Drewno to jeden z najstarszych materiałów budowlanych, który wciąż cieszy się dużą popularnością. Ostatnimi czasy do łask wracają podłogi drewniane. Sprawdźmy, co przemawia na ich korzyść oraz jakie potencjalne wady ma to rozwiązanie.

Niepowtarzalny charakter wnętrza

Podłoga z drewna to szansa na stworzenie w pomieszczeniu wyjątkowego klimatu. Naturalistyczny charakter materiału wprowadza do wnętrza wiele ciepła i stylu. Co więcej, podłogi drewniane wyróżniają się oryginalnością – każda deska to inne wzornictwo i nieco odmienne odcienie.

Uniwersalność w zakresie aranżacji

Choć drewno kojarzy się ze stylem klasycznym, z powodzeniem można je wykorzystywać także we wnętrzach nowoczesnych. Wszystko jest kwestią dopasowania kolorystyki i rodzaju podłogi z drewna do danego pomieszczenia i jego wystroju.

Wysoka wytrzymałość obciążeniowa

Bez względu na to, o jakim obiekcie mówimy, podłoga w nim jest intensywnie obciążana przez meble, inne elementy wyposażenia, czy wreszcie przez użytkowników. Stąd też  pożądana jest jak największa wytrzymałość obciążeniowa. W porównaniu do innych rozwiązań drewno wypada pod tym względem doskonale. Podłogi z tego klasycznego materiału nie odkształcają się pod wpływem nawet bardzo istotnych obciążeń.

Doskonała izolacja

Podłogi wykonane z drewna to gruba warstwa materiału bardzo słabo przepuszczającego ciepło. Dzięki temu gwarantują wysoki poziom izolacji termicznej. Co więcej, podłoga drewniana jest też skutecznym izolatorem dźwięków, co przydaje się zwłaszcza w obiektach wielopiętrowych.

Drogo, ale luksusowo

Nie ma co ukrywać, podłogi z drewna są drogie. Pozyskanie i obróbka materiału generują wysokie koszty. Niemniej wiele osób nie widzi w tym najmniejszego problemu, słusznie zauważając, że za luksus trzeba zapłacić.

Wrażliwość na wilgoć i temperatury

Drewno mocno reaguje na oddziaływanie niektórych czynników zewnętrznych. Zmienia się między innymi pod wpływem wilgoci oraz wysokich i niskich temperatur. Dochodzi do kurczenia lub rozszerzania elementów podłogi, co niejednokrotnie skutkuje powstawaniem niewielkich szpar. Niektórzy twierdzą, że to nieestetyczne, inni natomiast wskazują tę cechę jako zaletę, twierdząc, że powyższe zjawisko doskonale odzwierciedla naturalność drewna. Co więcej, za sprawą rozchodzenia się materiału powstaje naturalny system wentylacji, który wspiera regulację poziomu wilgotności w pomieszczeniu.

Uszkodzenia podłóg drewnianych

Mimo dużej wytrzymałości obciążeniowej podłogi drewniane pozostają bardzo wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne, takie jak zarysowania czy wgniecenia. Całe szczęście dzisiaj istnieją już metody, dzięki którym można je szybko naprawić.

Konieczność konserwacji podłóg drewnianych

Aby podłoga z drewna dobrze się prezentowała, trzeba o nią odpowiednio dbać. Niezbędna jest regularna konserwacja, co wymaga pewnego wysiłku i wydatku. Wydaje się jednak, że niepowtarzalna estetyka jest tego warta.

Niewątpliwie podłogi drewniane mają swoje zalety i wady. Okazuje się jednak, że to, co dla wielu jest minusem, inni postrzegają jako mocną stronę podłogi drewnianej. Wybór wysokiej jakości podłogi i odpowiednia troska o nią odwdzięczają się komfortem użytkowania i nienaganną prezencją.