Stolik kawowy w stylu glamour to nieodzowny element mieszkania utrzymanego w duchu hollywodzkim. Dlaczego? Ponieważ moda na ten mebel przyszła prosto z luksusowych willi gwiazd wielkiego ekranu. Stolik kawowy, oprócz tego, że wypijemy przy nim kawę, może posłużyć również jako miejsce na ułożenie stylowych dekoracji.

Stolik kawowy w stylu glamour

Styl glamour charakteryzuje się bogactwem złotych i srebrnych dodatków oraz błyszczącymi powierzchniami. Stoliki kawowe wykonywane są z metalu, drewna lub szkła.

W ofercie producentów specjalizujących się w produkcji mebli w stylu glamour można obejrzeć stoliki kawowe, które wykonane są ze stali nierdzewnej polerowanej na wysoki połysk lub ze stali czarnej malowanej proszkowo na metaliczne odcienie. Podstawowa zasada to łączenie świetlistych powierzchni z tymi bardziej matowymi. Chodzi o to, aby aranżacja nie była przesadzona, lecz gustowna. Kolejna grupa to stoliki kawowe wykonane z drewna. Tutaj dominują kolory ciemniejsze, które według projektantów są bardziej eleganckie. Z kolei, jeśli zdecydujemy się na stolik szklany, możemy być pewni, że taki mebel pięknie rozświetli przestrzeń naszego domu i stanie się swoistą biżuterią w danym wnętrzu.

Od ery Hollywood minęło wiele lat, a styl glamour z czasem zaczął coraz efektywniej łączyć klasyczny szyk z nowoczesnym designem. Ponadto meble w tym stylu straciły trochę na przepychu na rzecz praktyczności, przy czym na szczęście zachowały swój unikalny i elegancki styl. Lśniące materiały zaczęto zestawiać z prostszymi formami, a strojność ustąpiła nieco minimalizmowi. Jednak zasada stylu glamour pozostaje wciąż taka sama: tu liczy się każdy szczegół.

Idealny stolik kawowy do wnętrza w stylu glamour powinien zatem mieć:

 • rzeźbione elementy,
 • szklany blat,
 • chromowane, błyszczące wykończenie,
 • gałki imitujące kryształy,
 • ażurowe ornamenty,
 • nóżki retro,
 • okrągły lub owalny kształt.

Szklany stolik to strzał w dziesiątkę!

Szkło to materiał często wykorzystywany we wnętrzach w stylu glamour. Tu szczególnie dobrze prezentują się szklane blaty (najczęściej przeźroczyste) na metalowych podstawach w złotym lub srebrnym wykończeniu, najlepiej takiej o wyraźnie geometrycznej konstrukcji. Jeśli w Twoim salonie dominuje czarny kolor możesz postawić na blat z transparentnego szkła w czarnym wybarwieniu.

Stoliki kawowe w stylu glamour mogą mieć różne kształty, począwszy od tych tradycyjnych – na trzech lub czterech nóżkach, po nowoczesne, bardzo awangardowe, na pierwszy rzut oka nieprzypominające stołowych nóg. Najważniejszy przy tym jest jednak szklany blat i metalowa podstawa.

Od kilku sezonów dużym zainteresowaniem cieszą się również stoliki kawowe glamour z marmurowymi blatami.

W jaki sposób wybrać stolik kawowy?

Zalecamy kierowanie się sześcioma prostymi zasadami:

 1. Przed zakupem stolika kawowego warto dobrze przemyśleć miejsce, w którym go postawimy. Jeśli będzie zawadzał o meble lub przeszkadzał w dojściu do kanapy, lepiej z niego zrezygnuj.
 2. Wysokość stolika powinna wynosić 40-55 cm i najlepiej, jeśli równałaby się z wysokością siedziska fotela, narożnika lub sofy.
 3. Optymalna szerokość stolika to 50-60 cm, a długość to 100-110 cm.
 4. Styl stolika powinien być dopasowany do mebli wypoczynkowych.
 5. Między meblami a stolikiem kawowym powinno być około 45 cm szerokości.
 6. Telewizor powinien być oddalony od stolika o co najmniej 80 cm.

Co postawić na stoliku glamour?

 • Patera na owoce

Błyszcząca srebrna lub złota patera będzie piękną ozdobą stolika glamour, a jej polerowane wykończenie uwypukli niezwykłą grę światła. Taka dekoracja pasuje zarówno do wnętrz w stylu klasycznego ciężkiego glamour, jak i tego lekkiego, w nowoczesnej odsłonie.

 • Lampa stołowa

We wnętrzach w stylu glamour nie może zabraknąć lamp stołowych. Mogą to być zarówno lampy z ceramicznym, przepuszczającym światło kloszem, jak i te wykończone niewiarygodnie dużą liczbą kryształków.

 • Świecznik lub świece

Świeczniki oraz świece to dekoracje wprost stworzone dla stylu glamour. Niezależnie od tego, czy są aktualnie w użyciu, czy też nie, pięknie podkreślą wyjątkowy charakter wnętrza.