Trzcinnik ostrokwiatowy to wieloletnia trawa, która tworzy gęste, wolno rozrastające się kępy o średnicy do 60 cm. W czasie kwitnienia może osiągać nawet do 1,8 m wysokości. Pięknie prezentuje się w ogrodach japońskich i naturalistycznych oraz posadzony jako roślina akcentowa na kolorowej rabacie.

Trzcinnik ostrokwiatowy — uprawa

Trzcinnik ostrokwiatowy to bylina o zwartym pokroju i sztywnych, wzniesionych źdźbłach. Często wybierana jako element dekoracyjny ogrodu z uwagi na rozpierzchły, delikatny, początkowo czerwonobrązowawy, później beżowożółty, wiechowaty kwiatostan oraz wąskie, zielone i błyszczące liście, które łukowato wyginają się do ziemi. Blaszki liściowe mają od 40 do 90 cm długości.

Roślina kwitnie od czerwca do lipca i ma przeciętne wymagania uprawowe. Bardzo dobrze czuje na się na stanowiskach słonecznych lub półcienistych, ale znosi również słabe zacienienie. Wymaga żyznej, próchnicznej i dobrze zdrenowanej gleby, jednak jest bardzo tolerancyjna i z powodzeniem akceptuje również mniej sprzyjające warunki, w tym okresowe susze. Jest również odporna na mróz.

Trzcinnik łatwo rozmnożyć przez podział roślin, najlepiej wykonać to wiosną lub jesienią. Z uwagi na trwałe kwiatostany, roślina długo zachowuje walory ozdobne (również zimą), dlatego jest polecana do sadzenia na rabatach, pojedynczo lub po 2-3 rośliny w grupie. Pięknie prezentuje się w specjalnych ogrodach przeznaczonych dla traw ozdobnych i w założeniach naturalistycznych. Szczególną uwagę zwraca na początku zimy, gdy pierwszy szron ozdobi liście i źdźbła kryształkami lodu. Ozdobne kwiatostany wykorzystywane są również suche bukiety oraz jako kwiat cięty ozdobny. Roślina nadaje się również do uprawy w pojemnikach.

Najpopularniejsze odmiany to: trzcinnik ostrokwiatowy karl foerster, trzcinnik ostrokwiatowy overdam oraz trzcinnik ostrokwiatowy avalanche.