Diffenbachia jest masywną oraz krzewiastą byliną. Jest szczególnie ceniona za szerokie oraz dekoracyjne liście. Na nich mamy zaznaczony wyraźny główny nerw oraz bardzo oryginalnie ukształtowane plamy.

Czy wiesz, że jest to trująca roślina?

Diffenbachia nie jest rośliną za bardzo wymagającą. Bardzo często uprawiamy ją w mieszkaniach, jako ozdobą roślinę doniczkową. Jednak warto pamiętać, że roślina ta jest rośliną trującą. Jej sok przecież zawiera strychninę. Indianie w Ameryce Południowe używali go, w połączeniu z kurarą. Sok jest bardzo toksyczny i może powodować stan zapalny skóry, biegunkę, nudności czy też nawet zaburzenia rytmu serca. Jeśli sok z tej rośliny dostanie się do naszego oka, to możemy poczuć nie tylko silny ból, ale także łzawienie, wrażliwość na światło czy też skurcze powiek. Co ciekawe te objawy nawet się mogą utrzymywać przez kilka miesięcy. W kontakcie z naszą jamą ustną sok ten może wywoływać bardzo silne podrażnienie. Towarzyszy mu ból, drętwienie, obrzęk, chrypkę, a nawet paraliż tymczasowy strun głosowych. Jeśli zatem mamy małe dzieci oraz tę roślinę chcemy uprawiać, to powinniśmy ją ustawić na miejscach niedostępnych dla dzieci, na przykład na wysokich półkach. Zawsze powinniśmy pamiętać o tym, aby bezpośrednio po kontakcie z rośliną umyć dokładnie ręce. Podczas przesadzania, pielęgnacji oraz rozmnażanie tejże rośliny powinniśmy mieć założone rękawiczki.

Pielęgnacja

Diffenbachia preferuje jasne stanowiska, ale o świetle rozproszonym. Przy za silnym nasłonecznieniu bardzo łatwo o poparzenia liści. Jeśli z kolei ustawimy roślinę w miejscu, które jest zbyt ciemne, to liście stracą znacznie wybarwienie oraz także całkowicie zzielenieją. Roślina ta najlepiej rośnie w temperaturze o przedziale między 18 a 25 stopni Celsjusza. Preferuje ona lekkie oraz podłoże dobrze przepuszczalne. Do uprawy idealnie się nadaje mieszanka ziemi uniwersalnej oraz torfu. Powinniśmy je zmieszać w proporcjach równych.

Podlewanie

W przypadku tej rośliny bardzo ważne jest podlewanie regularne. Koniecznie musi to być odstana oraz miękka woda. Woda powinna być w temperaturze pokojowej. Roślina ta potrzebuje także bardzo dużej wilgotności powietrza. W związku z tym warto kilka razy w tygodniu ją spryskać. Szczególnie liście, gdy temperatura jest w danym pomieszczeniu naprawdę wysoka. W okresie pomiędzy wiosną i jesienią warto nawozić diffenbachię mniej więcej raz bądź dwa razy w tygodniu. Najlepiej nawozić ją nawozami dla roślin o liściach ozdobnych. Jak widać nie ma w tym niczego trudnego.