Wybór projektu domu jest bardzo odpowiedzialną decyzją, od której zależeć będzie komfort przyszłych domowników. Pracownie architektoniczne oddają do dyspozycji swoich klientów rozmaite projekty domów jednorodzinnych. Są ich całe tysiące. Rodzi się zatem pytanie, czym powinien kierować się inwestor, aby wybrać projekt domu dostosowany do potrzeb przyszłych domowników. W niniejszym artykule omówimy najważniejsze kwestie, które należy wziąć pod uwagę decydując się na zakup gotowego projektu domu.

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie gotowego projektu?

Wiele osób przeglądając dostępne projekty domów zwraca uwagę w pierwszej kolejności na powierzchnię użytkową oraz liczbę pokoi i łazienek. Są to oczywiście bardzo istotne kwestie, jednak na pierwszy miejscu należy postawić zgodność projektu z dostępną działką budowlaną. Jeśli posiadasz już działkę, swój wymarzony projekt musisz dobrać właśnie w oparciu o specyfikę działki, ale również o uwarunkowania lokalne. Interesują Cię projekt domu z płaskim dachem? Musisz zatem sprawdzić, czy na Twojej działce będzie można wybudować tego typu dom. Dopiero później można przejść do takich kwestii, jak powierzchnia użytkowa, układ funkcjonalny oraz estetyka domu. Poniżej omawiamy aspekty, na które należy zwrócić uwagę przeglądając gotowe projekty domów. 

Projekt domu dobrany pod kątem działki budowlanej

Jak już mówiliśmy, przeglądając projekty domów jednorodzinnych w pierwszej kolejności należy sprawdzać, czy interesujący projekt może być zrealizowany na naszej działce budowlanej. W tym celu należy przeanalizować ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy. To one zawierają szczegółowe informacje na temat tego, w jaki sposób można zagospodarować wybraną działkę. Chcesz zrealizować projekt domu z piwnicą lub projekt z dachem dwuspadowym o dużym kącie nachylenia? W takim razie w pierwszej kolejności musisz się upewnić, że powyższe dokumenty dopuszczają takowe rozwiązania. 

Bardzo istotnym czynnikiem jest także ukształtowanie terenu i wymiary działki. Dom musi być wybudowany z zachowaniem minimalnych odległości od granicy działki: 3 metrów dla ścian bez okien i drzwi oraz 4 metrów dla ścian z oknami lub drzwiami. Pewne odstępstwa są możliwe na wąskiej działce o szerokości poniżej 16 metrów. Z tego względu w katalogach pracowni architektonicznych można wybrać projekt domu na wąską działką. Jeśli natomiast Twoja działka jest położona na skarpie, poszukaj projektów, które zostały stworzone z myślą o budowie domu na pochyłym terenie. 

miejsce na foto1

Powierzchnia użytkowa i układ funkcjonalny

Gdy masz już pewność, że wybrany projekt domu może zostać zrealizowany na Twojej działce, zwróć uwagę na informacje związane z powierzchnią użytkową, liczbą pokoi i łazienek, a także z układem funkcjonalnym. Przyjmuje się, że każdy domownik potrzebuje przynajmniej 20 m2 powierzchni użytkowej, a zatem, wybierając dom dla 4-osobowej rodziny najlepiej szukać projektów, które oferują przynajmniej 80 m2 powierzchni użytkowej. Ponadto, na dwóch domowników przypadać powinna przynajmniej jedna łazienka. Tutaj warto jednak zauważyć, że projekt dużego domu nie zawsze jest tworzony z myślą o dużej rodzinie. Czasami jest to po prostu projekt, który stawia na duże i przestronne pomieszczenia, dające nam więcej swobody. Układ funkcjonalny ukazuje nam przebieg ścian działowych, a także sugerowane ustawienie mebli i elementów wyposażenia. 

Dodatkowe pomieszczenia w domu

Szukając wymarzonego projektu domu warto zwrócić uwagę na dodatkowe pomieszczenia, które mogą być istotne dla Twojej rodziny. Na pewno warto rozważyć projekt domu z garażem. W tym przypadku należy sprawdzić, ile stanowisk parkingowych oferuje taki garaż, a także, czy posiada on dodatkowe miejsce np. na sprzęt ogrodowy i rowery. Dom stanie się bardziej funkcjonalny za sprawą takich pomieszczeń dodatkowych, jak np.: spiżarnia, garderoba, schowek czy gabinet. Jeśli dysponujesz większym budżetem i interesuje Cię projekt willi, wówczas możesz oczywiście oczekiwać takich wnętrz, jak chociażby: hala z basenem wewnętrznym, siłownia, sauna czy pokój rozrywkowy. 

Rozwiązania konstrukcyjne i technologiczne

Przeglądając gotowe projekty domów możesz sprawdzić domyślne rozwiązania konstrukcyjne i technologiczne. Możesz sprawdzić, z jakich materiałów wymurowane zostaną ściany, w jakiej technologii wykonany zostanie strop, jakie będzie pokrycie dachowe. Jeśli chodzi o rozwiązania technologiczne, kluczowa jest na pewno instalacja grzewcza i wentylacja mające duży wpływ na energooszczędność. Jest to szczególnie istotne, jeśli interesuje Cię projekt domu pasywnego. Oczywiście wszelkie rozwiązania konstrukcyjne i technologiczne można zmodyfikować na etapie adaptacji gotowego projektu, ale może się to wiązać z dodatkową opłatą dla architekta. 

Estetyka domu

Wybrany projekt domu powinien oczywiście spełniać oczekiwania Twojej rodziny także pod kątem stylistyki. Analizując poszczególne elementy wpływające na estetykę domu warto również wziąć pod uwagę to, w jakiej lokalizacji budujemy dom. Dla przykładu, tradycyjne projekty domów z  poddaszem świetnie komponują się z krajobrazem wiejskim i na przedmieściach, podczas gdy nowoczesne projekty domów zwykle lepiej odnajdują się na terenach bardziej zurbanizowanych. Projekty domów są bardzo różnorodne pod względem stylistyki, dzięki czemu każdy znajdzie dom pod kątem swojego gustu. 

Gdzie znajdziesz ciekawe projekty domów jednorodzinnych?

Rozbudowany katalog gotowych projektów domów jest dostępny na stronie firmy budowlanej New-House, która oferuje swoim klientom kompleksową budowę domów w technologii murowanej. Firma ta nie tworzy własnych projektów, ale współpracuje z licznymi pracowniami architektonicznymi, dzięki czemu posiada w swoim katalogu gotowe projekty domów od różnych autorów. To sprawia, że inwestorzy mogą liczyć na znacznie większy wybór i łatwiej odnajdą projekt domu na miarę swoich indywidualnych potrzeb. Plusem jest także możliwość sprawdzenia kosztów inwestycji, co pomoże dobrać projekt także pod kątem dostępnego budżetu.