Wśród wielu pomysłów na atrakcyjną dekorację ścian coraz większym zainteresowaniem właścicieli mieszkań cieszą się farby strukturalne. To właśnie dzięki nim można w niebanalny sposób ozdobić każdą ścianę, nadając jej zupełnie nowego charakteru!

Co to są farby strukturalne?

Większość osób, słysząc określenie „farba” ma przed oczyma gładki, lejący produkt, którym po prostu maluje się ścianę: szybko, tanio i bezproblemowo. Farby strukturalne są oczywiście takimi farbami, ale ich struktura jest nieco inna i można powiedzieć, że to produkt znajdujący się pomiędzy klasyczną farbą, a tynkiem, stąd dopisek „struktura”. Efektem malowania nimi ścian nie jest więc idealnie gładka powierzchnia, a bardzo ciekawy dla oka wydźwięk 3D. Finalnie po nałożeniu ich na ścianę mamy porowatą powierzchnię, która nie jest ani typową farbą, ani trudniejszym do nakładania na ściany tynkiem! Dwa w jednym!

Farby strukturalne rodzaje

Wyróżniamy kilka różnych efektów 3D jakie uzyskuje się farbami strukturalnymi i to właśnie one decydują o tym, o jakim rodzaju produktu mówimy. Farby strukturalne rodzaje to zatem:

Akrylowe farby strukturalne – można je myć na mokro, są wysokoparoprzepuszczalne i odporne na ścieranie się oraz uszkodzenia mechaniczne

Lateksowe farby strukturalne – nasyconą większą ilością żywic niż akrylowe, a przez to też bardziej wydajne i mające wysoką odporność na wilgoć oraz szorowanie

Polioctanowowinylowe farby lateksowe – dobrze zabezpieczone przed szorowaniem, ale niestety zupełnie nie odporne na wilgoć

Dodatkowo wyróżnić możemy farby typu strukturalnego przeznaczone do wnętrz pomieszczeń oraz do ich stosowania na zewnątrz

Jak nakładać farby strukturalne?

Jedną z największych zalet tego produktu jest prostota jego nakładania. Jak nakładać farby strukturalne? Wystarczy pomalować nimi ściany dokładnie tak, jak robi się to w przypadku tradycyjnej farby. Umiejętność rozprowadzania tynku nie jest tu potrzebna, podobnie jak i żadna specjalistyczna wiedza.

Jak malować farbami strukturalnymi?

Do malowania farbami strukturalnymi najlepiej użyć zwykłego wałka malarskiego (pędzel raczej się nie sprawdzi!). Najpierw odtłuszczamy ścianę, wykorzystując to tego mydło malaskie, większe ubytki szpachlujemy, a po wyschnięciu masy możemy przystąpić do malowania. Farby strukturalne nakłada się na mokro, czyli warstwę świeżej farby nakładamy na warstwę poprzednią, bez czekania aż tamta wyschnie. Gdy już całość będzie gotowa, ścianę pokrywany jeszcze ochronnym lakierem, który może być wzbogacony o efekt dekoracyjny np. matowy, czy perłowy blask albo efekt pergaminu.

Farby strukturalne wzory

Uzyskiwane dzięki farbom strukturalnym wzory, nazywa się najczęściej efektami. Są to np. baranek (klasyka, wybierana dziś chyba najczęściej), piasek pustyni (świetnie sprawdza się w salonach i sypialniach), pergamin z charakterystycznymi zagnieceniami (wyjątkowo dekoracyjny), rosa (kropeczki delikatnie rozsiane po ścianie) czy modne toccare (ściana wygląda przy tym wzorze na delikatnie uziarnioną).

Dobranie odpowiedniego wzoru farby strukturalnej odmieni nie tylko domową ścianę, ale i stare cegły, powierzchnie betonowe i drewniane, ścianki robione z płyt gipsowo-kartonowych oraz te, które wcześniej były pokryte tynkami cementowo-wapiennymi.

Pomysł: farby strukturalne z brokatem

Poza w/w wzorami można również postawić na wizualnie błyszczące farby strukturalne z brokatem. Sprawdzą się one przede wszystkim w pomieszczeniach, w których operuje się różnorodnym światłem, a efekt ma być albo dyskotekowy, albo z nutką aranżacji w stylu glamour. Ściana pokryta taką farbą dosłownie lśni, wprowadzając do pomieszczenia trochę bajkowej magii. Ładnie wygląda w sypialni nastolatka, salonie, położona za lustrem np. w przedpokoju – i tu również jako pokrycie fragmentaryczne, a nie całościowe ściany, przy gzymsach, ażurowych ściankach czy słupach konstrukcyjnych. Poza przestrzenią mieszkalną, chętnie stawiają na takie wykończenie ściany np. dyskoteki, kluby nocne, restauracje czy firmy tworzące ciekawe pomieszczenia pod organizowane przez siebie eventy okolicznościowe.

Ciekawostka: w odróżnieniu od pozostałych farb strukturalnych, te z brokatem mogą być nakładane na ścianę pędzlem, jako dodatkowy element dekoracyjny, również na starym tynku.

Ile kosztuje farba strukturalna?

Jedną z wad farb strukturalnych jest ich stosunkowo wysoka cena. Średnio można spodziewać się wydatku od 60 do nawet 120 zł za litr, ale należy pamiętać, że nie płacimy tu za zwykłą farbę, a za efekt trójwymiarowego tynku!

Przed decyzją o wyborze farb strukturalnych, mając na uwadze wszystkie ich zalety, dobrze też pamiętać o wadach. Wyższa cena to tylko jedna z nich. Kolejne, a na szczęście nie ma ich wiele, to sporadyczne kurzenie się oraz to, że w przypadku chęci ich zdjęcia ze ściany, nie obejdzie się bez szlifowania powierzchni, tak by usunąć chropowaty efekt 3D.