Wiertło diamentowe jest niezwykle odporne i twarde, stąd jego popularność i różnorodność zastosowań. Wykorzystuje się je do obróbki wielu materiałów, m.in. gresu, marmuru, metalu, czy klinkieru. Świetnie nadaje się do wiercenia na sucho, jak i na mokro. Planujesz remont? A może po prostu potrzebujesz bardzo wytrzymałego wiertła do domowego warsztatu? Podpowiemy, jak wybrać najlepsze i na co zwrócić szczególną uwagę!

Wiertła diamentowe – jak powstają?

Spokojnie można zaryzykować stwierdzenie, że nie ma roboty budowlanej, która nie wymaga wiercenia. Z kolei samo wiercenie do najprostszych czynności wcale nie należy! Odpowiedni dobór wiertła może być dla laików skomplikowany ze względu na różnorodność wymiarów, rodzajów i parametrów.

Na sam początek wyjaśnijmy w ogóle, czym są wiertła diamentowe i czy rzeczywiście powstają z diamentów? Diament jest najtwardszym minerałem oraz substancją w całej przyrodzie. Świetnie sprawdza się jako przewodnik ciepła. Z kolei do jego stopienia potrzeba niebagatelne 3500 stopni Celsjusza! Naturalne diamenty nie są jednak wykorzystywane w produkcji wierteł. Ze względu na rzadkość ich występowania, materiałem zastępczym jest diament syntetyczny. Wydobywany z grafitu, ma identyczne właściwości, co naturalny jego odpowiednik, jednocześnie będąc sporo tańszym. Dzięki temu wiertła diamentowe są najtwardsze i najbardziej wytrzymałe wśród innych wierteł.

Jakie diamentowe wiertło najlepiej wybrać?

Wiertła diamentowe można spotkać na rynku w dwóch wersjach: typowej oraz koronowej, której końcówka ma kształt rury. Dzięki wyjątkowemu wykonaniu są niemal nie do stępienia. Dlatego właśnie wykorzystuje się je przy pracy z twardymi i trudnymi materiałami. Do których materiałów możemy wykorzystywać wiertła diamentowe?

  • Wiertła do gresu. Gres to płytki ceramiczne, które wymagają wiercenia na sucho. Świetnie sprawdzają się tutaj koronki diamentowe. Gres jest twardy, dlatego wytrzymałość wiertła to klucz do stworzenia precyzyjnych otworów. Warto pamiętać, by podczas wiercenia co jakiś czas chłodzić wiertło w zimnej wodzie!
  • Wiertło diamentowe do płytek. Praca z wiertłami diamentowymi przebiega płynnie i jest pozbawiona wstrząsów. W kontekście wiercenia płytek – również tych twardszych – ma znaczenie. Dzięki precyzyjnemu ustawieniu parametrów otwory są precyzyjne, a brak drgań minimalizuje powstanie uszkodzeń.
  • Wiertło diamentowe do betonu. Ten rodzaj wierteł doskonale nadaje się do prac remontowych i wykończeniowych, w których estetyka jest wysoce pożądana. Otwory zrobione przez wiertło diamentowe, nawet w betonie, są pozbawione pęknięć i rys. Mają gładkie i ładne krawędzie. Beton jest materiałem twardym i niełatwym w wierceniu, wiertła diamentowe w jego przypadku są doskonałym wyborem.

Wiertła diamentowe sprawdzą się w niemal każdym materiale. Są wytrzymałe i trwałe, dzięki czemu można nimi wiercić w betonie, gresie, czy szkle. Jeśli chcesz osiągnąć w swojej pracy precyzję, dokładność oraz estetykę, a jednocześnie zależy Ci na jakości i płynności – wiertła diamentowe są właśnie dla Ciebie!