Popularnie zwana „pieniążkiem” tojeść rozesłana jest jedną z niewielkich, przyziemnych roślin okrywowych, które tworzą na ziemi efektowne kobierce ograniczone wzrostem do max 5 cm. W Polsce wyjątkowo chętnie obsadza się nią oczka wodne i skalniaki, w których nie zaburza wyglądu innych roślin, a pięknie je uzupełnia.
Tojeść rozesłana – w naturze i w ogrodach
Ta robiąca wrażenie roślina ozdobna w środowisku naturalnym rośnie w Europie, Azji oraz na Kaukazie. W Polsce jest bardzo popularna, wręcz pospolita, a jej naturalne siedliska znajdują się praktycznie na terenie całego kraju. Bardzo często spotykana jest na nizinach oraz w dolnych obszarach górskich.
W uprawie ogrodowej idealnie nadaje się tam, gdzie chcemy szczelnie przykryć podłoże, zabezpieczając je przed porostem chwastów, na skalniakach, przy ścieżkach ogrodowych oraz wokół oczek wodnych.
Ciekawostką jest fakt, że z racji na dużą zawartość saponin, garbników i kwasu krzemowego, suszona forma tojeści jest stosowana w medycynie alternatywnej i zielarstwie. Jej napar, podobnie jak forma proszkowa mają działanie przeciwbiegunkowe, odkażające, przeciwreumatyczne i ściągające. Dawniej tojeść była też stosowana do leczenia szkorbutu, reumatyzmu, gruźlicy oraz wewnętrznych krwawień.
Tojeść rozesłana w doniczce
Poza środowiskiem naturalnym i ogrodowym, niektóre odmiany tej rośliny nasiennej mogą być uprawiane w warunkach domowych! Tojeść rozesłana w doniczce wygląda wyjątkowo ciekawie z racji na zwisające w dół doniczki pędy, która tworzą efekt bluszczu na parapecie. Do najpopularniejszych odmian doniczkowych zalicza się „Aurea”, która poza ozdobnymi pędami zakwita dużymi, bardzo ładnymi kwiatami w kolorze intensywnej żółci.
Tojeść rozesłana Aurea
To jedna z najpiękniejszych odmian, którą swobodnie można uprawiać zarówno w ogrodzie, jak i doniczce. Kluczem do zachowania tego typu w idealnym wzroście jest zapewnienie mu właściwych warunków glebowych i wilgoci oraz nawożenie preparatami wieloskładnikowymi. Tojeść rozesłana Aurea lubi dobre nasłonecznienie i stałą wilgotność, przy których osiąga swą optymalną kolorystykę. W słońcu jest jasnozielona, w cieniu – nieco ciemniejsza, ale również piękna!
Czy tojeść rozesłana jest wieloletnia?
Tak, ten gatunek cechuje się długim życiem i zalicza się do roślin wieloletnich. Dodatkowo jego pierwiosnkowaty typ sprawia, że prezentuje się okazale, a odpowiednio pielęgnowany, co roku zachwyca większym rozrostem i ładnym ukwieceniem.
Czy tojeść rozesłana jest zimozielona?
Tak, tojeść rozesłana jest zimozielona, co sprawia, że idealnie zadarnia się nią podłoże, na którym z jednej strony nie chcemy mieć chwastów, a z drugiej zależy nam na utrzymaniu żywego koloru o wszystkich porach roku. Dodatkowym atutem zimozielonej tojeści jest to, że wyjątkowo szybko ona rośnie i potrafi płożyć się pędami, tworząc na ziemi coraz większe kobierce. Wiele osób wsadza ją w przy zaniedbanych murkach betonowych, dzięki czemu jej długie, zielone pędy „spływają” ku dołowi, zasłaniając stary beton zielonym kolorem.
Jak przezimować tojeść rozesłana?
Atutem tej rośliny jest jej całkowita mrozoodporność! W okresie zimy, nawet tej bardzo chłodnej, tojeść bez problemu poradzi sobie z niskimi temperaturami i mrozem, więc nie musimy się zupełnie przejmować tym, jak ją przezimować. Pozostawiona samej sobie – przetrwa nawet największe mrozy, by wiosną i latem znów cieszyć oko swoimi kolorami.
Czy Tojesc się przycina?
Tojeść rozesłana rośnie bardzo szybko, a z czasem jej pędy mogą „zawędrować” o wiele dalej, niż zakładaliśmy na etapie planowania wyglądu ogrodu. W tej sytuacji pędy można przyciąć, formując kobierce z tojeści rozesłanej dokładnie tak, jak tego oczekujemy. To jednak nie wszystko! Wytrzymałość tego gatunku pozwala go swobodnie ściąć… kosiarką! Z tym również sobie poradzi i przetrwa takie zdecydowane cięcie. Oczywiście przycinanie rośliny nie jest obowiązkowe. Jeśli rośnie swobodnie w ogrodzie, a nam nie zależy na tym, żeby przyjmowała konkretny kształt czy rozpiętość, można ją zostawić samej sobie i zobaczyć, jak bardzo potrafi się rozrosnąć.
Tojeść rozesłana kompozycje
Biorąc pod uwagę szybki wzrost pędów tojeści, jej długie, charakterystyczne pędy i wytrzymałość, można pokusić się o różne kompozycje jej formowania w ogrodzie. Niektórzy traktują ją wyłącznie jako roślinę zadarniającą, a inni wykorzystują do tworzenia przeróżnych form ozdobnych.
- Dekoracyjne kompozycje wzdłuż murków ogrodowych
- Otoczka dla umieszczonych w ogrodzie donic
- Ozdoba parapetów – zwisające z doniczek pędy mogą się tu ciągnąć aż do trawnika
- Mieszanie tojeści rozesłanej z innymi kwiatami typu bluszczowego, celem utworzenia idealnej ściany roślinnej
- Kompozycje tojeść + rośliny wysokie, efektowne!
- Ciągi roślinne – przycinane np. wzdłuż ścieżek