Najlepiej większość z nas chciałaby mieć piękny ogród z możliwie najmniejszym nakładem pracy. Niestety życie nie jest takie kolorowe. Musimy się liczyć z tym, że ogród to przede wszystkim ciężka praca. Poza fizycznymi oraz manualnymi umiejętnościami, musimy także mieć sporą wiedzę dotyczącą roślin oraz szeroko pojętego ogrodnictwa. Nie jest to łatwa dziedzina. Początkujący ogrodnicy nie będą mieć zielonego pojęcia, czy grujecznik japoński jest drzewem, z którego uprawą sobie poradzą. Zasada jest taka – zanim kupujemy rośliny, dowiedzmy się o nich jak najwięcej.

Stosunkowo łatwa uprawa

Akurat jeśli chodzi o grujecznik japoński, to jego uprawa jest stosunkowo łatwa. Drzewo to nadaje się do naszego klimatu ponieważ jest wytrzymałe na niższe temperatury. Jednak nie wolno nam zapomnieć o tym, że pierwsze lata uprawy zobowiązują nas do zabezpieczenia drzewa kapturem na zimę. Oczywiście mowa o kapturze z agrowłókniny. Gdy nasze drzewo już jest starsze, to spokojnie przezimuje.

A jakie drzewo to ma wymagania? Grujecznik tak naprawdę wymaga świeżych, żyznych, wilgotnych oraz próchniczych gleb. Świetnie się czuje w półcieniu, w osłoniętych miejscach, nawet na stanowiskach, które są bardzo wilgotne.

Susza mu nie służy

Każdy ogrodnik, który bierze się za uprawę grujecznika japońskiego musi mieć świadomość, że drzewo to źle znosi suszę. Gdy będzie na nieodpowiednim stanowisku, które jest zbyt suche i za słoneczne, to szybko zmarnieje i straci liście. Zatem gdy często wyjeżdżamy musimy zadbać o automatyczne zraszanie czy też o osobę, która pod naszą nieobecność zajmie się naszym okazem.

Jak widać na załączonym obrazku rośliny wymagają pewnego poświęcenia. Musimy pomyśleć nawet o nich gdy wyjeżdżamy na wakacje. Wydawać by się mogło, że automatyczne zraszanie jest wystarczające, ale mimo to pamiętajmy, że jest to tylko sprzęt, który niestety zawodzi. Zabezpieczmy się zatem także w odwiedziny osoby, która dojrzy czy z naszymi roślinami wszystko w porządku. Wówczas dopiero będziemy mogli spokojnie wypocząć na wakacjach i nie martwić się o nasz ogród. Nie po to na co dzień dbamy o swoje rośliny, aby w tydzień zapuścić swój ogród i doprowadzić go do niezbyt ciekawego stanu. Grujecznik japoński, to drzewo którego na pewno będą nam zazdrościć sąsiedzi. Jest to raczej drzewo niespotykane w zbyt wielu ogrodach. W związku z tym jest podziwiane przez przechodniów. Możemy się spodziewać ukrytych zerknięć zza płotu. Wcale nam to nie przeszkadza, a wręcz czujemy dumę.