Kiedyś, żeby ustawić antenę satelitarną konieczne było wezwanie dobrego technika, który wyreguluje wszystko. Jednak w dzisiejszych czasach? Możesz śmiało zrobić to samodzielnie, wystarczy tylko skorzystać z odpowiedniej aplikacji.
Jak działa aplikacja do ustawiania anteny?
Oczywiście może pojawić się wiele wątpliwości, bo przecież aplikacja w telefonie nie jest połączona z anteną, czy telewizorem. Ogółem istnieją dwa rodzaje tego typu programów.
- Wskazująca kierunek najmocniejszego sygnału – w jego kierunku należy skierować antenę.
- Łącząca się z dekoderem – otrzymasz informacje prosto z anteny. Jej kierowanie staje się więc banalnie proste.
Znacznie szybciej uda Ci się dobrać odpowiednie ustawienie anteny jeśli skorzystasz z takiego właśnie oprogramowania. Jest to znacznie lepsza opcja niż obserwacja telewizora i sprawdzanie, czy łączy się z konkretnymi kanałami.
Warto zauważyć, że nawet gdyby któraś z aplikacji Ci nie odpowiadała, to po prostu skorzystaj z innej. Istnieje wiele programów tego typu, także jest z czego wybierać.
Najlepsze aplikacje do ustawiania anteny satelitarnej i naziemnej
Powstały różnorodne programy, z których można skorzystać w celu dobrania odpowiedniego kierunku swojej anteny. Warto z nich skorzystać, skoro możesz dzięki temu zaoszczędzić swoje pieniądze (nie zatrudnisz technika), a przy tym odbędzie się w to w krótkim czasie. Pod spodem znajdziesz najlepsze z tych aplikacji.
Satellite Finder – do TV satelitarnej
W przypadku tego oprogramowania znajdziesz dane nawet dla 200 satelit. Dlatego też łatwo zorientujesz się w którym kierunku należy skierować swoją antenę. Jednocześnie masz do dyspozycji graficzne przedstawienie kierunku, łatwy do odczytania kompas, a także informacje o tym jak bardzo antena powinna być wyniesiona w górę. Można nawet skorzystać z aparatu, żeby łatwiej sprawdzić odpowiedni kierunek.
Wyszukiwarka satelitów – do TV satelitarnej
Ta aplikacja opiera się na wbudowanym kompasie, który znajduje się w smartfonie. Możesz wybrać odpowiednią satelitę, a następnie skonfigurować ustawienie anteny według wskazań aplikacji. Program zorientuje się nawet jaka jest aktualna pozycja anteny i jak ją należy dalej okręcić (z pomocą kompasu). Jednak nie możesz wybrać konkretnej platformy telewizyjnej, także nie jest to najbardziej wygodna aplikacja.
DVB-T/T2 Finder – do TV naziemnej
To narzędzie, które wspomaga ustawianie anten telewizji naziemnej. Wyszukuje na podstawie lokalizacji GPS najbliższe nadajniki naziemne, co umożliwia odpowiednie ustawienie anteny. Na dodatek pojawia się także oferta programowa czy profil terenu związane z konkretną stacją nadawczą.
Jeśli potrzebujesz innej aplikacji, to sprawdź stronę https://satelitarnecyfrowe.pl/aplikacja-do-ustawienia-anteny-satelitarnej-lub-naziemnej-tv/, gdzie znajdziesz osobny, rozległy zestaw popularnych programów do ustawiania anteny.
Dodatkowe informacje dotyczące aplikacji
W większości przypadków są to w pełni darmowe programy. Także możesz śmiało z nich korzystać, kiedy tylko będzie taka potrzeba. Warto zauważyć, że ustawianie anteny odbywa się jedynie okazjonalnie, także znacznie rozsądniej jest korzystać z darmowych aplikacji, których jakość wskazań wcale nie odbiega szczególnie od ich płatnych odpowiedników.
Do tego też warto zauważyć, że część z nich może wymagać dostępu do internetu. O ile samo wskazanie anteny lub satelity odbywa się za pomocą GPS, może być konieczne pobranie dodatkowych danych dotyczących aktualnych pozycji tych obiektów. Poza tym mogą być też lepiej lub gorzej dostosowane do poszczególnych rodzajów anten. Warto zwracać na to uwagę, wszystko powinno być objaśnione w opisie konkretnego programu, a więc łatwo zorientujesz się czy to odpowiednia aplikacja.
Dodatkowo warto zorientować się czy konkretna antena czy też dekoder, nie ma w swojej instrukcji zaleceń dotyczących skorzystania z konkretnej aplikacji. Dzięki temu możesz łatwo zorientować się czego użyć, żeby zapewnić sobie jak najlepsze wskazania, a co najważniejsze też możliwie wygodne. Mimo wszystko wiele z tych aplikacji różni się po prostu komfortem użytkowania.
Samo korzystanie z tych aplikacji jest zazwyczaj banalnie proste, jednak jeśli antena znajduje się na dachu, należy uważać na swoje bezpieczeństwo. Trzeba korzystać ze stabilnie ustawionej drabiny, a nawet odpowiedniego zabezpieczenia w postaci prostego systemu asekuracyjnego.
W momencie gdy antena zostanie już ustawiona, możesz po jakimś czasie sprawdzić za pomocą aplikacji, czy sygnał nadal jest odpowiednio mocny. To szczególnie istotne jeśli w okolicy są często mocne wiatry lub burze, które mogłyby przekrzywić dobrze ustawioną antenę. W części programów można nawet znaleźć informacje o poszczególnych kanałach, a więc jak mocny jest sygnał w danym kierunku dla każdego z nich. Wystarczy krótka chwila, żeby mieć pewność, że wszystko jest w porządku.