Choć wszem i wobec lansowane są kabiny prysznicowe z odpływem liniowym, bardzo często jego zrobienie wiąże się z dołożeniem sobie ogromnej ilości pracy. Zobacz, jakie triki projektowe możesz zastosować, aby łazienka z brodzikiem wyglądała nadal bardzo atrakcyjnie.

Współczesne trendy w projektowaniu łazienek często skupiają się na eleganckich i minimalistycznych przestrzeniach z odpływami liniowymi. Ich zamontowanie jest jednak bardzo często problematyczne i wiąże się ze sporymi przeróbkami hydraulicznymi. Konieczność zachowania odpowiedniego spadu podłogi sprawia, że konieczne jest obniżenie podłogi w miejscu, gdzie ma się znaleźć kabina. Niekiedy jednak konstrukcyjnie jest to niemożliwe lub po prostu nieopłacalne. Czy w takim wypadku jesteśmy skazani na łazienkę, która będzie wyglądała, jakby miała skazę? Niekoniecznie.

Płaskie brodziki – alternatywa dla odpływów liniowych

Projektowanie łazienki z kabiną prysznicową osadzoną na brodziku zacznij od wyboru odpowiedniego elementu. Niskie brodziki mają zaledwie kilka centymetrów wysokości (np. produkty Sevante z najnowszej kolekcji to zaledwie 5 cm wysokości i 1,2 cm głębokości). 

To oznacza brak kucia lub jedynie minimalny otwór w kafelkach na syfon (np. 8-10 mm, na przestrzeni kilku centymetrów kwadratowych, zamiast kucia w podłodze na całej powierzchni prysznica).

Zastanów się także nad materiałem, z którego będzie wykonany brodzik. Aktualnie emaliowane brodziki, które królowały w latach 90. są już przeżytkiem. Alternatywne opcje to m.in. brodziki kamienne. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest propozycja brodziku akrylowego, który zaskakująco dobrze się prezentuje (można go pomylić z ceramiką, dopóki go nie dotkniesz), a na dodatek ma szereg zalet. Do najważniejszych należy utrzymywanie ciepła, co może być istotnym elementem jeśli masz tylko prysznic w łazience i masz dzieci, które lubią pod prysznicem siadać i na zimnej podłodze mogą się przeziębić. Druga kwestia to powłoki antypoślizgowe – w brodzikach akrylowych są one na tyle skuteczne, że jest to mniej śliska alternatywa dla niektórych rozwiązań bezbrodzikowych. Poza tym – niska cena i stosunkowo łatwy sposób wniesienia (jest dużo lżejszy od brodzika kamiennego, który potrafi ważyć nawet 90 kg).

Jak sprawić, aby brodzik dobrze wyglądał w łazience?

Aranżując łazienkę z brodzikiem możemy sporo zrobić, aby wyglądał on estetycznie. Na pewno istotne jest dobranie go do kabiny i kafelków w środku, tak aby te 3 elementy wraz z baterią prysznicową lub deszczownicą stanowiły spójną całość. Ostatnio dość ciekawie wykorzystywanym trendem jest dobieranie kolorystyczne kafelków, brodzika i elementów kabiny, które zestawia się z kontrastową resztą wnętrza. Rewelacyjnie to rozwiązanie prezentuje się w czarnym kolorze – np. zestawienie czarnego brodzika akrylowego z kabiną z czarnych aluminiowych profili i matowych kafli rewelacyjnie wygląda w połączeniu z białymi lub innymi jasnymi kafelkami w reszcie łazienki. Sprawia ono, że kabina jest bardzo mocno oddzielona od reszty łazienki i nie wymaga od razu urządzania całego wnętrza w ciemnych barwach, co jest w przypadku małych łazienek dość trudne do realizacji w estetycznej formie. Można także kolorystycznie odwrócić to zestawienie i do ciemnego wnętrza dołożyć śnieżnobiałą kabinę. Jest to jednak dużo trudniejsze do realizacji, bo wybór czarnych kabin jest większy niż np. muszli klozetowych.

Inną strategią jest “wtopienie” brodzika w podłogę, tak aby jak najmniej rzucał się w oczy. Zdecydowanie najgorszym, co możemy zrobić, to zignorowanie brodzika, jako elementu, który “i tak jest biały i inaczej wyglądał nie będzie”, bo nowoczesne realizacje potrafią “cieszyć oko” bez potrzeby urządzania placu budowy tam, gdzie zrobienie odpływu liniowego jest po prostu niezwykle skomplikowane.