Oświetlenie szynowe to trend, który przyszedł do Polski z zachodu. Może kojarzyć się ze sklepami, hotelami, salami konferencyjnymi czy restauracjami. Rzeczywiście, tego typu oświetlenie jest wykorzystywane w tych obiektach użyteczności publicznej. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby postawić na takie oświetlenie w swoim domu lub mieszkaniu. Tym bardziej, że ma ono naprawdę wiele zalet! Przeczytaj artykuł, by je poznać i przekonaj się, że takie oświetlenie naprawdę mogłoby sprawdzić się w Twoich czterech kątach!

System szynowy – czym jest oświetlenie szynowe?

Oświetlenie szynowe najłatwiej opisać jako zestaw lamp (niewielkich reflektorów, zwanych spotami) i akcesoriów mocowanych na specjalnych listwach – aluminiowych lub stalowych szynach. Właśnie stąd wzięła się nazwa tego typu oświetlenia. W skład systemu szynowego wchodzą szyny, uchwyty do mocowania, łączniki, zaślepki, oprawy oraz zasilanie. Może się wydawać, że montaż oświetlenia szynowego musi być trudny i skomplikowany, skoro elementów jest tak dużo. Nic bardziej mylnego!

Takie oświetlenie zwykle jest ono mocowane do sufitu, ale przytwierdzenie oświetlenia szynowego do ściany też jest możliwe. Ruchome punkty świetlne mogą podkreślić schody, wnęki oraz obrazy i zdjęcia na ścianach. W systemie szynowym, źródło światła może być w prosty sposób przesuwane w dowolnie wybrane przez Ciebie miejsce. Oprawa oświetleniowa przymocowywana jest do szyny, co pozwala na zmienianie jej położenia – sposób montażu różni się więc od wkręcania żarówek w trwale przymocowane oprawy, jak to ma miejsce w standardowych lampach.

Lampy szynowe – w jakich pomieszczeniach się sprawdzą?

Nowoczesne oświetlenie szynowe jest idealnym rozwiązaniem do dużych przestrzeni jak sklepy, magazyny i biura – ale to już wiemy. Już na samym początku artykułu podkreśliliśmy, że wbrew pozorom takie oświetlenie sprawdzi się w domach prywatnych i mieszkaniach. Gdzie konkretnie?

Dzięki oświetleniu szynowemu możesz upiększyć np. salon, łazienkę czy kuchnię. Ponadto szyny oświetleniowe sprawdzą się rewelacyjnie do oświetlenia wąskiego przedpokoju lub długiego korytarza. Jeśli jesteś posiadaczem lub posiadaczką podłużnego stołu jadalnego, możesz umieścić oświetlenie szynowe właśnie nad nim – precyzyjnie i równomiernie oświetli miejsce spożywania posiłków. Jeśli masz swoją własną, osobistą biblioteczkę, rozważ oświetlenie szynowe w celu podkreślenia wybranych detali w pomieszczeniu. To samo dotyczy garderoby.

Lampy szynowe pasują do naprawdę różnych pomieszczeń. Sprawdzą się zarówno w nowoczesnych, minimalistycznych i wręcz surowych wnętrzach, jak i w tych bardziej klasycznych, tradycyjnych. Stanowią świetne uzupełnienie industrialnego stylu. Na rynku oświetleniowym znaleźć można ogrom modeli różniących się designem, rozmiarem czy materiałem. W praktyce oznacza to, że do każdego wnętrza można dobrać idealnie pasujące oświetlenie szynowe!

Jak dobrać lampy i oprawy do systemu szynowego?

Jakie oświetlenie szynowe wybrać? Zacznijmy od tego, że nie tylko punkty świetlne są dostępne w wielu różnych wariantach (różne kolory, szerokości, długości, różne rozmiary i kształty źródeł światła), ale też same szyny – na rynku oświetleniowym znajdziesz szyny natynkowe, wpuszczane, a nawet zwieszane. Możesz sprawić, że będą niemal niewidoczne lub pójść w zupełnie odwrotnym kierunku i wyeksponować je. Pamiętaj, że dostępne są dwie opcje systemów – jedno- i trójfazowe.

Lampy i oprawy muszą być przede wszystkim dopasowane do potrzeb i odpowiadające oczekiwaniom użytkownika. Dlatego, jeśli stoisz przed wyborem idealnych lamp i opraw do systemu szynowego, zastanów się, jaki efekt będzie dla Ciebie zadowalający. Czy chcesz stworzyć przestrzeń, w której możliwe będzie skupienie wzroku w konkretnych punktach, nie stosując jednocześnie dodatkowych lamp? Czy może chcesz podkreślić nowoczesną aranżację Twojego wnętrza? Czy bardziej zależy Ci na wyeksponowaniu konkretnych elementów, np. pamiątek rodzinnych? Sprecyzuj, czego oczekujesz od oświetlenia szynowego i dopiero wtedy dokonaj zakupu.

Temperatura barwowa to kolejna kwestia, którą należy wziąć pod uwagę. Barwa musi być odpowiednia… czyli jaka? Temperatura może być ciepła, bardzo ciepła, neutralna, chłodna i bardzo zimna. Musisz wziąć pod uwagę funkcję, jaką światło ma spełniać. Jeśli potrzebujesz oświetlenia ogólnego, postaw na ciepłą barwę. Jeśli Twoim celem jest oświetlenie punktowe, wybierz światło neutralne. Wiedz też, że im współczynnik oddawania barw jest wyższy, tym diody LED lepiej oddają barwy otoczenia. Maksymalna wartość CRI to 100 (światło dzienne osiąga taką wartość). W praktyce oznacza to, że warto postawić na oświetlenie szynowe z CRI powyżej 80.

Jakie są zalety oświetlenia szynowego?

Oświetlenie to występuje zazwyczaj w formie jednofazowego lub trójfazowego systemu. To ogromna zaleta, ponieważ zyskujemy możliwość stosowania wielu punktów świetlnych podłączonych do tego samego źródła zasilania. Przy wyborze lampy zasilanej jedną fazą możliwe jest aktywowanie wszystkich reflektorów za pomocą jednego przycisku. Warto podkreślić, że jest to tańsze rozwiązanie. Z kolei szyna trójfazowa zadowoli wszystkich tych, którym zależy na dowolnej regulacji stopnia natężenia światła. Systemy trójfazowe umożliwiają włączanie i wyłączanie reflektorów grupowo.

Jeśli wybierzesz oświetlenie szynowe do swojego mieszkania lub domu, zyskujesz możliwość regulacji punktów świetlnych, tj. zmiany kierunku padania światła – zapomnij o przerabianiu instalacji elektrycznej! Aranżuj oświetlenie dokładanie tak, jak w danym momencie masz ochotę. Zakrzywiaj lub przedłużaj zelektryfikowaną na jednym końcu szynę w zależności od preferencji i aktualnych potrzeb. Przesuwaj spoty na szynie, nakierowując strumie światła w dowolne miejsce. Musisz przyznać, że to całkiem wygodne rozwiązanie!

Oświetlenie szynowe ma jeszcze więcej zalet! Jest bardzo trwałe. Dostarcza równomiernego światła w całym pomieszczeniu. Upiększa pomieszczenia – sprawia, że wyglądają one ciekawiej i bardziej atrakcyjnie. Co więcej, pozwala zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną, ponieważ do działania wykorzystuje energooszczędną i ekologiczną technologię LED. Obecnie systemy szynowe LED cieszą się największą popularnością. Można dobrać żarówkę o odpowiedniej dla siebie mocy, barwie światła czy kącie świecenia. Wszystko jest dopasowane pod potrzeby użytkownika!

Czy oświetlenie szynowe ma jakieś wady?

System szynowy umożliwia montaż różnego typu oświetlenia. Jest jeden „minus” (choć niektórzy wcale nie odbiorą tego jako wadę) – decydowanie się na jednego producenta jest równoznaczne z koniecznością zakupu u niego lamp i akcesoriów. Systemy szynowe produkowane są przez wiele oświetleniowych firm, nie oznacza to jednak, że produkty jednej marki będą pasowały do szynoprzewodów innej marki.

Warto więc zadbać o to, aby system był sprawdzony i jak najlepszej jakości. Weź pod uwagę ewentualne remonty i chęć zmiany oświetlenia lub akcesoriów po kilku latach. Postaw na producenta, co do którego masz pewność, że nadal będzie dostępny na rynku. Wybierz tego, który w swojej ofercie posiada lampy wiszące i inne oprawy, których potrzebujesz.

Podsumowanie

Na oświetlenie szynowe warto się zdecydować z naprawdę wielu powodów. Tego typu oświetlenie pozwala nam na wyeksponowanie we wnętrzach tego, na czym nam zależy, przy pomocy światła. Inni z kolei stosują oświetlenie szynowe jako oświetlenie ogólne. Można pokochać je za wielozadaniowość. Zestawy lamp mocowanych na listwach są piękne w swojej prostocie i poza tym, że są funkcjonalne – bardzo ładnie się prezentują w przeróżnych wnętrzach. Warto dać im szansę!