Wybór grzejnika do łazienki to decyzja, która ma wpływ nie tylko na temperaturę w pomieszczeniu, ale również na komfort użytkowania i ogólny wygląd wnętrza. Eksperci z pracowni Interiorsy dzielą się praktycznymi wskazówkami, jak podejść do tego zadania.

Urządzanie łazienki, czy to od podstaw, czy w ramach remontu, wymaga przemyślanej koncepcji, dopracowania funkcjonalności oraz starannego doboru wyposażenia i detali, które będą współgrać z całościowym projektem. Kluczowe jest, aby pamiętać, że nieodpowiednio dobrany grzejnik może zniweczyć efekt starannie zaplanowanej aranżacji. Dlatego, decydując się na konkretny model grzejnika, warto zwrócić uwagę na aspekty funkcjonalne, takie jak wydajność i sposób montażu, a także na jego design, który powinien komplementować stylistykę łazienki.

Ogrzewanie to nie wszystko. Funkcje grzejników łazienkowych

Wybierając grzejnik do łazienki powinniśmy uwzględnić wszystkie funkcje, jakie ma on pełnić. Poza podstawową funkcją grzewczą ważny jest także tzw. komfort termiczny, czyli możliwość szybkiego podniesienia ciepłoty w pomieszczeniu, tak by w krótkim czasie i przy minimalnym zużyciu energii, uzyskać pożądaną temperaturę. Szybkie, wydajne i ekonomiczne sterowanie ciepłem oraz jego równomierną dystrybucję zapewnią indywidualnie dopasowane do każdego modelu termostaty, czy programatory. Możliwość dokładnego regulowania lub ustawiania w zależności od potrzeb temperatury w łazience zapewnia równomierne odczucie ciepła przed i podczas brania prysznica czy kąpieli w wannie, ale także unormowanie wilgotności powietrza, tak by w trakcie korzystania z niej nie parowały lustra czy ścianki kabiny. Dodatkowo grzejnik w łazience powinien posłużyć nam do szybkiego wysuszenia ręczników czy niedużego prania. Nie zapominajmy przy tym, że jest on znaczącym elementem wystroju. Grzejnika w łazience po prostu nie da się ukryć. Dlatego powinien on pełnić także funkcje dekoracyjne, przykuwać uwagę ciekawym wzornictwem, być ozdobą wnętrza – wyjaśniają architekci Marta Iglewska i Radosław Wójcik z pracowni Interiorsy.

Skąd ta moc? Źródła zasilania

Przed podjęciem decyzji o zakupie grzejnika do łazienki, kluczowe jest określenie sposobu jego zasilania. Istnieje kilka opcji: tradycyjne grzejniki wodne podłączane do systemu centralnego ogrzewania, modele elektryczne zasilane prądem oraz hybrydowe, łączące oba rozwiązania z dodatkową funkcją grzałki. Jednak to nie koniec możliwości. Wśród innowacji oferowanych przez czołowych producentów, jak Vasco, znajdziemy grzejniki wyposażone w dmuchawę (blower) o mocy 1000 W, która rewolucjonizuje ogrzewanie łazienki, umożliwiając błyskawiczne osiągnięcie pożądanej temperatury. Taka opcja pozwala na ogrzewanie pomieszczenia wyłącznie podczas jego użytkowania, co przekłada się na niższe koszty eksploatacji. Na uwagę zasługuje również nowoczesny grzejnik elektryczny na podczerwień E-TECH Vasco, działający na zasadzie radiacji. Jest to rozwiązanie podobne do efektu sauny na podczerwień, gdzie ciepło jest przekazywane bezpośrednio do osób i przedmiotów w łazience, zamiast ogrzewać powietrze. Dzięki temu ograniczone są straty ciepła wynikające z cyrkulacji powietrza, co pozwala na zmniejszenie zużycia energii o 30-50% w porównaniu do tradycyjnych grzejników konwekcyjnych.

Liczy się każdy centymetr. Moc grzewcza

Aby optymalnie nagrzać pomieszczenie, a jednocześnie nie przepłacać na kosztach ogrzewania powinniśmy także starannie wyliczyć jego moc grzewczą. Powinna być ona dopasowana do wielkości pomieszczenia, jego stanu (stare budownictwo wymaga większej mocy) oraz dodatkowych funkcjonalności.

Jednym z kluczowych kryteriów doboru grzejnika jest jego moc. Aby ją określić należy wziąć pod uwagę takie czynniki, jak temperaturę zasilania i powrotu wody w instalacji c.o., temperaturę, którą chcemy uzyskać w łazience oraz zapotrzebowanie na ciepło pomieszczenia. Przyjmuje się, że na 1 mkw. powinno przypadać 100-130 W mocy grzejnika.Pamiętajmy przy tym, że temperatura w łazience powinna być nieco wyższa niż w pozostałych pomieszczeniach, a jeśli grzejnik ma służyć także do osuszania ręczników, jego moc należy podnieść od 10 do 20% – doradzają arch. Marta Iglewska i arch. Radosław Wójcik.

Wszystkie światła na design. Materiały i wzornictwo

Wybierając grzejnik do łazienki, niezwykle ważny jest materiał, z którego został wykonany, ponieważ wpływa on nie tylko na jego wygląd, ale i na metodę zasilania. Vasco oferuje szereg opcji, od szklanych grzejników E-TECH, po modele wykonane ze stali i aluminium, dostępne zarówno w wariantach zasilanych wodnie, jak i elektrycznie. Jednak materiał nie ogranicza wizji estetycznej; Vasco wykorzystuje jego potencjał, tworząc grzejniki o wyglądzie przypominającym dzieła sztuki.

Jako przykład, grzejniki aluminiowe Beams Mono i stalowe Niva demonstrują, jak różne materiały mogą być użyte do stworzenia zachwycających wzorów, które przyciągają wzrok i stają się centralnym punktem wnętrza, każdy na swój sposób. Beams Mono zaskakuje minimalistycznym, pionowym profilem o płaskiej powierzchni, szerokości 150 mm, które mogą być komponowane w różnorodne aranżacje ścienne dzięki szerokiej palecie rozmiarów i kolorów. Ich design jest podkreślony przez ukrycie elementów montażowych i brak widocznych zaworów termostatycznych. Z kolei Niva charakteryzuje się płaską płytą czołową i antracytowymi konsoletami montażowymi, co sprawia wrażenie, jakby grzejnik unosił się na ścianie. Może on harmonijnie wtopić się w tło ściany lub stać się wyrazistym elementem dekoracyjnym, gdy jest kontrastowo dobrany do koloru ściany.

Model Niva Bath dodaje funkcjonalność, oferując przestrzeń z półkami i wieszakiem, idealną do przechowywania lub suszenia ręczników i ubrań, odsuniętą od ściany o 325 mm. W portfolio Vasco znajdziemy też inne modele grzejników dekoracyjnych, takie jak Carré, Bryce, czy Zaros, które są dowodem na to, że dobry design może iść w parze z funkcjonalnością. Wybierając grzejnik, należy więc kierować się nie tylko osobistymi preferencjami i stylistyką wnętrza, ale również jakością wykonania i możliwościami aranżacyjnymi, które oferuje dany model.

Czasy, kiedy grzejnik w łazience po prostu był, dawno minęły. Dziś jest on istotnym elementem wystroju, dlatego ważny jest dobry, jakościowy design. Jego forma i kolorystyka muszą w pełni wpisywać się w założenia stylistyczne projektu tego pomieszczenia. Nie znaczy to jednak, że ma pozostawać niewidoczny. Wręcz przeciwnie, nowoczesne wzornictwo dostępnych na rynku modeli, zachęca by go wyeksponować, a bogata gama kolorów i wykończeń w znaczny sposób to ułatwia. W ten sposób współczesne grzejniki stają się dziełami sztuki użytkowej – dodają architekci z pracowni Interiorsy.

Praktycznie wszystko – pomocne akcesoria

Jak już wielokrotnie podkreślaliśmy, grzejnik w łazience często pełni dodatkową funkcję suszarki do ręczników i delikatnych tkanin. Choć w tej roli znakomicie sprawdzają się modele drabinkowe, na przykład z serii Bathline Vasco czy Aster, nie są one jedynymi opcjami na rynku. Producent proponuje również płaskie grzejniki wyposażone w opcjonalne wcięcia na ręczniki, jak dekoracyjny model Oni, a także specjalne relingi i półki z relingiem.

Jednym z takich innowacyjnych rozwiązań jest relingo-półka Multi Plus Vasco, która łączy w sobie walory estetyczne z praktycznym zastosowaniem. Montowana częściowo na ścianie, oferuje dodatkową przestrzeń na dekoracje lub drobne akcesoria łazienkowe. Co więcej, za eleganckim panelem ukryte są haczyki na ręczniki, pozwalając na ich wygodne wieszanie bez zakrywania samego grzejnika. Dzięki tym rozwiązaniom, możliwe jest stworzenie nie tylko ciepłej, ale również funkcjonalnej i estetycznie atrakcyjnej łazienki na co dzień.