Przełącznik źródła zasilania to przydatne rozwiązanie, gdy chcemy przygotować zabezpieczenie przed awariami i przerwami w dostawie prądu, a także korzystać z więcej niż jednego źródła energii. Czym jest to urządzenie, jak działa i jakie są jego rodzaje?

Przełącznik zasilania – co to jest?

Przełączniki źródła zasilania są potocznie nazywane przełącznikami sieć-agregat. To urządzenia, które znajdują szerokie zastosowanie w branży elektronicznej. Tego typu rozwiązania sprawdzają się w wielu instalacjach i budynkach – montuje się je w tablicach rozdzielczych jako jeden z wielu elementów całego układu. Przełącznik będzie szczególnie istotny, gdy chcemy pozyskiwać energię z dwóch źródeł: standardowej sieci energetycznej oraz własnej instalacji.

Gdzie spotyka się przełączniki zasilania?

Urządzenia takie jak przełączniki źródła zasilania są najczęściej stosowane w miejscach, gdzie wymagany jest stały dostęp do prądu, jednak istnieje wysokie niebezpieczeństwo awarii lub przepięć. To przede wszystkim obiekty użyteczności publicznej oraz siedziby służb, na przykład straży pożarnej, policji czy pogotowia ratunkowego. Tego typu sprzęt pozwala w razie wystąpienia niespodziewanych sytuacji podtrzymać energię w całym obiekcie, np. z pomocą agregatu prądotwórczego. Przełącznik można zamontować również w bloku czy w domu. Takie urządzenie sprawdzi się m.in. we współpracy z fotowoltaiką. Przełączniki źródła zasilania można znaleźć w wielu sklepach zajmujących się tego typu produktami – jednym z nich jest ELUS.

Jak działają przełączniki źródła zasilania?

Przełącznik tego typu montuje się w ramach standardowej sieci energetycznej, w obrębie obwodów i obręczy zasilania. Sposób działania sprzętu zależy od rodzaju danego urządzenia. Najwygodniejszym rozwiązaniem są przełączniki automatyczne, które są w stanie samodzielnie zmienić źródło zasilania w razie wykrycia przerwy w dostawie prądu z sieci energetycznej. W ten sposób urządzenie na bieżąco kontroluje sytuację, zapewniając ciągły dostęp do energii w danym budynku. Gdy prąd jest ponownie dostępny w sieci, przełącznik samoczynnie przełącza się z powrotem. Inaczej wygląda za to korzystanie z manualnego przełącznika – w tym przypadku zmiana źródła musi być wykonana przez użytkownika.

Rodzaje przełączników źródła zasilania

Przełączniki sieć-agregat dzielą się nie tylko z uwagi na sposób działania (automatyczny i manualny). Wyróżnia się również przełączniki krzywkowe w obudowie, bez obudowy czy montowane na szynę DIN. Tego typu urządzenia powinny być ściśle dobrane pod kątem konkretnej instalacji: w razie braku możliwości ustalenia najlepszego rozwiązania warto poprosić specjalistę o pomoc w wyborze odpowiedniego urządzenia. Przełączniki źródła zasilania są coraz częściej stosowane również w domach mieszkalnych, gdzie pozwalają uchronić się m.in. przed silnymi wiatrami czy burzami. Dzięki takim rozwiązaniom można liczyć na bezpieczne, sprawne działanie urządzeń w domu nawet w razie wystąpienia awarii sieci energetycznej. Przełączniki sieć-agregat sprawdzą się również w przypadku korzystania z fotowoltaiki.