W Warszawie nie można się nudzić. W jesienne i zimowe wieczory, kiedy pogoda nie sprzyja spacerom, wolny czas można spędzić np. w klubie bilardowym. Swoich sił w bilardzie bardzo często można również spróbować w wielu warszawskich pubach i klubach. Dokąd udać się w Warszawie, by miło spędzić czas przy pokrytym zielonym suknem stole? Sprawdź naszą listę Warszawa — bilard.

Bilard — historia popularnej gry

Bilard ma długą tradycję, grano już w niego w XV wieku. Gra pochodzi z Francji, gdzie jedną z zabaw średniowiecznej, francuskiej szlachty w było wbijanie kuli pomiędzy słupki przy pomocy zakrzywionego kija. Bilard na przestrzeni wieków przechodził swoje przeobrażenia, z ogrodów arystokraci przenieśli się do wnętrz pałaców, a w 1469 król Ludwik XI nakazał wykonanie stołu, którego krawędzie były otoczone bandami, a powierzchnia wyłożona suknem. Otwarcie pierwszej publicznej sali bilardowej datuje się na 1475 rok. Do Polski bilard dotarł prawdopodobnie w XVII wieku.

Bilard — zasady gry

Bilard (z angielskiego billiards, pool) polega na uderzaniu bil (kul o ustalonych parametrach i wykonanych z odpowiedniego materiału) za pomocą kija. W grze uczestniczą zwykle 2 osoby (choć są też odmiany z 15 uczestnikami), a zmiana „wbijającego” następuje po błędzie, czyli np. niewbiciu bili do łuzy.

Istnieje kilka odmian bilarda, a wersje różnią się zasadami, kolorami bil i rozmiarami stołu. Gry bilardowe można podzielić na następujące, podstawowe odmiany:

  • Bilard francuski – stół ma wymiar 5 na 10 stóp i nie posiada łuz. W grze używana jest niewielka liczba bil.
  • Bilard amerykański – stół jest prostokątem o wymiarach: 7′ – cali (198х99 cm), 8′ (224х112 cm), 9′ (254х127 cm — najpopularniejszy). Pole gry posiada 6 łuz, a używane bile są kolorowe.
  • Bilardy angielski – stół ma wymiary 12′ (356х178 cm) i posiada inny zestaw bil.
  • Bilard rosyjski – rozmiar stołu jest podobny do tych w bilardzie angielskim i amerykańskim, jednak różni się rozmiarem bil i łuz.
  • Kelly – gra z „butelką”.
  • Pokerball – inaczej poker pool, gra z wykorzystaniem kart.
  • Zoneball – odmiana bilardu na sześciokątnym stole.
  • Crud – gra bez kijów, z użyciem rąk.

Bilard Warszawa — gdzie na bilard w stolicy?

Poniżej wskazujemy kilka warszawskich lokalizacji, gdzie można zmierzyć się znajomymi w bilarda. W tych miejscach można również zaopatrzyć się w przekąski oraz zimne napoje.

Bilard Warszawa — Hulakula

adres: ul. Jagiellońska 82b, tel. 669 001 001 lub 22 182 80 00

W Hulakula goście mają do dyspozycji 8 stołów bilardowych, dostosowanych zarówno do poziomu amatorów, jak i profesjonalistów. Ceny kształtują się na poziomie 20 zł (od godz. 10 do 17) i 30 zł (od godz. 17 do 2) za godzinę. Hulakula ma również bogatą ofertę gastronomiczną: przekąski, kanapki, makarony, dania kuchni meksykańskiej oraz pizza.

Bilard Warszawa — TB Bowling & Bilard Club

adres: Ursynów — ul. Pileckiego 122, Włochy — ul. Gładka 18, Praga Południe — ul. Abrahama 10.

Za godzinę gry w TB Bowling & Bilard Club w dniach od poniedziałku do czwartku trzeba zapłacić 20 zł, natomiast w weekendy 25 zł. W czasie oczekiwania na wolny stół do dyspozycji są też kręgle, automat do gry w dart i cymbergaj, pub i transmisje wydarzeń sportowych.

Bilard Warszawa – 147 Break

adres: Zamieniecka 80

Klub 147 Break to największy klub w Polsce (powierzchnia 1200 m kw.), który dysponuje 26 stołami do pool bilarda, 6 stołami snookerowymi, 3 stanowiskami do gry w darta oraz 4 profesjonalnymi stołami do piłkarzyków. W godzinach 11 – 17 godzina gry w pool bilarda lub snookera to koszt 22 zł/h, a po 17 – 30 zł/h. Istnieje też opcja treningowa, której koszt to 18 zł/h. Czas gry mogą umilić przekąski, takie jak nachosy, frytki, bajgle czy Quesadille, można też napić się kawy. Klub nie ma stałej godziny zamknięcia – jest czynny do ostatniego gościa.

Bilard Warszawa — House of Pool

adres: ul. Marynarska 13

House of Pool oferuje 7 pełnowymiarowych stołów, na których na co dzień trenują mistrzowie Polski i Europy. Godzina gry w bilard kosztuje 30 zł. Na miejscu można skorzystać również ze stołów do piłkarzyków i automatów do rzutek, a także z baru, w którego ofercie znajdują się pozycje takie jak skrzydełka BBQ, spaghetti bolognese czy burger z frytkami. W House of Pool organizowane są też koncerty, imprezy z muzyką House, turnieje piłkarzyków i bilardowe, popołudnia z grami planszowymi i degustacje whisky.

Bilard Warszawa — Klub Bilardowy ArenA

adres: ul. Pańska 61

Klub Bilardowy ArenA został założony w 2005 roku przez Krzysztofa Gastmana – Mistrza Polski i multimedalistę Mistrzostw Polski w Bilardzie. Goście do dyspozycji mają aż 15 stołów bilardowych. Za godzinę gry zapłacimy tu 18 zł (do godz. 18) i 28 zł (od godziny 18 do 2). W minibarze można kupić przekąski oraz napoje alkoholowe i bezalkoholowe.

Bilard Warszawa — Land Club

adres: ul. Wałbrzyska 11

Land Club istnieje od 2000 roku. Oprócz bilardu mogą też pograć tutaj w darta i piłkarzyki. Cennik: w godz. 12-16: 16 zł, w godz. 16-24: 20 zł; w godzi. 24-2 – 22 zł. W ofercie gastronomicznej m.in. kanapki, pierogi oraz Strogonow.

Bilard Warszawa — Challenge Snooker Club

bilard bar Warszawa centrum - snooker club - ruski bilard pub klub rosyjski  17 stycznia
Bilard Warszawa — Challenge Snooker Club

adres: ul. Komitetu Obrony Robotników 52

Challenge Snooker Club to pierwszy klub snookerowy w Warszawie. W przestronnych salach lokalu ustawiono 8 stołów do rosyjskiej piramidy, snookera i poola. W ofercie jest też szeroki wybór napojów oraz szisza. Od poniedziałku do piątku przygotowano też promocje na alkohole i bilard. Ceny za godzinę gry znajdziecie w poniższym zestawieniu:

Bilard Warszawa. Gdzie w stolicy zagramy w bilard? Lokale, ceny, menu
Cennik – Challenge Snooker Club

Bilard Warszawa – Bowl-Pub

adres: ul. Merliniego 4

Bowl-Pub oferujący swoim gościom oprócz bilardu również kręgle, jak i bilard. Przez cały tydzień za godzinę gry pobierana jest opłata w wysokości 20 zł. Tutaj również można zamówić przekąski i zimne napoje.

Bilard Warszawa — Bomba Pizza

adres: Aleje Jerozolimskie 200

W Bomba Pizza oprócz zagrania w bilard można obejrzeć transmisje meczów oraz koncerty na żywo, a także zjeść świetną pizzę oraz pyszne burgery. Godzina gry w bilard to koszt 15 zł, a w porze lunchowej można spróbować swoich sił w tej grze za darmo. Za okazaniem legitymacji studenckiej, w weekendy cena wyniesie 10 zł.

Bilard Warszawa — Billboard

ul. Kasprzaka 7

Billboard jest świetnym miejsce dla osób, które chcą dopiero nauczyć się podstaw — oferowane są tutaj indywidualne treningi. Ceny wynajęcia stołu do poola lub snookera wahają się w przedziale 18-30 zł, a za godzinę nauki gry pobierana jest opłata w wysokości 50 zł (plus 18 zł za rezerwację stołu). W karcie barowej znajdziemy szeroki wybór drinków i piwa, a także przekąski i dania na ciepło (leczo, żurek, polędwiczki z kurczaka).