Minimalizm we wnętrzach nadal jest jednym z najczęściej wybieranych stylów aranżacyjnych. Ceniony jest przede wszystkim za elegancję. Ponadto mniejsza liczba wyposażenia powoduje, że nawet niewielkie pomieszczenia wydają się duże i przestrzenne, co sprzyja odpoczynkowi i codziennemu funkcjonowaniu rodziny. Niestety minimalizm ma również słabe strony, a jest nim przede wszystkim mało domowy charakter. Puste, sterylne aranżacje utrzymane w jednym czy dwóch kolorach często są zimne i mało przytulne. Można jednak to szybko zmienić, dzięki kilku dodatkom. Dowiedz się, jak szybko ocieplić nowoczesne wnętrze.

Zadbaj o aranżacje okienne

W nowoczesnych aranżacjach salonów i sypialni redukuje się do minimum elementy dekoracyjne. Z tego powodu w oknach zamiast ciężkich i grubych firanek wiesza się rolety pionowe, poziome lub typu dzień noc. Ma to oczywiście swoje zalety, jednak wnętrze sypialni często ciężko odróżnić wówczas od biurowego.

Warto zatem przełamać pewne nurty w nowoczesnych wnętrzach i zdecydować się na subtelną dekorację okienną. Żaluzje pozwolą Ci skutecznie kontrolować ilość wpadającego do wnętrza słońca, ale, gdy nie są potrzebne, zostaw okna odsłonięte. Prywatność we wnętrzu zapewnią Ci zamiast nich jednolite, tiulowe firanki. W zależności od swoich preferencji możesz wybrać krótkie firanki do parapetu. Romantyczny charakter wprowadzą z kolei długie firanki do samej ziemi albo nawet nieco dłuższe, delikatnie załamujące się przy samej ziemi.

Firanki możesz także upiąć na bokach, aby odkryć nieco okno i stworzyć efektowną dekorację w postaci łuków. Wykorzystaj do tego magnesy do firan. W razie potrzeby zawsze możesz je rozpiąć i puścić luźno firankę na okno.

Zawieś zasłonki w kolorze innych tekstyliów i dekoracji

Nic jednak nie ociepla wnętrza tak dobrze, jak odrobina słonecznego koloru. Aby przeprowadzić szybką metamorfozę minimalistycznego wnętrza, zdecyduj się na wprowadzenie dodatków w jednym kolorze, koniecznie ciepłym. Może być to jaskrawy żółty, pomarańczowy czy nawet stonowana czerwień.

Do gładkich firanek dopasuj proste i długie zasłony. Nie muszą mieć one szerokości okna, ponieważ będą pełniły jedynie rolę dekoracyjną. Upnij je na równomierne fale i puść gładko bez żadnych ozdób wzdłuż okna. Tego samego koloru powinny być także inne dodatki np. dekoracyjne poduszki na sofie czy pled na fotelu. Sam fotel z welurową tapicerką w kolorze zasłonek również jest doskonałym pomysłem funkcjonalnej dekoracji w duchu minimalistycznym. Jeśli masz salon połączony z aneksem kuchennym, w kolorze zasłonek może być obrus na stole czy krzesła.

Minimalistyczne aranżacje wcale nie muszą być chłodne i przypominać biura. Wystarczy, że odrobinę je ocieplisz za pomocą aranżacji okiennej i kolorowych dodatków. Już prosta i mleczna firanka zawieszona w oknie zamiast rolet doda wnętrzu domowego charakteru. Słoneczne dodatki w postaci zasłonek, poduszek czy mebli z kolei ożywią wnętrze i podwyższą temperaturę aranżacji. Spraw, aby wnętrze Twojego salonu czy sypialni sprzyjało odpoczynkowi.