Kwietnik z palet to tani i efektowny sposób na zwiększenie przestrzenie pod uprawę roślin. Można go ustawić w ogrodzie, na tarasie lub na balkonie. Z powodzeniem wykonasz go samodzielnie, ponieważ to jedna z najprostszych konstrukcji, do której budowy nie potrzeba szczególnych umiejętności majsterkowania.

Z jakich palet można wykonać kwietnik?

Kwietnik można zbudować z palet różnego typu, najważniejsze jest dostosowanie ich rozmiaru do rzeczywistych potrzeb i przestrzeni. Najczęściej wybierane są europalety o wymiarach 1200x800x144 mm, które ważą około 25 kg. Popularne są również palety o wymiarach o 800x600x144 mm i 1200x1200x144 mm. Te ostatnie znacznie wyróżniają się rozmiarem i są dużo masywniejsze, dlatego mogą posłużyć nawet do budowy kwietnika – ściany osłonowej.

Jak samodzielnie wykonać kwietnik z palet?

Kwietnik z palet – krok po kroku | RóżowyUlik.pl
Kwietnik z palet

Wewnętrzna (spodnia) strona palety jest zbudowana w taki sposób, że prawie od razu nadaje się na kwietnik. Zwykle są to 3 grubsze belki, które można przystosować jako pojemniki na rośliny. Do palety można również dobić dodatkowe deski – w ten sposób powiększymy miejsca na korzenie (pojemniki będą głębsze). Na koniec należy gwoździkami przybić deski od spodu – będą one tworzyły dno pojemnika. Dla ułatwienia prac warto użyć wkrętarki.

Powierzchnia palet jest surowa i chropowata, może nawet mieć drzazgi i ubytki. Dlatego należy ją oczyścić i wyrównać. Stare palety warto oczyścić przed rozpoczęciem budowy kwietnika. Można do tego celu użyć myjki ciśnieniowej (później trzeba poczekać, aby drewno wyschło). Nowe palety należy wyszlifować. Powierzchnię drewna można wygładzić ręcznie, przy użyciu papieru ściernego (gradacja 80-100) lub szlifierką do drewna. Ewentualne ubytki trzeba uzupełnić masą szpachlową przeznaczoną do drewnianych powierzchni.