Park Wodny Tychy został oddany do użytku w 2018 roku. Na tle innych tego typu obiektów wyróżnia się zarówno skalą, licznymi niespotykanymi atrakcjami, jak rozwiązaniami technicznymi, dzięki którym obiekt jest bardziej przyjazny środowisku. Na gości czeka m.in. zjeżdżalnia Aqualoop, symulator surfingu, czy basen z podnoszonym dnem, dzięki któremu nauka pływania jest łatwa, przyjemna i bezstresowa.

Park Wodny Tychy — architektura

Park Wodny w Tychach został oddany do użytku 30 kwietnia 2018 roku. Projekt jest dziełem Pawła Kobierzewskiego i Andrzeja Truszczyńskiego z pracowni Schick Architekci by TKHolding. Inwestycję zrealizowała firma Mostostal Warszawa.

W bryle dominują miękkie, płynne linie faliste, które nawiązują do dynamicznych, falujących kształtów tafli pobliskiego jeziora Paprocańskiego. „Wodne” skojarzenie podkreślają też płyty elewacyjne, które w zależności od kąta patrzenia i kierunku padania promieni słonecznych zmieniają kolor. Na budynku zastosowano wariant fioletu, który przeistacza się w zielony i niebieski. Intrygujący jest również świetlik dachowy w kształcie fali. Część dachu została wykonana z membrany z folii ETFE o wysokiej przepuszczalności światła. W Parku Wodnym można więc opalać się również zimą, a docierające przez cały rok światło przyczynia się do wzrostu roślin, które pochłaniają hałas.

Dzięki innowacyjnemu systemowi zasilania opartemu na synergii aquaparku i oczyszczalni ścieków Wodny Park Tychy jest ekologiczny i energooszczędny. Twórcy projektu opisują to w następujący sposób:

Wytwarzany ze ścieków w oczyszczalni biogaz, transportowany jest gazociągiem do kogeneratorowni znajdującej się na terenie kompleksu, gdzie silniki spalinowe przetwarzają go na energię cieplną oraz elektryczną. Nadwyżki energii, która nie zostanie zagospodarowana w aquaparku, zasilają i ogrzewają mieszkania na pobliskich osiedlach.

Na terenie budynku recyklingowi poddawane są nawet spaliny, aby nie emitować do atmosfery dwutlenku węgla.

Park Wodny Tychy — atrakcje

Jak przystało na Aquapark w mieście słynącym z produkcji piwa, w Parku Wodnym Tychy znajduje się również łaźnia piwna. Po nagrzaniu ciała w saunie można odbyć 20-minutową kąpiel w balii wypełnionej wodą zmieszaną z piwem i na koniec odpocząć na łóżku zasłanym… sianem. Powierzchnia użytkowa budowli wynosi 16 tys. mkw., z czego 1,7 tys. mkw. to powierzchnia basenów (400 mkw. to baseny zewnętrzne).

Na terenie Wodnego Parku działa także część naukowa. To edukatorium, które poprzez szereg licznych ciekawych eksperymentów przedstawia i wyjaśnia wiele zagadnień związanych z wodą.

Park Wodny w Tychach — metryczka projektu architektonicznego

Lokalizacja: Tychy.

Inwestor: Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej S.A. w Tychach.

Projektanci: Schick Architekci by TKHolding.

Wykonawca: Mostostal Warszawa.

Powierzchnia użytkowa: 16 000 m2.

Powierzchnia lustra wody: 1 700 m2 (w tym 400 m2 baseny zewnętrzne).

Projekt: 2014.

Realiazacja: 2018.

Koszt budowy: 113,3 mln zł brutto.