Segment profesjonalnej aparatury pomiarowej tworzony jest przez urządzenia służące do pomiaru i kontroli różnorodnych parametrów: od temperatury i wilgotności powietrza, przez natężenie hałasu i poziomu dźwięku, po prędkość wiatru. Sprawdź, jakie przyrządy pomiarowe najbardziej przydają się w codziennych zastosowaniach.

Pirometr – dokładny pomiar temperatury w każdych warunkach

Do najpopularniejszych i najbardziej przydatnych przyrządów pomiarowych na pewno zaliczyć można pirometr. To specjalistyczny termometr na podczerwień, który pozwala na bezkontaktowy pomiar temperatury. Umożliwia pomiar w trudnodostępnych, niebezpiecznych miejscach, np. bardzo gorących lub skrajnie zimnych. Zapewnia szybki i rzetelny pomiar temperatury w niezwykle szerokim zakresie. Do pomiaru wykorzystuje zjawisko emitowania promieniowania podczerwonego przez każdy ciepły przedmiot. Optyka wejściowa urządzenia skupia promieniowanie, które następnie trafia na element detekcyjny, gdzie zostaje przekształcone w proporcjonalny sygnał elektryczny. Sygnał ulega wzmocnieniu i przetworzeniu do wielkości wyjściowej – wartości wyświetlonej na wyświetlaczu. Pirometry stosowane są głównie w przemyśle, np. maszynowym, budowlanym, automotive czy spożywczym, ponieważ w tych obszarach najczęściej mamy do czynienia z tak ekstremalnymi temperaturami.

Decybelomierz – niezastąpione narzędzie w hałaśliwych miejscach

Innym, niewątpliwie przydatnym, a w wielu przypadkach niezbędnym przyrządem pomiarowym, jest decybelomierz, czyli miernik dźwięku, zwany również sonometrem. Urządzenie to umożliwia stałą kontrolę natężenia dźwięku oraz dokumentowanie ewentualnego przekroczenia norm. Znajduje zastosowanie m.in. w fabrykach i zakładach przemysłowych, ruchu ulicznym, biurach, domach i mieszkaniach oraz wszędzie tam, gdzie określono maksymalny dopuszczalny poziom hałasu. Decybelomierze służą także do dokonywania pomiarów dźwięku na potrzeby przemysłu, medycyny i różnych gałęzi inżynierii. Wykorzystywane są na podczas testów jakości systemów audio. Do wyboru pozostają urządzenia o różnorodnych funkcjach i możliwościach.

Wiatromierz – urządzenie, które zmierzy nie tylko prędkość wiatru

Jednym z najbardziej wszechstronnych, a co za tym idzie – najbardziej przydatnych urządzeń pomiarowych, jest wiatromierz, zwany także anemometrem. Przyrząd ten zapewnia przede wszystkim pomiar prędkości wiatru. Dzięki dodatkowym funkcjom w nowoczesnych modelach, wiatromierze często umożliwiają pomiar różnych innych parametrów, np. temperatury, wielkości przepływu powietrza, punktu rosy czy siły wiatru w skali Beauforta. Anemometry znajdują zastosowanie m.in. w branży HVAC, motoryzacyjnej i budowlanej.

Kryteria wyboru aparatury pomiarowej

Przyrząd pomiarowy powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb i zastosowań – w szczególności do parametrów, które chcesz mierzyć oraz warunków, w jakich będziesz dokonywać pomiarów. Nie zawsze najdroższe urządzenie będzie oznaczało najlepsze rozwiązanie do planowanych zadań. Może się okazać, że zainwestowałeś w zaawansowane, wielofunkcyjne urządzenie, którego potencjału nigdy nie wykorzystasz. Jeśli masz wątpliwości, jaka aparatura pomiarowa najlepiej sprawdzi się do konkretnych zastosowań, znajdź sklep, który oprócz sprzedaży, oferuje także rzetelne doradztwo.