Zdarza się, że ludzie narzekają na życie w małych mieszkaniach. Wbrew pozorom nieduża powierzchnia to także plusy. Taki metraż niesie za sobą liczne ograniczenia, lecz również może zapewniać niesamowity komfort lokatorom. Jakie są zalety niewielkiej przestrzeni? Co można zyskać dzięki niej?

Niska cena

Najważniejszą zaletą małego mieszkania jest niższa cena jego zakupu. Często to właśnie ona jest kluczowym aspektem dla kupca. Cena ma znaczenie szczególnie dla osób młodych, które dopiero wchodzą w dorosłe życie i dla rodzin z dziećmi, które mają ograniczony budżet. Oczywiście  w tym przypadku dużą rolę odgrywa miasto, w którym chcemy kupić mieszkanie oraz dokładna lokalizacja. Niewątpliwie jednak, z reguły małe mieszkanie jest o wiele tańsze niż kilkupokojowe lokum. 

Niewielkie koszty utrzymania

W przypadku takiej powierzchni koszty utrzymania są stosunkowo niskie. Można wiele zaoszczędzić. Metraż do ogrzania jest nieduży, więc należy zastanowić się, jaki typ pieca gazowego wybrać, bowiem zbyt wydajne urządzenie szybciej się eksploatuje a ponadto pobiera więcej energii. Zazwyczaj montuje się ekonomiczne kotły gazowe dwufunkcyjne – zasilają one nie tylko instalację centralnego ogrzewania, lecz również dodatkowo podgrzewają ciepłą wodę użytkową. To samo dotyczy oświetlenia. Mniejsza ilość potrzebnych źródeł światła to niższe rachunki za prąd. 

Koszty te wiążą się również z potencjalnymi remontami. Wymiana podłóg w całym mieszkaniu to niewielki koszt w porównaniu z tego typu inwestycjami przeprowadzonymi w wielkich domach. Także urządzenie małego mieszkania jest tańsze i prostsze. Brak miejsca na wielką kanapę, ogromne szafy, długi stół z dwunastoma krzesłami, kuchnię z wyspą czy łazienkę z prysznicem i wanną to brak wydatków na tego typu rozwiązania. Oczywiście jest to również pewne ograniczenie, ale dobrze dobrane meble wielofunkcyjne z pewnością sprawdzą się świetnie. 

Funkcjonalność

Małe mieszkanie wymaga od właściciela dobrej organizacji. Przestrzeń musi być doskonale zagospodarowana. Liczne schowki i zamykane szafki sprawią, że nie będzie ona zagracona. Kreatywność, jaką może budzić niewielka powierzchnia, sprawia, że wszelkie rozwiązania są zazwyczaj nieszablonowe. Przemyślane dodatki (np. zasłony, poduszki), meble spełniające kilka funkcji (np. szafa z ukrytym biurkiem) i pomysły wpływające na wizualne powiększenie lokum (np. zastosowanie luster) pozwalają uzyskać lokatorom atmosferę przytulności i intymności. 

Mniej sprzątania 

Na pewno dla wielu osób fakt, że małe mieszkanie to mniej sprzątania jest zdecydowanie największym plusem takiego metrażu. Trzeba jednak nauczyć się funkcjonowania w takiej przestrzeni, bowiem w niewielkim lokum kilka rzeczy odłożonych w złe miejsce tworzy już bałagan, dlatego nie należy sprzątania zostawiać na później. Regularność sprawi, że nieład można skutecznie opanować. 

Małe mieszkanie – świetne rozwiązanie dla oszczędnej osoby

Wszystkie przedstawione argumenty powinny szczególnie przypaść do gustu osobom, które lubią oszczędzać. Również w przypadku, gdy zarobki nie są zbyt wysokie lub niepewne, łatwiej utrzymać małe mieszkanie niż ogromny apartament. Oczywiste jest to, że użycie drogich materiałów przy jego urządzaniu, czy zakup drogich sprzętów AGD generują wyższe koszty, ale to jest już kwestią indywidualną każdego właściciela.