik farby choruje na przewlekłe choroby, na przykład układu oddechowego.

Jeśli Twoim wyborem będzie akrylowa farba ekologiczna do drewna, wśród jej zalet wymienić należy to, że tworzy gładką i twardą powłokę, która jest odporna na czynniki zewnętrzne, w tym warunki atmosferyczne (emalia nie blaknie pod wpływem promieni UV, a także nie absorbuje wody w trakcie opadów deszczu) albo uszkodzenia mechaniczne. Jest elastyczna, co sprawia, że powierzchnia nie pęka, oraz świetnie kryje podłoże i szybko schnie. Pamiętaj, że po jej zastosowaniu nie trzeba przez wiele godzin wietrzyć pomieszczeń, dzięki czemu można je niemal od razu użytkować.

Ważne jest też to, że wodorozcieńczalna akrylowa farba do drewna ekologiczna ma szerokie przeznaczenie. Wykorzystasz ją do pomalowania nie tylko stolarki budowlanej, jak drzwi czy ramy okienne, ale również różnych konstrukcji (tarasy, altany), elementów wyposażenia wnętrz, mebli ogrodowych czy zabawek dla dzieci wykonanych z drewna, materiałów drewnopochodnych, tworzyw sztucznych lub aluminium.

Do zastosowań domowych i przemysłowych świetnym wyborem jest farba ekologiczna do drewna. Jej wykorzystanie generuje liczne korzyści użytkowe (odporność na czynniki zewnętrzne, elastyczność) oraz środowiskowe (brak szkodliwych oparów, rozcieńczanie za pomocą wody, a nie rozpuszczalnika).